Tak covid u ciężarnej może odbić się na dziecku. Ryzyko prawie 2 razy większe

2023-11-28 12:05

Pandemia Covid-19 siała spustoszenie na całym świecie. Koronawirus okazał się groźny nie tylko dla seniorów, ale także dla dzieci i kobiet w ciąży. Po kilku latach od pandemii naukowcy udowodnili, jak duży wpływ ma zakażenie koronawirusem na przebieg ciąży.

Kobieta w ciąży
Autor: Getti Images Tak covid u ciężarnej może odbić się na dziecku. Ryzyko prawie 2 razy większe

Najnowsze badania opublikowane 27 listopada przez Proceedings of the National Academy of Sciences udowodniły, że pierwsze dwa lata pandemii były znacznie gorsze dla wielu ciąż. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin–Madison oraz ze Stanfordu. Specjaliści dokładnie przyjrzeli się statystykom porodów w Kalifornii w latach 2014-2023.

Okazało się, że zakażenie koronawirusem w ciąży spowodowało wzrost porodów przedwczesnych.

Zobacz także: Ciężarne chorują na COVID-19 prawie dwa razy częściej

Agata była w ciąży i miała koronawirusa. Skończyło się tragicznie

Ryzyko prawie 2 razy większe

Według naukowców Covid-19 zagraża ciążom. Wywołuje bowiem reakcje immunologiczne, zapalenie oraz pogarsza stan łożyska. W konsekwencji zakażenia koronawirusem dochodzi do porodu przedwczesnego na długo przed planowanym terminem porodu.

Według ustaleń badaczy w miarę rozprzestrzeniania się wirusa w Kalifornii od lipca do listopada 2020 r., zakażenie koronawirusem w ciąży wiązało się z niemal dwukrotnie większym prawdopodobieństwem urodzenia dziecka przed terminem. Wyniosło 12,3% zamiast 6,9%.

– Zakażenie kobiety w ciąży wirusem Covid-19 zwiększa ryzyko przedwczesnych porodów – powiedziała Jenna Nobles, profesor socjologii na Uniwersytecie Wisconsin–Madison.

Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy zmierzyli wpływ pandemii za pomocą rejestrów urodzeń dla niemal 40 milionów dzieci w Kalifornii. Wykorzystali takie informacje, jak data narodzin i porównanie urodzeń rodzeństwa. Wszystko po to, aby móc kontrolować różne skutki pandemii.

Badacze doszli do bardzo ciekawych wniosków, gdy ryzyko przedwczesnych porodów nieznacznie spadło na początku 2021 roku, a następnie w 2022 roku odnotowano jeszcze większy spadek narodzin wcześniaków. Infekcje związane z zachorowaniem na koronawirusa u kobiet w ciąży nie przyczyniały się do zwiększonego prawdopodobieństwa urodzenia dziecka przed terminem.

Według badaczy do tego spadku przyczyniły się szczepionki.

Szczepionki przeciwko Covid-19

Naukowcy zaważyli, że ryzyko przedwczesnego porodu spadało najszybciej w regionach, gdzie liczba osób zaszczepiona przeciwko Covid-19 była największa.

– To pokazuje działanie ochronne szczepionek Covid. Wczesne szczepienie prawdopodobnie zapobiegło tysiącom przedwczesnych porodów w USA – podkreśliła Nobles.

Według specjalistów wyniki badań są dowodem świadczącym o pozytywnym wpływie szczepień na zapobieganie przedwczesnym porodom. Mogą także pomóc rozwiać obawy związane z udostępnieniem szczepionek przeciwko Covid-19 pacjentkom w ciąży.

– Wiemy już, że istnieje bardzo mało dowodów na niekorzystny wpływ szczepień na rozwój płodu. Wyniki tutaj są przekonującym dowodem na to, że to, co faktycznie zaszkodzi płodowi, to brak szczepienia – powiedziała Nobles.

Jednocześnie podkreśliła, że pandemia koronawirusa jest wciąż rozwijającą się epidemią.

Źródło:

  • sciencedaily.com
  • news.stanford.edu

Czytaj także: Poród przedwczesny: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

Nie szczepię dziecka - zapłacę karę? Co grozi rodzicom za nieszczepienie dzieci?