Jak rozpoznać ciążę? Po czym poznać, że jesteś w ciąży bez testu?

2020-10-05 12:47 Anna Kuliberda
Jak rozpoznać ciążę?
Autor: Getty images Po czym poznać, że jesteś w ciąży bez testu?

Jak rozpoznać ciążę? Wczesna ciąża jest trudna do wykrycia na podstawie samych objawów, bez dokładnych badań, na przykład testu ciążowego. Często objawy, które bierzemy za wczesne oznaki ciąży, mają inne źródło. W jaki sposób poznać, że jesteś w ciąży i jak rozpoznać ciążę bez testu?

Posłuchaj, jakie mogą być pierwsze objawy ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Wiele kobiet nie wie, jak rozpoznać ciążę. Mylą pewne dolegliwości i schorzenia z pierwszymi objawami ciąży. Wczesne oznaki  wysyłane przez organizm nie wskazują jednoznacznie ciąży, choć mogą nimi być. Oto prawdopodobne objawy ciąży, które jednak mogą mieć całkiem inne źródło pochodzenia.

Spis treści

 1. Po czym poznać, że to ciąża?
 2. Jak rozpoznać ciążę? Zrób badania

Po czym poznać, że to ciąża?

Typowe objawy ciąży łatwo pomylić z symptomami infekcji lub innych problemów zdrowotnych. Jak odróżnić objawy ciąży od innych? 

 1. Zatrzymanie miesiączki. To podstawa do myślenia o ciąży, ale nie zawsze trafna. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą wynikać również z zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie, sytuacji stresowych, diet itd.
 2. Powiększone i bolesne piersi. Mogą mieć podłoże zaburzeń hormonalnych.
 3. Częste oddawanie moczu. Może być związane z rosnącą macicą, ale może być również początkiem stanu zapalnego układu moczowego.
 4. Powiększenie brzucha. W przypadku ciąży, brzuch widocznie powiększa się w okolicach 12-14 tygodnia. Jeśli więc kobieta ma powiększony brzuch wcześniej, przyczyną mogą być nieprawidłowo pracujące narządy wewnętrzne albo rosnące guzy.
 5. Odczuwalne w brzuchu ruchy. Przyszła mama na pierwsze ruchy dziecka czeka do ok. 18 tygodnia ciąży. Wcześniejsze ruchy i odgłosy pochodzące z wnętrza brzucha przypisuje się funkcjonowaniu jelit.
 6. Zmęczenie, senność, brak koncentracji. To częsty objaw towarzyszący wczesnej ciąży, ale sam nie świadczy o stanie błogosławionym. Zmęczenie czy problem z koncentracją może pojawić się z wielu innych powodów: problemów z ciśnieniem, przepracowania itd.
 7. Nudności i wymioty - bywają bardzo dokuczliwe i często występują nie tylko rano. Ich przyczyną jest wysokie stężenie hormonów, które są ważne dla dobrego stanu łożyska i rozwoju dziecka. Mdłości i wymioty mogą jednak być przyczyną zatrucia pokarmowego, a także problemów z refluksem żołądkowo-przełykowym.
 8. Zmiany nastroju – huśtawki nastrojów, złość i rozdrażnienie są wynikiem dużego wysiłku jaki podejmuje organizm kobiety do przygotowania się do ciąży i zapewnienia optymalnych warunków płodowi i towarzyszącej im burzy hormonalnej, ale też zwykłego spadku nastroju czy codziennych problemów i stresów.

 9. Przebarwienia skórne – mogą być spowodowane pracą hormonów hormonami albo oznaczać problemy dermatologiczne. Jeśli na twoim ciele pojawiły się nagle jakieś zamiany pieprzykowe czy przebarwienia, koniecznie pokaż je lekarzowi, by wykluczył czerniaka lub inne problemy.

Jakie są inne wczesne objawy ciąży? Zobacz film

Polecamy e-poradnik "Dieta w ciąży"
Dieta w ciąży e poradnik

Autor: redakcja

Sposób odżywiania przyszłej mamy wpływa na rozwój płodu, dlatego powinna ona odżywiać się zdrowo. Wyjaśniamy, co to znaczy: ile jeść i czego, których potraw unikać, bo mogą zawierać szkodliwe substancje, a czego jeść więcej, by dostarczyć substancji niezbędnych do rozwoju dziecka.

Jak rozpoznać ciążę? Zrób badania

Gdy występują powyższe objawy, nie należy ich od razu brać za ciążę. Ponieważ nie są jednoznaczne, wymagają sprawdzenia ich źródła. Test ciążowy jest dobrym sprawdzianem, ale nie jest nieomylny – z różnych powodów może zafałszować wynik.

Najpewniejszej odpowiedzi udzieli nam lekarz. W tym celu należy zbadać poziom beta-HCG we krwi przy pomocy badana laboratoryjnego. Poziom HCG jednoznacznie potwierdzi lub zaprzeczy ciąży.

Jednoznacznymi objawami stanu ciążowego w pierwszej fazie są słyszalne tony serca płodu oraz uwidocznienie zarodka. Sprawdzenie tych dwóch rzeczy jest możliwe jedynie w gabinecie ginekologicznym, zatem dopóki się tam nie udamy – nie będziemy mieć pewności, czy nasze przypuszczenia o ciąży są słuszne.

Czytaj: Polecamy też: Pierwsze oznaki ciąży: senność i zmęczenie

Test ciążowy ONLINE - dowiedz się, czy możesz być w ciąży

Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia, zaparcia. SKUTECZNE SPOSOBY

Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

Imbir w walce z mdłościami w ciąży. Zobacz kilka sprawdzonych przepisów na dania z imbirem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE