Rośnie liczba noworodków z wrodzonymi wadami serca. Już wiadomo, dlaczego

2023-02-13 15:52

W ciągu ostatnich lat wzrosła liczba dzieci, które przyszły na świat z wrodzonymi wadami serca. Jako przypuszczalne źródło problemów badacze wskazują zmiany klimatu i coraz gorszy stan zdrowia przyszłych mam.

Kobieta w ciąży w depresji
Autor: GettyImages Rośnie liczba dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Niemal każdy kraj prowadzi własne statystyki dotyczące wrodzonych wad serca (WWS) u noworodków. W Polsce, według serwisu naukawpolsce.pl, problem ten dotyczy co roku ok. 3 tys. dzieci (średnio wady serca wykrywa się każdego dnia u 10 dzieci). Najnowsze światowe dane mówią o tym, że WWS w Ameryce Północnej występuje u ok. 6,9 na 1000 noworodków, w Europie u 8,2 na 1000, a w Azji - u 9,3 na 1000 urodzeń.

Ale liczba ta niestety rośnie. Badania naukowców z USA dowiodło, że w ciągu najbliższej dekady, każdego roku liczba dzieci urodzonych z wadą serca wzrośnie o 7 tys.

Spis treści

  1. Skąd się biorą wady serca?
  2. Winne ocieplenie klimatu?
  3. Cukrzyca i otyłość wpływają na rozwój wad
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Skąd się biorą wady serca?

Od kilkudziesięciu lat lekarze obserwują wzrost liczby noworodków urodzonych z wrodzonymi wadami serca. Około 25% z nich wymaga leczenia operacyjnego w pierwszym roku życia. Niektóre wady wykryte w ciąży operuje się jeszcze w łonie matki. Taki postęp medycyny umożliwia przeżycie już 90 proc. dzieci urodzonych z tymi wadami.

Mimo to lekarze starają się odkryć przyczynę nasilenia się tego problemu i są coraz bliżej odkrycia jego źródła. Ich zdaniem niektóre dzieci rodzą się z wadami serca wynikającymi ze zamian w genach lub chromosomach. Ale duża część wad wynika z  innych czynników, takich jak środowisko, dieta matki, jej stan zdrowia i stosowane podczas ciąży leki

Czytaj również: Skomplikowana wewnątrzmaciczna operacja serca płodu w UCZKiN WUM w Warszawie

Wady wrodzone płodu - przyczyny najczęstszych wad rozwojowych

Winne ocieplenie klimatu?

Szukając powodów, dla których rośnie liczba dzieci z wrodzonymi wadami sera, naukowcy przeprowadzili badania dotyczące wzrostu temperatury powietrza na rozwój płodu w pierwszych tygodniach ciąży. To właśnie wtedy – od momentu zapłodnienia do 8. tygodnia okresu życia płodowego - dochodzi do największej liczby wad wrodzonych.

Testy prowadzone na zwierzętach sugerują, że ciepło może powodować śmierć komórek płodowych lub zakłócać kilka wrażliwych na temperatury białek, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju płodu. Zmiany klimatu w USA mogą każdego roku zwiększyć liczbę dzieci urodzonych z wadami serca nawet o 7 tys. 

„Ważne jest, aby lekarze mówili kobietom w ciąży i planującym zajście w ciążę, jak ważne jest unikanie ekstremalnych upałów, szczególnie 3-8 tygodni po zapłodnieniu, w krytycznym okresie ciąży” – czytamy w badaniach opublikowanych w Journal of the American Heart Association.

Cukrzyca i otyłość wpływają na rozwój wad

Inną przyczyną coraz częściej wskazywaną przez naukowców jest coraz gorsza kondycja zdrowotna przyszłych mam. Pewne schorzenia, takie jak istniejąca wcześniej cukrzyca lub otyłość w ciąży mają udowodniony wpływ na ryzyko wad serca u dziecka. Podobnie jak palenie papierosów w czasie ciąży, a także przyjmowanie niektórych leków.

To poważny problem, ponieważ na całym świecie obserwuje się coraz więcej ludzi otyłych, coraz częściej też diagnozowana jest cukrzyca typu 2, związana z nieprawidłową dietą i nadwagą. W krajach europejskich już od 7% do 25% przyszłych matek ma nadwagę, a w Stanach Zjednoczonych tylko 45% matek ma prawidłową wagę w momencie zajścia w ciążę - czytamy na rządowych stronach amerykańskich (www.ncbi.nlm.nih.gov). 

Największe jak dotąd pojedyncze badanie, obejmujące ponad 2 mln noworodków w Szwecji, wykazało, że otyłość matki mierzona podczas pierwszej wizyty przedporodowej zwiększa ryzyko wystąpienia wad serca, takich jak wady łuku aorty, serce jednokomorowe, ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej czy przetrwały przewód tętniczy. Także cukrzyca matki jest czynnikiem ryzyka wystąpienia wrodzonych wad serca. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza