Za duże na łóżeczko? 4 pułapki, w które możesz łatwo wpaść, przenosząc dziecko do łóżka bez szczebelków

2022-08-24 11:20

Malec dorasta i jego łóżeczko ze szczeblami zaczyna robić się za ciasne. Panikujesz, bo próbuje samodzielne przeskakiwać barierkę, dlatego myślisz, że to już czas na zamianę łóżeczka na dorosłe łóżko. Oto 4 pułapki, w które możesz wpaść w czasie tego procesu.

Za duże na łóżeczko? Oto 4 pułapki, w które możesz łatwo wpaść przenosząc dziecko do dużego łóżka bez szczebelków
Autor: Getty Images Za duże na łóżeczko? Oto 4 pułapki, w które możesz łatwo wpaść przenosząc dziecko do dużego łóżka bez szczebelków

Łóżeczka dziecięce mają wiele zalet: są bezpieczne, wygodne i zapewniają rodzicom spokój - malec nie wydostanie się z nich samodzielnie. Ale w pewnym momencie, dziecko dorasta. Łóżeczko robi się dla niego za małe, a szczebelki - nie są już dla niego wystarczającym zabezpieczeniem: ile razy dostałaś prawie zawału widząc, jak próbuje wdrapać się na barierki i przeskoczyć je?

Dla wielu rodziców to znak, że pora na przemeblowanie - trzeba wyrzucić łóżeczko, które stało w pokoju od narodzin dziecka i zastąpić je "dorosłym" tapczanikiem.  

Jeśli takie zadanie jest właśnie przed tobą, przeczytaj ten tekst i poznaj 4 pułapki, w które możesz wpaść w czasie przenoszenia dziecka z łóżeczka do większego łózka.  

Spis treści

  1. Zbyt wczesna przeprowadzka 
  2. Brak zabezpieczeń w pokoju dziecka
  3. Rzucanie malca na głęboką wodę (tzn. łóżko)
  4. Zmiana rutyny
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Zbyt wczesna przeprowadzka 

Rodzice często wpadają w panikę, gdy widzą, że ich dziecko próbuje samodzielnie przecisnąć się przez lub ponad szczebelkami. Myślą, że bezpieczniej dla malca będzie, jeśli po prostu zacznie spać w normalnym łóżku.

Specjaliści zalecają, aby jak najdłużej czekać z taką przeprowadzką. Zdaniem konsultantów snu, „idealny” moment na przejście z łóżeczka do łóżka to tak naprawdę wiek powyżej 3 lat.

Do tego momentu po prostu wyjmij szczebelki i stwórz dziecku bezpieczne wyjście - większości mebli ma taką opcję i wysuwane tralki. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż pozwolenie maluchowi na akrobacje i zwisanie z barierek.

Czytaj równieżNauka samodzielnego usypiania. Sposoby na szybki sen malca

Meble, które rosną wraz z dzieckiem – łóżka, szafy, szafki, biurka, fotele, krzesła

Brak zabezpieczeń w pokoju dziecka

Jeśli już zdecydujesz się na przeniesienie dziecka do normalnego łóżka, pamiętaj o zabezpieczeniu jego sypialni. Do tej pory przed kontaktami, niebezpiecznymi przedmiotami, otwartymi oknami czy niestabilnymi meblami dziecko chroniła balustrada łóżeczka. Teraz, gdy może samo wstać z łóżka i buszować po pokoju, musisz przewidzieć wszystkie  potencjalnie niebezpieczne dla dziecka sytuacje.  

To nie koniec - malec ma teraz dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu, rozważ więc zamontowanie bramki w drzwiach pokoju dziecka.

Eksperci sugerują również dodanie poręczy zabezpieczającej w dużym łóżku, która nie tylko zmniejszy ryzyko upadku w nocy na podłogę, ale i będzie stanowiła dla malca "psychologiczną" barierę, która zatrzyma go w pościeli. 

Rzucanie malca na głęboką wodę (tzn. łóżko)

Zanim kupisz dziecku nowe łóżko, porozmawiaj z nim i przygotuj je na zamiany. Powiedz, że jest już duże i należy mu się duże łózko, tak jak mamie i tacie lub starszemu rodzeństwu. Wytłumacz malcowi, że to dla niego fajna zmiana, będzie miał nową kolorową pościel (pozwól mu ją wybrać w sklepie), więcej miejsca itd. 

Kiedy w końcu wszystko załatwisz, pokaż mu nowe łóżko i wyjaśnij, że to tutaj będzie teraz spać w nocy. Upewnij się, że wie, że zostanie tam przez całą noc i że nie powinna wychodzić z niego nawet gdy się obudzi. 

Czytaj równieżJak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w jego własnym domu?

Zmiana rutyny

Zmiana łóżka nie oznacza zmiany rytuałów związanych z usypianiem malca. Jeśli dotąd siadałaś przy łóżeczku i czytałaś dziecku bajki aż zasnęło, nie zmieniaj tego i nie pozwalaj mu np. na zabawę w łóżku lalkami dopóki nie zaśnie.

Nie pozwalaj też na chodzenie po domu i wchodzenie np. do waszego łózka. Prawie każde dziecko będzie oczywiście podejmować takie próby, ale nie pozwalaj na to i konsekwentnie odsyłaj malca do jego pokoju - niech zasypia sam, we własnym łóżku jak dotąd. 

Musisz się liczyć z tym, że pierwsze wieczory będą cięższe i malcowi trudniej będzie usnąć, ale staraj się nie zmieniać waszych zwyczajów ani godzin kładzenia się spać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza