Zgadniecie, do czego służył ten przyrząd? Trudno uwierzyć, że starożytne matki były tak nowoczesne

2022-12-28 14:14

Wydawać by się mogło, że pewne gadżety związane z macierzyństwem to przywilej życia w nowoczesnych czasach. W końcu nawet nasze mamy miały ograniczony dostęp do pieluch jednorazowych, a o cudach techniki, takich jak elektroniczna niania nawet im się nie śniło. Okazuje się jednak, że pewne pomysły na ułatwienie sobie macierzyństwa są starsze, niż myślimy.

starożytne butelki dla niemowląt
Autor: Archiwum prywatne Tak starożytne mamy ułatwiały sobie opiekę nad niemowlęciem

Gadżety z tego zdjęcia pochodzą aż ze starożytności. Pierwsze - gliniane odnaleziono w Atenach, a przez archeologów datowane jest na V w. p.n.e. Drugie, nieco "nowsze" pochodzi z terenów dzisiejszej Syrii. Jest wykonane ze szkła i służyło jakiejś rodzinie pochodzącej z I-II w. n.e. 

W pierwszym skojarzeniu, jak myślicie, do czego je wykorzystywano?

Nasze redakcyjne koleżanki nieźle się nad tym nagłowiły. Padły takie propozycje, jak przyrząd do wywoływania porodu, czy pojemnik na odchody połogowe przy poronieniach. Prawda okazuje się inna.

Zobacz: To nie maszyna do tortur. To średniowieczny przyrząd dla dzieci - do czego służył?

Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Dowiedz się: Mleko sojowe dla dzieci. Czy dzieci mogą pić mleko sojowe?

Obydwa naczynia służyły do karmienia niemowląt. To gliniane, oprócz dziubka, który pełnił funkcję spoczka ma także sitko. Szklane wygląda bardziej jak karafka. Zgodnie z wiedzą historyków, takimi naczyniami podawano dzieciom różne płyny. W takich butelkach mieściło się od 50 do 150 mililitrów pokarmu. Podawano z ich pomocą mleko lub inne pokarmy w formie płynnej. 

Badania nad takimi znaleziskami były na tyle dokładne, że wiemy nawet, jakie produkty podawano w nich dzieciom. Analiza zawartości sugeruje, że w naczyniach przechowywano mleko przeżuwacza, takiego jak krowa lub koza. Wiadomo to, po zbadaniu długości kwasów tłuszczowych okalających naczynia. 

Jak się jednak okazuje, nie były to wcale pierwsze butelki dla niemowląt. Najstarsze odnalezione naczynia do karmienia najmłodszych dzieci, pochodzą jeszcze z czasów neolitu czyli sprzed około 7 tys. lat. Z ich pomocą karmiono wówczas dzieci mlekiem zwierzęcym

Źródło:

element ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie