Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

2019-08-06 14:40

W ciąży ważne jest nie tylko to, co jesz, ale także co pijesz. Wypijane przez przyszłą mamę napoje mają wpływ na jej zdrowie i samopoczucie, a także dziecka. Warto wiedzieć, co i ile powinno się pić w ciąży.

Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy
Autor: _photos.com|photos.com Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

To, co pijesz w ciąży i ile pijesz jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu oraz dla rozwoju twojego dziecka. Specjaliści uważają, że najbezpieczniejszym napojem dla kobiet w ciąży jest dobrej jakości woda mineralna – nisko- lub średniozmineralizowana, zawierająca jony wapnia, magnezu i jodu, o niskiej zawartości sodu.

Jakie inne napoje i w jakich ilościach są dozwolone dla przyszłej mamy? Podpowiadamy, co pić w ciąży, aby zapewnić zdrowie  sobie i nienarodzonemu dziecku.

Spis treści:

  1. Płyny to podstawa
  2. Co pić w ciąży: wybierz dobrą wodę
  3. Co pić w ciąży: zdrowe soki
  4. Co pić w ciąży: mleko
  5. Co pić w ciąży: herbata i zioła
  6. Co pić w ciąży: słaba kawa

Płyny to podstawa

Dzięki wodzie dostarczanej organizmowi wraz z napojami, owocami i warzywami czy innymi daniami (np. zupami), twój organizm może prawidłowo funkcjonować. Woda jest potrzebna człowiekowi do wielu zadań: procesu chłodzenia, oczyszczania z toksyn, metabolizmu, oddychania, trawienia czy do rozpuszczania elektrolitów. Jest też podstawowym składnikiem wszystkich tkanek i narządów, dlatego stanowi ok. 60 proc. masy twojego ciała.

Dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi minimalnie ok. 1,5 litra płynów na dobę, jednak normy te nie dotyczą wszystkich. Istnieje grupa osób, u których to zapotrzebowanie jest większe – są to np. kobiety oczekujące dziecka, czyli również ty.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka powinnaś dostarczać swojemu organizmowi od 2 do 2,5 l płynów na dobę. Różnica ta wynika z wielu czynników, np. z temperatury powietrza (latem trzeba pić więcej), aktywności fizycznej (gdy ćwiczysz, potrzebujesz więcej płynów) oraz od masy ciała (kobieta ważąca 65 kg potrzebuje mniej wody niż ta o wadze 85 kg).

Co pić w ciąży: wybierz dobrą wodę

Oczywiście najlepsza dla zdrowia jest czysta, dobrej jakości woda. Od wielu lat zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najzdrowszych płynów. Jej picie, popularyzowane w wielu akcjach społecznych, stało się prawdziwą modą – widok ludzi na ulicy czy w biurze z butelką mineralnej jest już powszechny.

Dlaczego woda jest najzdrowsza? Po pierwsze: jest najlepiej przyswajanym płynem, bo w zasadzie nie jest trawiona, po drugie: nie zawiera kalorii, dlatego nie sprzyja nadwadze, przeciwnie – picie jej poprawia trawienie i ułatwia przemianę materii.

Po trzecie: każda woda – zarówno ta butelkowana, jak i z kranu – wydobywana jest spod ziemi, dlatego zawiera sole mineralne obecne w minerałach i skałach, przez które przepływa. Nie dziwią więc zalecenia specjalistów z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka, zgodnie z którymi woda powinna stanowić 60–80 proc. wszystkich płynów wypijanych przez ciężarne kobiety.

Jaką wodę pić w okresie ciąży? Lekarze zajmujący się przyszłymi mamami przekonują, że najlepsza dla kobiet oczekujących dziecka jest woda mineralna lub źródlana. Powinna to być woda o niskiej zawartości soli mineralnych (informacje o ilości minerałów w wodzie znajdują się zawsze na etykiecie).

Najistotniejsze w jej składzie są magnez, wapń, sód i jod. To cztery główne składniki mineralne niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, a picie wody to naturalny sposób na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na te składniki w ciągu dziewięciu miesięcy rozwoju dziecka.

Wybierając wodę butelkowaną, szukaj tej niegazowanej. Dwutlenek węgla powoduje wzdęcia i może podrażnić śluzówkę żołądka i jelit.

Dobra dla twojego zdrowia jest też woda z kranu. Jednak nie jest koniecznością korzystanie z wody butelkowanej czy kranowej. Możesz korzystać z wody filtrowanej w specjalnych dzbankach.

Taki dzbanek oczyszcza wodę z chloru i zanieczyszczeń, które mogą pochodzić z rur wodociągowych, ale nie pozbawia jej wartościowych składników mineralnych. Przefiltrowaną wodę można pić bezpośrednio, a także wykorzystywać do przygotowywania zup czy herbaty.

Co pić w ciąży: zdrowe soki

Zgodnie z wytycznymi IMiD powinnaś spożywać dziennie ok. 300–400 g warzyw i taką samą porcję owoców. Część z nich może być spożywana w formie soków i przecierów, które ze względu na zawartość witamin i minerałów są niezwykle cenne dla zdrowia przyszłej mamy.

Soki są doskonałym źródłem witaminy C (np. sok pomarańczowy) i A (marchwiowy), kwasu foliowego czy potasu (pomidorowy). Soki owocowe zawierają dużo naturalnych cukrów owocowych, dlatego jeśli chcesz ograniczyć spożycie kalorii, możesz rozcieńczać je wodą.

Przeciery, zwłaszcza warzywne, są natomiast źródłem błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia i pomaga przy problemach z układem pokarmowym, zwłaszcza w okresie ciąży.

Najzdrowsze są oczywiście soki wyciskane ze świeżych owoców i warzyw w domu, chociaż bezpieczne dla zdrowia są też te kupowane w sklepie – pasteryzacja nie niszczy składników odżywczych ani witamin, ponadto, zgodnie z przepisami, do soków 100-procentowych w kartonach lub butelkach nie wolno dodawać konserwantów ani cukru.

Wybierając jednak produkt, koniecznie zwróć uwagę, czy kupiłaś „sok 100 procent” czy też nektar lub napój – te dwa ostatnie są już dosładzane, barwione i chemicznie konserwowane.

Czytaj: Sok dla kobiet w ciąży: zobacz przepis

Czym zastąpić cukier w ciąży? Poznaj ksylitol, stewię, erytrol

Co pić w ciąży: mleko

Kobiety w ciąży mogą i powinny pić mleko – najlepiej to o zawartości 1,5–2 proc. tłuszczu, a także maślankę, kefir i jogurty. Smaczne i zdrowe są też mleczne koktajle owocowe (najlepiej przyrządzać je samodzielnie w domu).

Wszystkie te napoje zawierają dużo wapnia i białka, są również źródłem probiotyków, dbających o nasz układ pokarmowy i odpornościowy. Musisz jednak pamiętać, że gotowe jogurty owocowe zawierają cukier i sztuczne barwniki, dlatego lepiej sięgaj po te naturalne i dodawaj do nich świeże owoce.

Czytaj: Mleko i przetwory mleczne w ciąży - czy powinnaś je spożywać?

Warto wiedzieć
  • Codziennie pij ok. 2 l płynów. A gdy jest upał i bardzo się pocisz – nawet 3–3,5 l.
  • Nie czekaj, aż ci zaschnie w ustach. Aby uniknąć odwodnienia, pij często, małymi porcjami – wtedy organizm łatwiej zatrzyma wodę. Zawsze miej pod ręką butelkę wody mineralnej, małą noś w torebce.
  • Wybierając napoje, kieruj się zasadą: im bardziej naturalne, tym lepsze. Powinny być jak najmniej przetworzone, przyrządzone ze świeżych produktów: świeżo wyciskanych soków, owoców, ziół, wody mineralnej. To zapewni ci bogactwo witamin i pozwoli uniknąć szkodliwej chemii.
  • Unikaj słodzonych soków, cukier wzmaga pragnienie. Czytaj etykiety, wybieraj te z napisem: „sok 100 proc.”, „bez cukru” na opakowaniu.
  • Wyeliminuj ze swojej diety sztuczne napoje gazowane: lemoniady, napoje typu cola, smakowe wody. Mają one w składzie mnóstwo cukru, barwników, konserwantów.
  • Mrożona kawa czy herbata kusi w gorące dni, pamiętaj jednak, że te napoje działają odwadniająco. Jeśli wypijesz filiżankę kawy, wysącz potem szklankę wody mineralnej.
  • Jeśli masz cukrzycę ciążową, pamiętaj, by ograniczać soki owocowe na rzecz warzywnych i rozcieńczać je wodą.
  • Do przyrządzania koktajli mlecznych wybieraj kefir, jogurt lub maślankę w wersji naturalnej, tzn. bez dodatków smakowych i bez cukru.

Co pić w ciąży: herbata i zioła

Zapotrzebowanie na płyny w okresie ciąży można uzupełniać także, pijąc herbatę i napary. Zdaniem specjalistów niewskazane jest picie dużych ilości herbaty białej, zielonej i czarnej – odmiany te zawierają dużo teiny.

Jeśli lubisz herbatę i chcesz zmniejszyć ilość teiny w płynie, możesz parzyć tę samą herbatę kilkakrotnie. Dużo bardziej odpowiednia dla przyszłej mamy jest herbata czerwona oraz napary owocowe i ziołowe (np. z mięty, rumianku). Nie zawierają teiny lub mają jej bardzo mało, a poza tym zmniejszają odczuwanie mdłości i są bogate w przeciwutleniacze.

Doskonała dla przyszłych mam jest też bezteinowa herbata Rooibos z czerwonokrzewu. Ułatwia zasypianie, ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, zawiera sporo witaminy C.

Zobacz: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Czystek w ciąży - czy herbatę z czystka można pić w ciąży

Co pić w ciąży: słaba kawa

Odpowiednikiem herbacianej teiny jest kofeina zawarta w kawie, której spożywanie w dużych ilościach jest również odradzane w okresie ciąży, ze względu na negatywny wpływ na rozwój płodu – kofeina utrudnia przyswajanie wapnia i żelaza, które są potrzebne i mamie, i dziecku.

Dozwolona, bezpieczna dawka kofeiny dla ciężarnej to 200–300 mg, czyli 2–3 filiżanki (nie kubki!) kawy dziennie. W czasie ciąży lepiej jednak sięgać po kawę zbożową – nie zawiera kofeiny, za to wiele cennych składników, takich jak fosfor, potas, magnez i witaminy z grupy B oraz prebiotyki.

Czytaj: Zielona kawa. Czy niepaloną kawę można pić w ciąży?

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?

Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza