Boli cię głowa? Pielęgniarka wyjaśnia, co oznaczają różne rodzaje bólu głowy i jak sobie z nimi radzić

2022-09-30 14:13

Ból głowy może być dla ciebie ostrzeżeniem, czego w danej chwili brakuje twojemu organizmowi. Specjaliści rozróżniają różne bóle głowy ze względu na miejsce dolegliwości. Pielęgniarka wyjaśnia, co oznaczają i jak można sobie z nimi poradzić.

Kobieta z bólem głowy
Autor: Getty Images/ Screen/Instagram @legacycompressions Mamo, boli cię głowa? Pielęgniarka wyjaśnia, co oznaczają różne rodzaje bólu głowy i jak sobie z nimi poradzić

Ból głowy może skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Czasami zajęci codziennymi obowiązkami, próbujemy o nim nie myśleć, ale on powraca jeszcze silniejszy.

Najczęściej w sytuacji, gdy doskwiera nam ból, po prostu sięgamy po tabletkę przeciwbólową. Kiedy proszek zaczyna działać, zapominamy, że mieliśmy jakikolwiek problem. Dzieje się tak do czasu, aż sytuacja znów się powtarza.

Częste bóle głowy powinny być dla nas sygnałem, że warto się temu przyjrzeć.

Tangela jest pielęgniarką i anestezjologiem. Na swoim koncie na Instagramie @legacycompressions zwraca uwagę na wiele problemów zdrowotnych.

Ostatnio poruszyła temat bólu głowy, który jest najczęstszą dolegliwością, na którą się skarżymy. Jednocześnie często bagatelizujemy ten objaw.

Tymczasem pielęgniarka zwraca uwagę, że są różne bóle głowy w zależności od miejsca, w którym odczuwamy dyskomfort.

Zobacz także: Sposoby na ból głowy w ciąży — co robić, gdy w ciąży boli głowa

Migrena: objawy, leczenie. Jak zapobiegać atakom migreny?

Zatoki a ból głowy

Ból głowy w okolicach czoła

Ból głowy w okolicach czoła to informacja dla naszego organizmu, że potrzebujemy więcej snu.

Ten rodzaj bólu może doskwierać mamą małych dzieci, które wybudzają się w nocy. W ciągu dnia kobiety również nie mają zbyt wielu okazji, aby odpocząć, bo uważają, że wolą zrobić coś bardziej produktywnego. Przykładowo zająć się domem, ugotować obiad, wstawić pranie lub pomóc dzieciom w lekcjach.

Sen nie jest jednak sprawą drugorzędną. Potrzebujemy go. Jest istotny dla naszego zdrowia. Daje szansę, aby ciało mogło się zregenerować, a nawet odstresować.

Jeżeli ból w okolicach czoła powtarza się coraz częściej, przeorganizuj swoje dotychczasowe obowiązki i spróbuj więcej odpoczywać.

Ból w górnej części głowy

Pielęgniarka wyjaśnia, że ból w górnej części głowy informuje, że nasz organizm potrzebuje coś zjeść i wypić.

Jako mamy martwimy się o wszystko i wszystkich, ale często zapominamy, aby zjeść ciepły zbilansowany posiłek. Regularne picie wody również nie jest naszą mocną stroną.

Ból w górnej części głowy powinien być pierwszym ostrzeżeniem, aby bardziej zadbać o siebie. Ustawmy sobie budzik, który poinformuje nas o piciu wody, albo ściągnijmy specjalną aplikację, która nam w tym pomorze.

Jedzenie dostarcza organizmowi niezbędnej energii. Bez niej trudno będzie funkcjonować.

Ból w tylnej części głowy

Ten rodzaj bólu głowy oznacza, że mamy zbyt dużo stresu. Pora, aby się zrelaksować, odpocząć i położyć.

Ból ten mogą również nasilać zbyt głośne dźwięki. W miarę możliwości staraj się zmniejszyć hałas. Jeżeli powodują go krzyczące i kłócące się dzieci, możesz zaproponować im zabawę w króla ciszy, rysowanie lub malowanie.

Stres możesz zmniejszyć medytacją lub jogą, która również doskonale wycisza i pozwala skupić się na sobie.

Ból w okolicach twarzy

Ból w okolicach twarzy jest najczęściej spowodowany przez zapalenie zatok. W tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, aby przepisał odpowiednie leki.

Poza dobraniem leków pomóc mogą ćwiczenia, a także ciepły prysznic, który zmniejszy dolegliwości.

Ból zatok jest najczęściej spowodowany przez infekcję wirusową, ale również może być efektem alergii. Często ten rodzaj bólu jest mylony z migreną i napięciowym bólem głowy.

Uciskający ból wokół głowy

Pielęgniarka zwraca uwagę, że osoby, które dużo czasu spędzają przy komputerze, mogą cierpieć na uciskający ból wokół całej głowy.

W tym przypadku należy skrócić czas spędzany przed ekranem. Pomocne mogą się również okazać okulary blokujące niebieskie światło.

Czytaj również: „Nie mam czasu”. Jak w codziennej gonitwie znaleźć czas dla siebie?

Ból głowy przed okresem, a nawet migrena miesiączkowa

Ból wokół jednego oka

Nagły i powtarzający się ból wokół jednego oka może wskazywać na klastrowy ból głowy. Tego bólu nie należy bagatelizować, szczególnie jeżeli powtarza się często.

Powinniśmy zwrócić się do lekarza.

Klastrowemu bólowi głowy towarzyszy najczęściej zaczerwienienie spojówki, potliwość twarzy, łzawienie oka, opadająca powieka, a nawet zwężenie źrenicy i zatkany nos.

Ból w tym przypadku jest kłujący. Może występować epizodycznie lub przewlekle. Klastrowemu bólowi głowy mogą towarzyszyć też wymioty, pobudzenie psychoruchowe, mdłości oraz osłabienie.

Bez względu na to, na jaki rodzaj bólu głowy cierpisz, nie bagatelizuj go. Zatroszcz się o siebie, bo twój organizm wysyła ci pierwsze ostrzeżenie, że warto zwolnić.