Nie dawaj dziecku takich słodyczy w Wielkanoc. Ratowniczka ostrzega: wysokie ryzyko zadławienia

2023-03-28 10:26

Te słodycze wielkanocne nie powinny być podawane małym dzieciom. Wystarczy chwila nieuwagi ze strony rodzica i malucha, by doszło do zadławienia. Nawet starsze dzieci, jedząc je w trakcie wygłupiania się, mogą zrobić sobie krzywdę. Ratowniczka medyczna tłumaczy, co jest w nich złego i czym je zastąpić.

wielkanocne słodycze, a ryzyko zadławienia
Autor: Getty Images Te słodycze wielkanocne nie powinny byc podawane małym dzieciom.

Święta to radosna krzątanina i dużo zamieszania, które większość z nas uwielbia. Gdy jednak tak wiele się dzieje, tracimy niekiedy czujność w kwestiach bezpieczeństwa. A wtedy o wypadek nie trudno.

Dzieci radośnie biegają, śmieją się, a gdy połączymy to z ogólnie dostępnymi słodyczami, które nie zawsze są dostosowane do ich wieku, może się skończyć zadławieniem. Których wielkanocnych słodyczy unikać w prezencie od zajączka?

Dowiedz się: Chłopiec zakrztusił się orzeszkiem, ale go wypluł. Kilka dni później trafił do szpitala

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

Przeczytaj też: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

W okresie wielkanocnym najpopularniejsze słodkości dla dzieci to czekoladowe jajka. Jedne są niewielkich rozmiarów, wypełnione słodkim kremem, inne puste w środku, spore i niekiedy z niespodzianką w środku. To te pierwsze są dla dzieci groźne - alarmuje ratowniczka medyczna z platformy @tinyheartseducation, Nikki Jurcutz. 

W swoim filmiku umieszczonym na Instagramie otwiera ona dwa rodzaje jajek i zgniata je, tak jak robią to dzieci. Małe jajka, nawet zgniatane przez dorosłego, który ma więcej siły niż dziecko, okazują się twarde. Można więc przypuszczać, że dziecko będzie miało trudność w pogryzieniu ich, a gdy trafią w całości do przełyku, są na tyle duże, że go zatkają. 

Większe jajka z kolei z łatwością kruszą się na drobne kawałki, które są w pełni bezpieczne dla malucha. I to takie należy kupować małym dzieciom. 

Z komentarzy pod postem medyczki widać, że wiele osób wciąż bagatelizuje zagrożenia związane z zakrztuszeniami.

- Zawsze pilnuję, by moja córka jadła te puste. Ludzie uważają, że jestem przewrażliwiona, ale wolę dmuchać na zimne - napisała jedna z użytkowniczek Instagrama. 

- Byłam w szoku, że nasze przedszkole zrobiło polowanie na jajka wielkanocne z małymi twardymi jajkami. Sami dostarczyliśmy te większe, puste i wymusiliśmy ich podmianę przed zabawą - dodała inna mama obserwująca profil @tinyheartseducation.