Znika kolejny przedmiot. Zamiast niego będzie nauka o zdrowiu i seksie

2024-04-12 16:24

Prace domowe nie są obowiązkowe, do średniej nie będą wliczały się oceny z etyki i religii. To nie koniec zmian, czeka nas jeszcze odchudzenie podstawy programowej. Modyfikacjom ulegnie również plan lekcji. Wiemy już, że nie będzie przedmiotu historia i teraźniejszość, znika coś jeszcze.

Znika kolejny przedmiot. Zamiast niego będzie nauka o zdrowiu i seksie
Autor: Getty Images Znika kolejny przedmiot. Zamiast niego będzie nauka o zdrowiu i seksie

W piątek odbyła się konferencja przedstawicieli trzech resortów. Barbara Nowacka, Izabela Leszczyna i Sławomir Nitras przedstawili wspólne działania ministerstw, którymi kierują. Dotyczą one edukacji zdrowotnej - niebawem będzie to jeden z przedmiotów, które pojawią się w planie lekcji.

Spis treści

  1. Edukacja zdrowotna zamiast WDŻ
  2. Czego będą uczyły się dzieci?
  3. Znika też HiT
Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Edukacja zdrowotna zamiast WDŻ

Słowa o tym, że zdrowie - wszystkie jego wymiary - jest ważne i trzeba się o nie zatroszczyć, ze stron ministerstw płynęły od jakiegoś czasu. O współpracy między resortami słyszeliśmy m.in. w związku z pakietem "Bezpieczna, świadoma ja", którego częścią jest edukacja zdrowotna. "Żeby ograniczyć niechciane ciąże, konieczna jest edukacja. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Edukacja zdrowotna, w tym seksualna, jest ważnym elementem kształcenia dzieci i młodzieży" - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Podczas piątkowej konferencji usłyszeliśmy, że od września 2025 w planie lekcji pojawi się edukacja zdrowotna. Ma ona zastąpić wychowanie do życia w rodzinie.

Będzie to przedmiot, który zdrowie człowieka traktuje w sposób kompleksowy - podkreśliła ministra Barbara Nowacka.

Ministra zdrowia dodała, że priorytetem jest profilaktyka. - Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole - wskazała Izabela Leszczyna.

- Bardzo cieszę się z tej inicjatywy. Chcemy pokazać uczniom, że od tego, czy się ruszasz, od tego, co jesz, od tego, jak się wysypiasz, zależy to, jak się czujesz i czy jesteś zdrowy - dodał minister Sławomir Nitras.

Przeczytaj także: Zapytaliśmy Nauczyciela Roku 2023 o prace domowe. Odpowiedź daje do myślenia

Czego będą uczyły się dzieci?

Przedmiot ma obejmować zagadnienia zdrowia psychicznego, fizycznego, a także kwestie zdrowego odżywiania, profilaktyki, problemu uzależnień oraz edukacji seksualnej. Podstawy programowe opracuje zespół ekspertów, powołany przez ministrów. Jego przewodniczącym został prof. Zbigniew Izdebski.

W zespole znajdziemy przedstawicieli różnych profesji i środowisk. To:

  • prof. Zbigniew Izdebski - pedagog i seksuolog,
  • Antonina Kopyt - nauczycielka wychowania do życia w rodzinie,
  • ks. Arkadiusz Nowak, prezes Fundacji Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej,
  • dr hab n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy do spraw medycyny rodzinnej,
  • dr n. med. Aleksandra Lewandowska - konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
  • dr hab. Hubert Makaruk oraz dr Anna Szumilewicz - eksperci z AWF,
  • Monika Staszkiewicz - ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych.

Przedmiotu będą uczyły się dzieci w starszych klasach szkoły podstawowej (od czwartej do ósmej) oraz uczniowie I-III szkół ponadpodstawowych.

Przeczytaj także: Tak nauczyciel ocenił sprawdzian ucznia. "To jakiś nieśmieszny żart"

Znika też HiT

Wcześniej, bo od września 2024 roku, z planu lekcji zniknie przedmiot historia i teraźniejszość. Będzie on kontynuowany jedynie u tych uczniów, którzy już rozpoczęli jego naukę. Plany w tym tygodniu przedstawiły ministra edukacji Barbara Nowacka i sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer.

Zrealizujemy, to do czego się zobowiązaliśmy. Następny rocznik, który rozpocznie naukę w szkole ponadpodstawowej HiT-u mieć już nie będzie - wskazała Katarzyna Lubnauer.

Co zamiast? W szkołach ponadpodstawowych będzie wprowadzone nauczanie z zakresu edukacji obywatelskiej. Młodsi uczniowie - w szkołach podstawowych - będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Edukacja obywatelska to konieczność. Od 1 września 2025 r. zamiast HiT-u zostanie wprowadzony przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych - wyjaśniła Barbara Nowacka.

Przeczytaj także: Jak nauczyć się tabliczki mnożenia? Ten trik znacznie skróci twoje męki