Co tak naprawdę wykrywają badania prenatalne?

2019-12-31 12:34

Badania prenatalne – czyli wszystkie badania wykonywane podczas ciąży – dzielą się na badania inwazyjne i nieinwazyjne. ich zadaniem jest wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka jeszcze okresie życia płodowego. Dowiedz się, jakie choroby można wykryć przy pomocy badań prenatalnych.

badania-prenatalne-co-tak-naprawde-wykrywaja
Autor: Thinkstock|mjakmama24.pl Badania prenatalne pozwalają w porę wychwycić wady i choroby płodu i dają szansę na ich wyleczenie.

Spis treści

 1. Badania prenatalne nieinwazyjne
 2. Badania prenatalne inwazyjne
 3. Obejrzyj film: Badania prenatalne

Badania prenatalne są konieczne, bo wykrywają wiele wad płodu. Część z nich jest obowiązkowych - na szczęście są to badania nieinwazyjne. Badania inwazyjne są wykonywane w szczególnych przypadkach, na polecenie lekarza.

Czytaj: Badania prenatalne w ciąży: czym są i na czym polegają badania genetyczne płodu?

Badania prenatalne nieinwazyjne

 • badanie USG w I, II i III trymestrze – lekarz ocenia, jak rozwija się płód, czy jest ryzyko wad genetycznych.
 • test PAPP-A (badanie krwi ciężarnej wykonywane, gdy wynik 1. USG jest nieprawidłowy) – szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomowych.
 • test potrójny (badanie stężenia we krwi ciężarnej trzech substancji: alfafetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) i estriolu) – to badanie także oszacowuje ryzyko wad genetycznych u płodu (w połączeniu z badaniem przezierności karkowej płodu podczas USG, a także danymi o wadze i wieku ciężarnej określa się prawdopodobieństwo ich wystąpienia).
 • echo serca płodu (badanie USG wykonywane, gdy jest wskazanie lekarza) – w ten sposób możliwe jest wykrycie wady serca, wady zastawek serca, zaburzenia rytmu serca płodu.
 • USG dopplerowskie (wykonuje się je, gdy ciąża przebiega z powikłaniami) – ocenia się wydolność krążenia maciczno-łożyskowego i płodowego, określając w ten sposób ukrwienie płodu i przepływ krwi w naczyniach niewidocznych podczas zwykłego USG. Dzięki temu można wykryć zagrożenie dla płodu wynikające z nieprawidłowego przepływu krwi.
 • test Manninga (badanie KTG i USG płodu, wykonywane, gdy podejrzewa się niewydolność płodu) – określa dobrostan płodu: tętno, napięcie mięśniowe, ruchy ciała, ruchy oddechowe, ilość płynu owodniowego.
 • test NIFTY (badanie krwi ciężarnej, polegające na wyizolowaniu z niej DNA płodu i określenie jego pełnego genotypu) – wykrywa trisomię płodu (zespół Downa, zespół Pataua, zespół Edwardsa). Badanie jest bardzo dokładne – określa z dokładnością powyżej 99 proc., czy dziecko nie jest obarczone wadą genetyczną. Może je wykonać każda ciężarna. Badanie jest zalecane kobietom po 35. roku życia chcącym uniknąć badań inwazyjnych i mających przeciwwskazania do badań prenatalnych inwazyjnych.

Czytaj:  USG genetyczne może wykryć choroby genetyczne płodu

Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziom hCG i jakie są normy hCG?

Badania prenatalne inwazyjne

Te badania prenatalne obarczone są niewielkim ryzykiem poronienia. Przeprowadza się je w uzasadnionych przypadkach.

 • amniopunkcja (pobranie płynu owodniowego) – z dużym prawdopodobieństwem wykrywa takie choroby, jak: zespół Downa, zespoły Pataua, Edwardsa, Turnera, mukowiscydozę, dystrofię mięśniową Duchenne’a, rdzeniowy zanik mięśni, wady serca, układu moczowego i ośrodkowego układu nerwowego.
 • biopsja kosmówki (pobranie wycinku kosmówki, czyli błony otaczającej zarodek) – pozwala na analizę DNA płodu. Badanie to pozwala wykryć niektóre choroby genetyczne, np. dystrofię Duchenne’a, niedokrwistość sierpowatą.
 • kordocenteza (pobranie krwi pępowinowej) – wykrywa wady genetyczne, a w przypadku konfliktu serologicznego sprawdza się, czy płód nie ma anemii i jakie jest stężenie przeciwciał niszczących czerwone krwinki płodu.

Zobacz: Diagnostyka preimplantacyjna w Polsce: ile kosztuje i na czym polega

Obejrzyj film: Badania prenatalne

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza