Większość kobiet nie planuje ciąży co do dnia, bo to trudne i w zasadzie niepotrzebne. Nawet jeśli świadomie starają się o dziecko, to po prostu w pewnym momencie odstawiają antykoncepcję i czekają, kiedy natura za nich zadecyduje. Nie dbają o terminy również te pary, które mają problemy z zajściem w ciążę - czasem ich próby trwają latami, trudno więc mówić w ich przypadku o wybieraniu "najlepszego czasu" na dziecko.
Ale taki czas istnieje - przynajmniej według pewnej mamy, która rozpracowała ciążę tydzień po tygodniu pod kątem dolegliwości, samopoczucia oraz innych czynników i oceniła, że najlepszym miesiącem na poczęcie jest... wrzesień lub październik. Zobaczcie, skąd się wzięła jej ocena i zapiszcie w komentarzach, czy się z nią zgadzacie.
Spis treści
Tak, żeby poranne mdłości nie przypadły w święta
Latha jest tiktokerką i mamą kilkumiesięcznego dziecka, które przyszło na świat na początku lipca. Oznacza to, że Latha zaszła w ciążę jesienią, prawdopodobnie w październiku. Nie wiemy, czy zrobiła to celowo, czy przypadkowo, ale w swoich filmikach na Tikotoku przekonuje inne mamy, że był to strzał w dziesiątkę. Dlaczego?
„Myślę, że najlepszy czas na zajście w ciążę to wrzesień, październik” - twierdzi Tiktokerka i wyjaśnia, że mówi tak na podstawie swoich doświadczeń. Jej pierwszy trymestr ciąży przypadał na miesiące jesienne, kiedy najbardziej dokuczały jej mdłości i była najbardziej osłabiona swoim stanem. Brak upałów był idealnym czasem na znoszenie niedogodności związanych z początkiem ciąży.
Za to, gdy pierwszy trymestr minął, nadeszło święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie - "Możesz cieszyć się świątecznym jedzeniem, bo wtedy skończyły się te poranne mdłości. Więc możesz jeść, co chcesz. Nie musisz się o nic martwić" - przekonuje kobieta.
Inne korzyści jesiennej ciąży
To nie koniec zalet takiej ciąży. Gdy nadchodzi zima, można po prostu zaszyć się w domu i w cieple obserwować, jak rośnie ciążowy brzuszek. W środku zimy można długo spać, a senność jest wpisana w tę porę roku, ciepłe swetry i puszyste kocyki - twierdzi Latha. „I tak chce ci się spać, więc jesteś jak mały niedźwiedź zapadający w sen zimowy".
Wiosna, czyli czas, gdy robi się ciepło to zdaniem Tiktokerki doskonały czas na trzeci trymestr. Można cieszyć się wspaniałym powietrzem, kwitnącymi kwiatami i czekać w spokoju na lato, kiedy to przyjdzie na świat twoje dziecko.
Wiele osób, które pozostawiły komentarze pod postem Lathy zgodziło się z jej opinią, ale były i takie mamy, które wolały poród wiosną - gdy natura również budzi się do życia. Dla innych termin nie miał żadnego znaczenia. A co na to naukowcy?
Czytaj również: O jakiej porze roku łatwiej znieść ciążę?
Gdy dziecko urodzi się w czerwcu... O czym powinny pamiętać czerwcowe mamy?
Co na to eksperci?
W tym przypadku eksperci nie są zgodni. Co jakiś czas pojawiają się nowe badania, które udowadniają o wyższości porodów letnich nad zimowymi i odwrotnie. Kilka lat temu Brytyjscy specjaliści wykazali, że dzieci urodzone latem są zdrowsze i silniejsze. Mają wyższy wzrost i większy masę ciała.
Nie zgodzili się z tym Amerykanie z Harvardu, według których (przebadali ponad 20 tysięcy dzieci w wielu krajach świata) to dzieci urodzone w środku zimy są wyższe, cięższe i mają większy obwód głowy. Testy z Harvardu wykazały również, że zimowe dzieci mają wyższe IQ.
Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu udowodniły, że dzieci urodzone zimą i wiosną zaczęły raczkować wcześniej niż te urodzone latem i jesienią. Austriaccy naukowcy stwierdzili z kolei, że ludzie urodzeni pomiędzy październikiem a grudniem żyją około 7 miesięcy dłużej niż urodzeni między kwietniem a czerwcem. Za to lekarze z National Jewish Health odkryli, że porody jesienią sprzyjają wystąpieniu alergii u dzieci w przyszłości.
To tylko dowód na to, że nie trzeba za bardzo przejmować się datą zajścia w ciążę, lecz po prostu cieszyć się z faktu oczekiwania na dziecko.
Czytaj również: Dlaczego ktoś traci dla nas głowę? Decyduje miesiąc urodzenia