Oczekiwali bliźniaków, a urodziły im się 4 córki. Lekarz przeagapił to na USG. Jak do tego doszło?

2022-11-29 15:06

Gdy Gemma Robson i jej partner Andy Raine planowali drugie dziecko, myśleli, że będą rodziną 2+2. Ich zdziwienie było ogromne, gdy na USG w pierwszym trymestrze okazało się, że spodziewają się trojaczków. W efekcie jednak urodziły im się czworaczki. Jak to możliwe, że lekarz wykonujący USG tak się pomylił?

Rodzice oczekiwali trojaczków, a urodziły im się 4 córki.
Autor: Twitter/ @andy11841100 Rodzice oczekiwali trojaczków, a urodziły im się 4 córki.

Według magazynu Metro, brytyjska para, o trojaczej ciąży dowiedziała się z USG w 12. tygodniu ciąży. Już wtedy przyszli rodzice byli w szoku. Na tym jednak nie był koniec niespodzianek, które szykował im los, bo kilka tygodni później para dowiedziała się, że spodziewa się jeszcze jednego dziecka. Dlaczego lekarz nie dostrzegł jego obecności w macicy Gemmy na obrazie USG?

Zobacz też: Te trojaczki to rekordziści: dzieli je 5 dni różnicy wieku. Jak doszło do tak niebywałego porodu?

W Gnieźnie urodziły się pięcioraczki

Dowiedz się: W Opolu urodziły się czworaczki. Dumna mama przyznaje: "Długo staraliśmy się o dziecko"

Ci rodzice przeżywali w ciąży szok za szokiem

O tym, że urodzą im się czworaczki, para dowiedziała się dopiero w drugim trymestrze ciąży

Nie mogłem w to uwierzyć, kiedy powiedziano nam, że będziemy mieć czworaczki prawie zemdlałem — powiedział 33-letni Andy w rozmowie z mediami. 

4 dziewczynki urodziły się jako wcześniaki, poprzez cesarskie cięcie. Para przywitała na świecie Dani, Skye, Mię i Taylor. Dzieci ważyły ​​​​po około 1300 gram. Ponieważ urodziły się przedwcześnie, zostały umieszczone na oddziale neonatologicznym w celu obserwacji. Personel szpitala początkowo umieścił dziewczynki w inkubatorach, aby monitorować temperaturę ich ciał.

Noworodki pozostaną w szpitalu jeszcze przez trzy miesiące, ponieważ lekarze obserwują ich ogólny stan zdrowia. Wtedy para będzie mogła zabrać je do domu, do ich starszej siostry, 10-letniej Millie Grace.

Nadal nie wydaje mi się, żeby to wszystko do mnie docierało. Mam mieszankę emocji – komentuje mama czworaczków.

Jak mogło dojść do błędu lekarza?

Ciąża w badaniu USG jest widoczna dopiero po ukończeniu 6. tygodnia. Tak więc nie to, że "lekarz nie zauważył", a ciąża mogła nie być jeszcze widoczna. Zdarza się tak w sytuacji nadpłodnienia. 

Mechanizm polega na tym, że wbrew powszechnej opinii można zajść w ciążę będąc już w ciąży. Zjawisko to nazwane jest superfekundacją, czyli innymi słowy nadpłodnieniem. Polega na zapłodnieniu dwóch komórek jajowych pochodzących z tej samej owulacji, ale w wyniku dwóch różnych aktów płciowych.

Do ponownego zapłodnienia - nadpłodnienia może dojść w przeciągu 3 do nawet 12 dni od pierwszego. 

Zobacz też: Po wielu poronieniach zaszła w ciążę z jednym dzieckiem, a urodziła bliźnięta. Na czym polegał ten "cud"?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza