41 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-05-28 14:47

41 tydzień ciąży teoretycznie nie powinien istnieć - ludzka ciąża trwa, wedle wszystkich podręczników, przez 40 tygodni. Wcale nie tak rzadko zdarza się jednak, że kobieta nie urodzi w przewidywanym terminie porodu i rozpoczyna się 41 tydzień ciąży.

41 tydzień ciąży
Autor: Getty images

41 tydzień ciąży to najwyższy czas na poród! Nie zawsze jednak dziecko garnie się na świat. Co dzieje się w 41 tygodniu ciąży, jeśli poród nie nastąpił w terminie?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

41 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Teoretycznie 41 tydzień ciąży powinien być jednocześnie 10 miesiącem ciąży. Wbrew pozorom nie jednak ma tu sprzeczności z faktem, że ciąża u kobiety trwa 9 miesięcy. Przewidywany termin porodu trudno jest bowiem precyzyjnie obliczyć, dlatego też wyznacza się go orientacyjnie, zakładając, że cykl miesiączkowy trwa 28-30 dni.

Jeśli w twoim przypadku odstęp między miesiączkami był większy, prawdopodobnie lekarz niedokładnie ustalił termin porodu. Z tego też powodu poród w 41 tygodniu ciąży traktowany jest jako poród w terminie.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

 1. Rozwój dziecka w 41 tygodniu ciąży 
 2. Ruchy dziecka w 41 tygodniu ciąży 
 3. Badania w 41 tygodniu ciąży 
 4. Kiedy do szpitala w 41 tygodniu ciąży 
 5. Dolegliwości ciążowe w 41 tygodniu ciąży
 6. Objawy porodu w 41 tygodniu ciąży 
 7. Wywoływanie porodu w 41 tygodniu ciąży 

Rozwój dziecka w 41 tygodniu ciąży 

Dziecko w 41 tygodniu ciąży jest już duże i ciężkie: ma rozmiar noworodka. Przeciętna waga dzieci w tym tygodniu to od 2700 do 3800 g, choć zdarzają się oczywiście i większe dzieci – 4200 czy nawet 4700 g. Maluch osiągnął już też długość, jaką będzie miał po narodzinach i mierzy od 45 do 56 cm.

Teoretycznie powinien być już gotowy do tego, by opuścić macicę, ale być może jeszcze nie jest – dopiero gdy będzie w pełni przygotowany do życia poza brzuchem, twój organizm zacznie produkować oksytocynę, która zapoczątkuje akcję porodową.

Ruchy dziecka w 41 tygodniu ciąży 

Twój maluszek w 41 tygodniu ciąży nie będzie się zbyt często ruszał – w macicy ma już tak ciasno, że nie ma jak obrócić się, przeciągnąć czy rozprostować nóżki. Dlatego jego ruchy będziesz odczuwała sporadycznie.

Od czasu do czasu dziecko powinno dać o sobie znać, dlatego staraj się przynajmniej 2-3 razy dziennie liczyć jego ruchy. Jeśli płód przestał być aktywny i nie wyczuwasz jego ruchów lub przeciwnie - jeśli staną się gwałtowne - jak najszybciej zgłoś się do szpitala na badanie KTG.

Czytaj:

Jak liczyć ruchy dziecka?

Brak ruchów płodu - kiedy konieczne jest monitorowanie ruchów płodu?

Badania w 41 tygodniu ciąży 

41 tydzień ciąży to ostatnie dni wolności i spokoju. Ciesz się nimi w domu – jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, nie ma powodu, byś leżała w szpitalu. Musisz tylko zgłaszać się na kontrolne USG i KTG (ich terminy wyznacza lekarz).

Trzeba je robić regularnie, bo pozwalają ocenić, czy dziecko jest w dobrym stanie, i czy nie grozi mu np. niedotlenienie. W trakcie badań sprawdzana jest również praca serca i sposób reakcji na skurcze, które pojawiają się w 41 tygodniu ciąży.

Kiedy do szpitala w 41 tygodniu ciąży 

Zdarza się, że niektóre ciężarne są kierowane do szpitala po upływie 7 dni od przewidywanego terminu porodu, a często nawet w trakcie trwania 41 tygodnia ciąży. Taką decyzję podejmuje lekarz na podstawie konkretnych przesłanek i wyników badań USG oraz KTG.

Do szpitala możesz więc zostać skierowana na przykład wtedy gdy:

 • ruchów dziecka jest dużo mniej lub są one bardzo intensywne
 • wyniki badania KTG są nieprawidłowe
 • badanie USG wykazało, że łożysko ma III stopień dojrzałości
 • płyn owodniowy jest mocno zagęszczony
 • płyn owodniowy zmienił kolor na skutek zanieczyszczenia smółką

Jak rozpoznać odejście wód płodowych? WIDEO

Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

Dolegliwości ciążowe w 41 tygodniu ciąży

Mało która kobieta w 41 tygodniu ciąży jest w doskonałej formie fizycznej. Zdecydowana większość ciężarnych w 41 tygodniu ciąży odczuwa te same dokuczliwe dolegliwości, które miały dotąd.

Niekiedy przypadłości te – takie jak silne bóle kręgosłupa, ból i zawroty głowy, ból i kłucie w pochwie, nieustanne parcie na pęcherz, kłucie w różnych częściach ciała – mogą się dodatkowo nasilać.

Nadal będą ci też puchły nogi i doskwierała bezsenność. Możesz też odczuwać niepokój związany ze zbyt długim oczekiwaniem na poród. U wielu kobiet w 41 tygodniu ciąży zwiększa się też ilość wydzieliny z pochwy. Niekiedy na bieliźnie można zaobserwować śluz podbarwiony krwią.

Czytaj:

Jakie zalety ma poród na stojąco?

Czym drugi poród różni się od pierwszego?

Okresy porodu - od pierwszego do ostatniego skurczu

Objawy porodu w 41 tygodniu ciąży 

Dobra wiadomość jest taka, że będąc w 41 tygodniu ciąży możesz zacząć rodzić praktycznie w każdej chwili. To, w jaki sposób zacznie się poród, jest jednak wielką niewiadomą.

Gdy maluch wsuwa się w kanał rodny i naciska szyjkę macicy, możesz odczuwać ból krocza, któremu towarzyszą silne, regularne skurcze. Możesz też czuć wtedy bóle w krzyżu. Rozpoczęciu akcji porodowej zwykle towarzyszy też odejście wód płodowych. Jedno jest pewne – na pewno nie przegapisz momentu, w którym rozpocznie się poród.

Czytaj:

7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Urlop macierzyński przed porodem - komu przysługuje?

Wywoływanie porodu w 41 tygodniu ciąży 

Jeśli męczy cię ciąża i związane z nią dolegliwością, będąc w 41 tygodniu ciąży możesz już bez obaw stosować metody, które niekiedy pomagają przyspieszyć akcję porodową:

 • warto dużo spacerować, bo chodzenie pomaga maluszkowi przemieścić się w macicy i wsunąć główkę w kanał rodny
 • skurcze macicy może przyspieszyć również stymulacja brodawek sutkowych, pod wpływem której wzrasta poziom oksytocyny
 • skurcze macicy przyspiesza również stosunek płciowy, w trakcie którego w śluzie macicy rośnie poziom prostaglandyn, zmiękczających szyjkę macicy.

Czytaj:

Zobacz, co dzieje się z dzieckiem w 42 tygodniu ciąży

Wywoływanie porodu - kiedy jest konieczne?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza