Niebezpieczny trend coraz modniejszy wśród rodziców. Lekarz zdecydowanie odradza

2023-09-27 10:10

Coraz więcej rodziców poddaje dzieci profilaktycznemu odrobaczaniu. Czy takie postępowanie jest właściwe? Okazuje się, że może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Brak apetytu może być objawem robaków
Autor: Getty Images Lekarze odradzają rodzicom profilaktycznie odrobaczanie dzieci

Odrobaczanie dzieci w niektórych kręgach uważane jest za remedium na brak apetytu, ospałość, marudność czy problemy z wypróżnianiem. Dziecko, które odmawia jedzenia posiłków, nie ma energii i jest markotne, na pewno ma robaki - twierdzą rodzice. W takiej sytuacji \często szukają wsparcia na grupach rodzicielskich w internecie, a tam wiele pisze się o robakach i pasożytach.

"Teraz na każdej grupie, pod każdym postem związanym z jakąkolwiek chorobą, polecane jest odrobaczanie. Dosłownie na wszystko i mało tego, jak już się odrobaczymy tymi cudownymi specyfikami, to już nic nam nie będzie, zero jakichkolwiek problemów" - napisała jedna z mam na grupie Pana Tabletki na Facebooku.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Czy robaki są groźne?

Profilaktyczne odrobaczanie maluchów może przynieść więcej szkody niż pożytku — twierdzą lekarze. "Nim uznamy, że nasze dziecko na pewno ma robaki, warto wiedzieć, że z faktu, iż 90 proc. ludzkości może mieć jakieś pasożyty lub być ich nosicielami, niewiele wynika"- mówi lek. Jakub Grabski.

W naszej strefie kllimatycznej nie grożą nam bardzo poważne zagrożenia pasożytnicze, z wyjątkiem glisty ludzkiej, która jednak nie jest tak popularna wśród dzieci jak np. owsiki. W przypadku owsicy rzeczywiście należy dziecko poddać kuracji przeciwpasożytniczej, by pozbyć się robaków. Leki przeciwpasożytnicze można kupić w aptece bez recepty, a kuracja jest skuteczna i zwykle nie powoduje skutków ubocznych.

Zakażenie owsikami zazwyczaj daje wyraźne objawy: to świąd w okolicach pupy, bóle brzucha, brak apetytu. U niektórych dzieci rodzice są w stanie zaobserwować w kale małe, białe robaki.

Czy warto profilaktycznie odrobaczać dziecko?

W związku z tym, że owsiki powszechnie występują wśród dzieci, niektórzy rodzice mają ochotę profilaktycznie odrobaczać swoje pociechy. Podają więc dzieciom zioła, napary z piołunu, olej rycynowy, olej z pestek dyni, orzechy włoskie czy tymianek. Nierzadko sięgają również po gotowe specyfiki, które mają odrobaczyć malucha. Takie postępowanie może jednak niepotrzebnie obciążyć układ pokarmowy dziecka, a jeśli rodzic sięga po apteczne mieszanki, narazić je również na szkodliwe działania niepożądane medykamentów.

"W świecie medycyny, przeciwnie do internetów – nie istnieje coś takiego jak profilaktyczne odrobaczanie. Najpierw robimy badania, następnie lekarz ocenia ogólny stan małego pacjenta, sumuje to z wywiadem od rodziców i wynikami badań na pasożyty – zaleca stosowanie takiego leku lub nie" - pisze Pan Tabletka na swoim blogu.

Zanim więc poddamy dziecko odrobaczaniu, dowiedzmy się, czy ono rzeczywiście je ma. O ile olej rycynowy stosowany od czasu do czasu nie zaszkodzi, o tyle sięganie po preparaty z apteki może już wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Czytaj: Pasożyty u dzieci. Co robić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza