Moje dziecko nie integruje się i bawi się samo. Czy coś z nim jest nie tak?

2022-07-28 11:46

Wielu rodziców 2-3-latków martwi się, że ich dzieci są aspołecznie, ponieważ nie chcą bawić się z rówieśnikami. Czy to rzeczywiście problem? Kiedy samodzielna zabawa jest naturalnym etapem rozwoju, a kiedy nie?

Moje dziecko bawi się samo w przedszkolu Czy coś z nim nie tak?
Autor: Getty images Moje dziecko bawi się samo w przedszkolu Czy coś z nim nie tak?

Dla maluchów zabawa to nie sposób na nudę, ale tak naprawdę nauka. To dla dziecka najważniejsza czynność wpływająca na jego rozwój: zabawa pomaga dziecku opanować umiejętności ruchowe, rozwija zmysły, pamięć, uczy komunikacji, rozpoznawania emocji oraz kontaktów społecznych.

I te ostatnie właśnie budzą czasem u rodziców wątpliwości. Bo skoro zabawa ma rozwijać społecznie, to dlaczego moje dziecko wciąż bawi się samo, chociaż ma wokół siebie pełno rówieśników?

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Samodzielna zabawa jest potrzebna

Zdaniem psychologów indywidualna zabawa jest typowa dla pierwszych lat życia dziecka. Malec niechętnie dzieli się wtedy zabawkami, bo przedmiot, którym się zajmuje jest „jego”.

Dzieci bawią się same i nie odczuwają potrzeby interakcji mniej więcej do 3.-4. roku życia. Widać to doskonale w żłobkach i przedszkolach – nawet jeśli dzieci siedzą w grupie, to każde z nich bawi się samo - to tzw. zabawa równoległa.

Jak przekonują specjaliści to naturalny i potrzebny etap rozwoju społecznego: w ten sposób dzieci socjalizują się, obserwują zachowania rówieśników. Ale nie tylko dlatego. Indywidualna zabawa jest niezwykle ważna dla ich rozwoju w innych obszarach.

  • Uczy dziecko zajmowania się sobą

Dzieci bawiące się same uczą się zabawy. To potrzebne w przyszłości, bo przecież nie zawsze dziecko będzie miało obok siebie opiekuna lub kolegę. Dzięki samodzielnej zabawie dziecko będzie bardziej pewne siebie i nie usłyszysz od niego: "Mamo, nudzę się...."

  • Uczy wyobraźni

Zabawa z pojedynkę rozwija kreatywność i wyobraźnię. Malec będzie wymyślać własne zabawy, zamieniać się w  superbohaterów, księżniczki. Nauczy się też samodzielnego myślenia.

  • Rozwija niezależność

Samotna zabawa rozwija u dzieci silne poczucie niezależności. Czują się dobrze i bezpiecznie nawet bez innych ludzi. Nie oznacza to, że samodzielna zabawa zachęca dzieci do unikania rówieśników - po prostu przygotowuje je na różne sytuacje, np. to, że w czasie infekcji, będzie musiało w domu bawi się bez kolegów z przedszkola. 

  • Uspokaja

Zabawa z kolegami często rozdrażnia, dużo interakcji, to dużo bodźców, które męczą malucha. Zabawa w pojedynkę pomaga wyciszyć się, uczy rozwiązywać problemy, zrozumieć własne emocje i przekazywać je w prawidłowy sposób.

  • Przygotowuje do rozstania w przyszłości

W przedszkolu czy w szkole nie będziesz mogła dziecku towarzyszyć, dlatego warto, aby nauczyło sie przebywać samo, ale z poczuciem bezpieczeństwa.

Czytaj również: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej 

Zabawy tematyczne – dlaczego są ważne dla rozwoju dziecka?

Kiedy brak kontaktu z rówieśnikami jest problemem?

Dziecko w wieku przedszkolnym powinno zacząć doceniać kontakty z rówieśnikami i polubić zabawę w kolegami. Czasem jednak dzieci są introwertykami i po prostu nie lubią interakcji. Ale rodzice tego nie rozumieją i martwią się.

Bycie samotnikiem często rodzi też obawy: może moje dziecko ma autyzm, a może ma problemy rozwojowe? W razie wątpliwości trzeba oczywiście iść do lekarza, ale warto pamiętać, że zazwyczaj problem polega na tym, że to my, dorośli, oczekujemy, że dzieci będą zachowywać się jak my. A tak nie jest.

Psychologowie uspokajają i przestrzegają, że przenoszenie własnych lęków i emocji na dziecko jest niewłaściwe, a namawianie na siłę "No, pobaw się ze Stasiem" sprawia, że dziecko zaczyna czuć się inne, zaczyna się zastanawiać, co z nimi jest nie tak, skoro bawi się inaczej niż wszyscy i inaczej, niż by chcieli tego jego opiekunowie.

Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Warto zrobić wszystko, aby dziecko było szczęśliwe, a jednocześnie, aby wzmacniało swoje słabe strony. Możesz znaleźć taki rodzaj zajęć czy zabaw, które będą dziecku pasowały, które polubi i które zachęci je do interakcji z innymi. Można np. iść z malcem na plac zabaw, ale nie naciskać na to, aby sam inicjował zabawę z rówieśnikami.   

Posłuchaj PODCASTU!

Listen to "Fakty i mity na temat autyzmu. DROGOWSKAZY" on Spreaker.