Wizyta patronażowa położnej w domu. Dlaczego nie warto jej unikać i jak się do niej przygotować?

2022-08-09 13:22

Do wizyty patronażowej położnej warto się odpowiednio przygotować, by wyciągnąć z niej jak najwięcej korzyści. Nawet jeśli ta wizyta wydaje ci się zbędna, nie możesz jej uniknąć - to obowiązek świeżo upieczonych rodziców. Ale jednocześnie też przywilej. Wizyta położnej środowiskowej ma pomóc rodzicom rozwiązać początkowe problemy w opiece nad noworodkiem.

wizyta patronażowa położnej
Autor: Getty Images Co warto wiedzieć o wizycie patranażowej położnej po porodzie?

O wizytach patronażowych opowiada nam Monika Całko, położna środowiskowa z województwa lubuskiegi, jedna z tegorocznych finalistek w plebiscycie "Położna na medal". 

Dowiedz się: Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić
  • Czy wizyta położnej, gdy mama jest już z noworodkiem w domu rzeczywiście jest konieczna? Czy to wymóg?

Monika Całko: Jest obowiązkowa, w przypadku odmówienia wizyt położna może to zgłosić do odpowiednich służb w obawie, że z dzieckiem może dziać się coś złego.

  • Jak się umówić na wizytę patronażową położnej po porodzie?

Najlepiej skontaktować się z położną w dniu wypisu ze szpitala. Między 21. a 26. tygodniem ciąży lekarz powinien powiadomić ciężarną o możliwości wybrania położnejśrodowiskowej. Dzięki wybraniu położnej jeszcze w czasie ciąży kobieta ma możliwość uczestniczenia w edukacji przedporodowej. ułatwia to również opiekę nad matką i dzieckiem po porodzie, ponieważ położna zna przebieg ciąży i ewentualne towarzyszące problemy. Jeżeli kobieta trafia do szpitala do porodu i nie ma wybranej położnej środowiskowej, personel powinien zapoznać ją z zasadami wyboru położnej i przedstawić spis położnych do wyboru wraz z ich numerami kontaktowymi.

Przeczyta też: POŁOŻNA: najważniejsza osoba dla ciężarnej

Jak wygląda wizyta położnej środowiskowej?

Wizyta położnej dzieli się na kilka etapów:

  • Badanie matki (ocena stanu ogólnego, stanu psychicznego, stanu położniczego- m.in. procesu obkurczania mięśnia macicy, odchodów połogowych, ewentualnych ran krocza/ procesu gojenia blizny po cięciu cesarskim, badanie gruczołów piersiowych).
  • Badanie dziecka (ocena zabarwienia powłok skórnych, ciepłoty ciała, pozy/ ułożenia ciała, toru oddechu, rodzaju płaczu, kontrola procesu gojenia się kikuta pępowinowego).
  • Wsparcie w laktacji (kontrola wskaźników skutecznego karmienia- WSK: liczba karmień i ich jakość, metoda karmienia, rodzaj pokarmu, oddawanie potrzeb fizjologicznych; rozwiązywanie problemów laktacyjnych, ewentualnie pokierowanie do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego).
  • Ocena warunków socjalno- bytowych oraz więzi matka-ojciec-dziecko.
  • Jak dobrze przygotować się do wizyty, by jak najlepiej z niej skorzystać?

Monika Całko: Należy przygotować dokumentację ze szpitala (jeżeli kobieta nie była objęta przez położną opieką przedporodową to również dokumentację ciążową). Warto przygotować ewentualne pytania, w trakcie patronażu mile widziany ojciec dziecka (jeżeli jest), w przypadku matki niepełnoletniej powinien być obecny opiekun prawny.

  • Z czym świeżo upieczeni rodzice mają największe problemy?

Najczęściej jest to rozpoznawanie komunikatów wysyłanych przez dziecko, jego problemów i potrzeb, baby blues u matki, radzenie sobie z mitami dotyczącymi pielęgnacji i żywienia noworodka.

  • Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez młode matki, na które zwraca uwagę położna?

Nie nazwałabym tego błędami, a brakiem doświadczenia. Najwięcej problemów w opiece poporodowej w domu związanych jest z karmieniem piersią (nieprawidłowa technika karmienia, złe postępowanie przy nawale, nierozpoznawanie problemów oralnych u dzieci w okresie adaptacyjnym- pierwsze 12. tygodni życia). Oprócz tego problemy sprawia zazwyczaj żywienie sztuczne, dobór odpowiedniej butelki/smoczka, przegrzewanie noworodka. Z perspektywy 25 lat pracy w środowisku mogę stwierdzić, że większość z tych problemów wynika z braku edukacji prowadzonej przez położną w okresie przedporodowym. dlatego tak ważne jest, aby każda przyszła mama była świadoma tego, że oprócz opieki lekarza ginekologa potrzebuje opieki położnej.

Dowiedz się: Opieka położnicza w ciąży: co zapewnia NFZ kobietom w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza