Termin coraz bliżej, a szyjka ani drgnie? Oto sposoby na naturalne zmiękczenie szyjki macicy przed porodem

2022-09-29 13:00

Szyjka macicy zmiękcza się i rozszerza samoistnie, ale nie zawsze proces ten przebiega prawidłowo. Czasami termin porodu zbliża się, a nawet mija, a szyjka ani drgnie. Oto naturalne sposoby na zmiękczenie szyjki i na pobudzenie jej do rozwierania.

Kobieta w ciąży siedząca na piłce
Autor: Getty images Termin coraz bliżej, a szyjka ani drgnie? Oto sposoby na naturalne zmiękczenie szyjki macicy przed porodem?

Dojrzewanie szyjki macicy to normalny proces, przygotowujący kanał rodny do porodu. Przez 9 miesięcy ciąży jest ona twarda i zamknięta, aby utrzymać dziecko w łonie. Im bliżej terminu, tym jest bardziej elastyczna: staje się miękka i zaczyna się powoli rozwierać, aby umożliwić dziecku wyjście na świat.

Ale chociaż zmiękczanie i rozwieranie szyjki macicy jest naturalnym procesem, to czasem on nie następuje lub przebiega wolno i z opóźnieniem. Teoretycznie zmiany w strukturze szyjki mogą się zacząć nawet kilka tygodni przed porodem, jednak zdarza się, że nadal jest zamknięta w pobliżu terminu porodu.

Miękka szyjka to szybszy poród

Gdy zaczynasz wkraczać w 41. tydzień ciąży, pojawia się ryzyko, że poród trzeba będzie wywołać, czyli konieczne będzie "zachęcenie" szyjki macicy do otwarcia. Istnieją medyczne sposoby indukowania porodu, ale zanim lekarz się na nie zdecyduje, możesz spróbować zmiękczyć szyjkę naturalnymi metodami.

Pamiętaj jednak, że możesz zacząć je stosować dopiero po terminie porodu, najlepiej po 40. tygodniu ciąży. Oto siedem naturalnych sposobów na to, by zmiękczyć szyjkę i przyspieszyć poród.

Aby uniknąć medycznej indukcji porodu, możesz spróbować naturalnych sposobów zmiękczenia szyjki macicy. To ważne, ponieważ miękka szyjka łatwiej i szybciej się rozwiera, co oznacza, że poród będzie krótszy i łatwiejszy. Gdy więc zbliża się termin porodu, skoncentruj się na zmiękczeniu tkanek. 

Czytaj również: Czym jest skala Bishopa i jak ocenia się szyjkę macicy przed i w czasie porodu?

Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu

Naturalne sposoby na opuszczenie dziecka do kanału

Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zachęcanie dziecka do przyjęcia właściwej pozycji – czyli głową w dół, twarzą do pleców i naciskaniem na szyjkę macicy. Eksperci podkreślają, że nacisk z głowy dziecka wytwarza prostaglandyny, które zmiękczają szyjkę i są dla organizmu sygnałem do rozpoczęcia akcji skurczowej.

 1. Stawaj ze stopami złączonymi i ustawionymi równolegle do siebie - zazwyczaj ciężarne stoją w lekkim rozkroku, bo taka pozycja ułatwia im utrzymanie równowagi. Złączenie stóp powoduje, że miednica ustawia się w pozycji ułatwiającej dziecku wpasowanie się główką w kanał rodny. Podobne działanie ma pozycja stojąca z cofniętą miednicą (przeciwieństwo wypiętego brzucha).
 2. Korzystaj z piłki - Kołysanie, podskakiwanie i obracanie bioder na piłce do ćwiczeń lub piłce porodowej również otwiera miednicę i może przyspieszyć rozszerzenie szyjki macicy.
 3. Dużo spaceruj - chodzenie to czynność, w czasie której dzięki grawitacji dziecko zaczyna opuszczać się w kanale rodnym. 

Inne naturalne sposoby na zmiękczenie szyjki

To sprawdzone przez pokolenia sposoby, które zostały udowodnione medycznie. Możesz je stosować po terminie porodu (wtedy zadziałają na szyjkę, bo będzie już podatna na zmiany), ale dla bezpieczeństwa zanim je wypróbujesz, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

 1. Uprawiaj seks - nasienie zawiera prostaglandyny, które sprzyjają rozmiękczaniu szyjki macicy. Obserwacje pokazują też, że orgazm może wywołać skurcze macicy, co może pomóc.
 2. Pij napar z malin - niektóre ziołowe środki, takie jak herbata z liści malin pomagają dojrzeć szyjce i przygotować ją do porodu. Napar z liści malin zwiększa przepływ krwi do macicy, a tym samym może pobudza skurcze.
 3. Stymuluj sutki - to pobudza produkcję oksytocyny. Oksytocyna jest hormonem, który powoduje skurcze macicy.
 4. Zjedz coś, co przyspiesza poród - wiele pokarmów, które są uważane za wywołujące poród, naprawdę powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub biegunkę, które mogą obejmować skurcze i skurcze macicy. Są to:
 • olej rycynowy - badania wykazały, że może wywoływać skurcze, ale uwaga - ma intensywne działanie przeczyszczające, które może powodować poważny dyskomfort i odwodnienie.
 • olej z wiesiołka - nie jest skuteczny w wywoływaniu porodu, ale zawiera kwas tłuszczowy omega-3 GLA, który jest prekursorem prostaglandyn.
 • ananas - zawiera enzym bromelainę, który, jak się uważa, pomaga zmiękczyć szyjkę macicy i wywołać skurcze.
 • pikantne jedzenie -podrażniać jelita,  co może powodować skurcze i skurcze macicy u kobiet, które są już rozszerzone.

Czytaj również: Jak na ciążę może wpłynąć przedwczesne rozwarcie szyjki macicy?

Seks, pełnia księżyca, a może gorąca herbata? Sprawdzamy mity o tym, co może wywołać przedwczesny poród

Czy trzeba przyspieszać rozwieranie się szyjki?

Każda ciąża przenoszona wymaga monitorowania. Często lekarz, ze względu na bezpieczeństwo dziecka decyduje się na je wywołanie porodu. Jeśli jednak jesteś w 38., 39. czy 40. tygodniu ciąży, pobudzanie szyjki do nie jest potrzebne. Tak naprawdę, jeśli dziecko pozostaje w macicy, a szyjka się nie skraca, to znaczy, że maluch nie jest jeszcze gotowy na przyjście na świat. 

Lekarze wymieniają kilka korzyści cierpliwego czekania na samoistne rozpoczęcie porodu:

 • kobiety, które nie miały indukowanego porodu zazwyczaj szybciej wracają do zdrowia. Dłuższy czas przebywania w macicy oznacza zwykle, że zarówno ty, jak i dziecko szybciej wyjdziecie ze szpitala.
 • dzieci, które same zadecydowały o momencie narodzin mają więcej czasu na budowanie masy mięśniowej w macicy i rozwój mózgu (między 35. a 40. tygodniem mózg płodu rośnie intensywnie i powiększa się o jedną
 • trzecią swojego rozmiaru)
 • mają mniejsze ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi, infekcji i żółtaczki
 • noworodki mają mniej problemów z oddychaniem
 • szybciej opanowują naukę ssania piersi.