Chociaż pępowina nie jest anatomicznie częścią płodu, to jednak jest mu niezbędna do życia. Odgrywa kluczową rolę w rozwoju nienarodzonego dziecka i jest czymś więcej niż tylko przewodem do transportu pokarmu.
Pępowina kryje wiele tajemnic, o których nie miałaś pojęcia. Prawdopodobnie nie zobaczysz jej też w czasie porodu, bo skupisz się na podziwianiu dziecka - oglądanie i przecinanie sznura to raczej przywilej taty, obecnego przy narodzinach.
Tutaj masz możliwość zobaczyć, jak wygląda pępowina oraz poznać 8 faktów na temat tego niezwykłego narządu, który przez 9 miesięcy był źródłem życia dla twojego maluszka.
Czytaj również: Jak pielęgnować pępek noworodka? Położna radzi
Pępowina - to powinnaś wiedzieć o niej w ciąży i przed porodem
Spis treści
- Pępowina to trzy skręcone ze sobą naczynia
- Sznury pępowiny mogą mieć różną długość
- Przecięcie pępowiny nie boli
- Dziecko w brzuchu często owija się pępowiną
- Pępowina zawiera komórki macierzyste
- Pępowina pomaga w rozwoju zmysłu dotyku
- Najpierw rodzi się dziecko, dopiero potem pępowina
- Sznur pępowinowy sam przestaje "pracować"
Pępowina to trzy skręcone ze sobą naczynia
Pępowina łączy dziecko z łożyskiem, które jest z kolei połączone z macicą. Jest dla maluszka źródłem substancji odżywczych oraz tlenu. Pępowina to trzy skręcone ze sobą naczynia: jedna żyła, która przenosi tlen i składniki odżywcze z organizmu mamy do organizmu dziecka oraz 2 tętnice, które filtrują odpady, takie jak dwutlenek węgla i odprowadzają je od dziecka do łożyska.
Sznury pępowiny mogą mieć różną długość
Pępowina ma ok. 1-2 cm średnicy, ale jej długość może być różna. Zazwyczaj mają od 45 do 60 centymetrów. Ale są i takie, które osiągają ponad metr.
Taką pępowinę nagrała fotografka, specjalizująca się w fotografii porodowej. Sznur, który nagrała miał 130 cm długości!
Zobacz na jej filmie, jak w rzeczywistości wygląda pępowina.
Przecięcie pępowiny nie boli
Dziecko jest połączone pępowiną przez 9 miesięcy, ale gdy tylko się narodzi, już jej nie potrzebuje. Dlatego pępowinę przecina się - może to zrobić ojciec dziecka, jeśli jest obecny przy porodzie. Jeśli twój partner ma obawy, pociesz go, ze przecinanie pępowiny jest dla maluszka (i ciebie) nieodczuwalne. W pępowinie nie ma nerwów, więc zaciskanie i cięcie nie sprawia bólu.
Dziecko w brzuchu często owija się pępowiną
Kiedy płód jest na tyle mały, że może się swobodnie poruszać się w macicy, często owija się pępowiną. Nie stanowi to jednak zagrożenie dla jego życia, np. zatkania przepływu tlenu lub substancji odżywczych. Pępowina to nie gumowy szlauch, który skręcony przestaje dostarczać wodę - jest bowiem wypełniona przezroczystą substancją tzw. galaretką Whartona, która chroni naczynia krwionośne wewnątrz przed nadmiernym zwężeniem w momencie zaplątania się.
Około 35% dzieci rodzi się z pępowiną owiniętą wokół szyi, a około 1% sznurów ma prawdziwe supły.
Pępowina zawiera komórki macierzyste
Na pewno słyszałaś o bankach krwi pępowinowej. Magazynowana w nich krew zawiera komórki macierzyste, które mają zdolność regeneracji i przemiany w inne typy komórek, takie jak chrząstki, kości, tłuszcz i mięśnie. Oznacza to, że można nią leczyć wiele chorób, głównie nowotworowych u dziecka, od którego pobrano krew, ale i jego krewnych.
Krew pępowinowa pobierana jest z pępowiny bezpośrednio po jej zaciśnięciu i przecięciu, a komórki macierzyste są przechowywane do potencjalnego wykorzystania w przyszłości.
Pępowina pomaga w rozwoju zmysłu dotyku
Zmysł dotyku twojego dziecka zaczyna się rozwijać na wczesnym etapie ciąży, bo już w 8. tygodniu ciąży. W wieku 14 tygodni płód zaczyna eksplorować wnętrze macicy i własne ciało za pomocą dłoni, stóp i ust. Dotyka między innymi pępowiny, a nawet "bawi się" nią chwytając ją i puszczając. Tak mózg malucha przygotowuje do rozpoznawania i gromadzenia bodźców dotykowych po urodzeniu.
Najpierw rodzi się dziecko, dopiero potem pępowina
Sznur pępowiny nie powinien wyjść z macicy wcześniej niż dziecko. Jeśli tak się dzieje mówimy o wypadnięciu pępowiny. To nieprawidłowa sytuacja, ponieważ podczas porodu dziecko nadal potrzebuje pępowiny do przeżycia, a jej wypadnięcie lub rodzenie się równolegle z dzieckiem stwarza ryzyko silnego ucisku, z którym galaretka Whartona może nie dać sobie rady, i związane z tym niedotlenienie.
Na szczęście wypadnięcie pępowiny to sytuacja, z którą radzą sobie lekarze, dlatego nie trzeba się tym martwić.
Sznur pępowinowy sam przestaje "pracować"
Kiedy dziecko się rodzi, wychodzi z ciepłej macicy do chłodnego świata zewnętrznego, Zamiana temperatur sprawia, że galaretka Whartona zaczyna się kurczyć i twardnieć. Naczynia krwionośne wewnątrz pępowiny są ściskane i zamykane, naturalnie zaciskając pępowinę(zwykle zajmuje to od 3 do 20 minut). Im wyższa temperatura otoczenia, na przykład podczas porodu w wodzie, tym trwa to dłużej.