Ciążowe suplementy a choroby psychiczne u dzieci - czy witaminy im zapobiegają?

2020-01-21 16:05

Suplementy ciążowe wspierają rozwój płodu, między innymi wzrost i funkcjonowanie mózgu. Badacze postanowili sprawdzić, czy suplementacja mikroelementów i witamin u przyszłych mam może wpływać pozytywnie również na występowanie chorób psychicznych u ich dzieci w przyszłości.

 Ciążowe suplementy a choroby psychiczne u dzieci
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Kwas foliowy
  2. Kwasy tłuszczowe omega-3
  3. Witamina D
  4. Cholina

Suplementy ciążowe są ważne zarówno dla zdrowia mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka. Co najmniej od kilkunastu lat wiadomo, że ciążowa suplementacja kwasu DHA pozytywnie wpływa na rozwój mózgu mającego się urodzić dziecka – takie dzieci lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi wysiłku intelektualnego i mają wyższy iloraz inteligencji niż dzieci matek, które suplementacji nie stosowały.

Stąd eksperci są skłonni przypuszczać, że odpowiednia suplementacja w okresie prenatalnym może zapobiegać zaburzeniom rozwojowym mózgu, które ujawniają się później w postaci chorób psychicznych.

Takie właśnie przesłanie kierowało autorami przeprowadzonego w ubiegłym roku przeglądu, w którym badano wpływ suplementacji mikroelementów i witamin w okresie prenatalnym na rozwój emocjonalny dziecka i występowanie chorób psychicznych. Oto najciekawsze wnioski i konkluzje.

Czytaj: Jakie SUPLEMENTY są konieczne W CIĄŻY [OPINIA GINEKOLOGA]

Kwas DHA w ciąży: wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Kwas foliowy

Pojawia się coraz więcej danych sugerujących związek między niedoborem folianów a występowaniem zaburzeń neuropsychiatrycznych, zwłaszcza depresji, demencji, psychoz. U pacjentów z depresją stwierdza się np. znamiennie mniejsze stężenie folianów w osoczu w porównaniu z osobami zdrowymi.

Jednak dowodów na to, aby kwas foliowy w ciąży mógł zapobiegać chorobom psychicznym na razie nie ma. Badacze stwierdzili tylko, że suplementacja kwasu foliowego wspiera rozwój mózgu oraz prawidłowe zachowanie i zdolności poznawcze u dziecka, ale nie zapobiega występowaniu schizofrenii.

Zapamiętaj: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) rekomenduje ciężarnym przyjmowanie minimum 0,4 mg folianów dziennie.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Mózg i centralny układ nerwowy zawierają kwasy tłuszczowe w wysokim stężeniu, a ich wysoka podaż u kobiet ciężarnych korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Skądinąd wiadomo również, że stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 poprawia wyniki leczenia osób chorych na schizofrenię.

Niestety, w przypadku ciąży takiego pozytywnego wpływu nie zauważono – wręcz przeciwnie. Okazało się, że suplementacja kwasów omega-3 na początku ciąży zwiększa nieco ryzyko schizofrenii u dziecka.

Zwiększa także – w sposób umiarkowany – ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Zapamiętaj: PTGiP rekomenduje ciężarnym przyjmowanie 600 mg kwasu tłuszczowego DHA dziennie.

Witamina D

Przegląd badań wykazał, że wysokie stężenie tej substancji we krwi matki korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka i zmniejsza ryzyko schizofrenii i autyzmu. Najbardziej znane badania w tej dziedzinie przeprowadzili kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu Queensland (Australia) i Uniwersytetu Aarhus (Dania).

W obu badaniach potwierdzono, że noworodki z niedoborem witaminy D są bardziej narażone na rozwój schizofrenii. Specjaliści wyliczyli, że u osób, które po urodzeniu miały niedobory witaminy D, w życiu dorosłym schizofrenię diagnozuje się o 44 proc. częściej niż u dzieci z prawidłowym poziomem tego składnika.

Badacze wierzą, że wczesna suplementacja witaminą D mogłaby zapobiec niektórym przypadkom tej choroby, a ponieważ rozwijający się płód jest całkowicie zależny od matczynych zapasów witaminy D, zapewnienie ciężarnym kobietom odpowiedniego jej poziomu może zapobiec niektórym przypadkom schizofrenii.

Z kolei prof. John McGrath w 2016 roku wykazał, że niedobór witaminy D u noworodków koreluje z późniejszym rozwojem cech autystycznych.

Zapamiętaj: PTGiP rekomenduje ciężarnym przyjmowanie 2000 IU witaminy D dziennie.

Cholina

Z badań wynika, że przyjmowanie choliny przez kobiety w ciąży przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu u płodu i pożądanych zachowań w dzieciństwie, ale jest zbyt mało danych, by uznać, że może to zmniejszyć ryzyko chorób psychicznych.

Zapamiętaj: suplementacja choliną nie jest rekomendowana przez PTGiP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza