"Trampolina śmierci". Dzieci pokochały ten trend. Pozwolisz im na to?

2023-05-09 14:18

Zabawy na trampolinie same w sobie nie zawsze są bezpieczne... Lekarze przestrzegają przed urazami, odradzając między innymi takie pomysły jak wspólne skakanie w grupkach dzieci, które dużo częściej kończy się poważnymi złamaniami. To jednak nic w porównaniu do nowego, trampolinowego trendu.

trampolina śmierci
Autor: Getty Images/ TikTok screenshot Zabawy na trampolinie same w sobie nie zawsze są bezpieczne...

Pomysłowość dzieci jest niczym nieograniczona. Zwłaszcza tych starszych, które inspiracji na zabawy coraz częściej szukają w internecie, a ten jest pełen osobliwych rad. Wśród nich jest trend, który lekarze nazwali "trampoliną śmierci". Co ciekawsze, pomysł promuje wielu rodziców prowadzących swoje profile w mediach społecznościowych. 

O co chodzi w nowym pomyśle na zabawę trampolinami w przydomowych ogródkach?  Lepiej nie powtarzać go w domach i zawczasu przestrzec swoje dzieci. 

Dowiedz sie: Zabawa na trampolinie może zakończyć się urazem. Fizjoterapeuta radzi, jak bezpiecznie z niej korzystać

Urazy dzieci z udziałem zwierząt: ugryzienia i zadrapania

Dowiedz się: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

Nowy pomysł na zabawę na trampolinie

Wiadomo, że dzieciństwo rządzi się swoimi prawami i nie da się go przeżyć bez otarć, czy drobnych urazów. Niektóre zabawy i aktywności niosą za sobą jednak o wiele większe ryzyko niż inne. A złamania to już o wiele większa komplikacja zarówno dla zdrowia, jak i dla codziennej logistyki życia z dzieckiem. Tak właśnie jest z pomysłem połączenia trampoliny ze... ślizgawką.

O co w nim dokładnie chodzi? Rodzice i dzieci wylewają na powierzchnię trampolin płyn do mycia naczyń, przez co skakanie jest utrudnione, a przewracanie się częstsze. Maluchom może wydawać się to zabawne. Do momentu poważniejszego urazu.

- Trampoliny powodują wiele wizyt na ostrym dyżurze, a dodanie mydła zwiększy ich prawdopodobieństwo. Jeśli koniecznie chcesz to robić, proponuję zainwestować od razu dodatkowe pieniądze w wodoodporną nakładkę na gips. Można z nią pływać i robić różne rzeczy - skomentowała z sarkazmem na swoim TikToku lekarka pediatrii pracująca na SORze, a prywatnie matka czwórki dzieci. 

Pomysł budzi niemałe kontrowersje wśród rodziców udzielających się w mediach społecznościowych. Jedni nagrywają efekty przygotowania takiej zabawy dla dzieci, zachęcając - "tak zajmiesz swojego malucha na dobra godzinę", inni przestrzegają - "jeśli masz ochotę na spędzenie kilku godzin na SORze, to baw się dobrze". Tak właśnie wypowiedział się oficer straży pożarnej prowadzący profil @firedepartmentchronicles.

- W ten sposób naprawdę urozmaicisz swoje lato. Cóż, jeśli uważasz, że pójście do szpitala jest fajną rozrywką, to śmiało. Wydasz trochę pieniędzy, a potem będziesz się całe lato zajmować dzieckiem z połamanymi kończynami. Śmiało, bawcie się na "trampolinie śmierci" - opisał nie unikając złośliwości. 

Złamania to najlżejsze możliwe urazy

Już jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że lekarze radzą mieć dzieci bawiące się na trampolinach pod ścisłą kontrolą.

- Jest tak wiele złamań kości i urazów ortopedycznych - twierdziła jakiś czas temu dr Ee Tay, specjalista pediatrycznej medycyny ratunkowej w Szpitalu Dziecięcym Hassenfeld w rozmowie z dziennikarzami stacji NBC. - Niekontrolowane środowisko i większa liczba dzieci zwiększa ryzyko kolizji i upadków - dodała lekarka.

Zgodnie z jej ostrzeżeniami złamania to wbrew pozorom jedne z najlżejszych urazów związanych z trampolinami. Te gorsze obejmują rany szarpane, wstrząsy mózgu i urazy kręgosłupa.

Przytoczone przez nas opinie nie są jednostkowe. Warto zaznaczyć, że Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych zaleca, aby dzieci poniżej 6. roku życia w ogóle nie korzystały z trampolin.

Sprawdź: Przydomowe trampoliny nie takie złe? Specjaliści wskazali, gdzie dochodzi do większej liczby urazów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza