Pozytywny test ciążowy a brak ciąży - co może zafałszować wynik testu ciążowego?

2021-10-11 14:20

Pozytywny test ciążowy może dawać fałszywy wynik. Dlatego w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu ciążowego, zawsze warto zgłosić się do lekarza, celem jego weryfikacji. Istnieją bowiem różne przyczyny, które mogą spowodować fałszywie dodatni wynik testu ciążowego.

pozytywny test ciążowy a brak ciąży1
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Działanie testów ciążowych
 2. Dlaczego domowy test ciążowy może się mylić?

Pozytywny test ciążowy zazwyczaj oznacza, że rzeczywiście jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że pozytywny wynik będzie zafałszowany. To rzadkie przypadki, ale możliwe i nie zawsze wynikające z nieprawidłowego wykonania testu.

Przyjmowane środki farmakologiczne i różne choroby, mogą wpłynąć na otrzymanie fałszywie pozytywnego wyniku testu ciążowego. Na czym polega działanie testów ciążowych i co może wpłynąć na fałszywy wynik testu?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Działanie testów ciążowych

Test ciążowy pozwala wykryć (najczęściej w próbce moczu) gonadotropinę kosmówkową (hCG), będącą hormonem produkowanym przez trofoblast, czyli komórki wyodrębniające się we wczesnym stadium rozwoju zarodka.

Do implantacji (zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy) dochodzi po około 7 dniach od zapłodnienia i od tego momentu ilość gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w krwiobiegu matki szybko wzrasta – przez następne 3 miesiące ulega podwojeniu co 2-3 dni (potem stopniowo ulega obniżeniu, aż do momentu porodu).

Hormon ten podtrzymuje wydzielanie progesteronu, hormonu odpowiadającego za utrzymanie ciąży, a także reguluje rozwój gruczołów płciowych.

Zasada działania domowego testu ciążowego oparta jest na reakcji gonadotropiny kosmówkowej (hCG), znajdującej się w moczu kobiety będącej w ciąży, z monoklonalnymi przeciwciałami anty-hCG, naniesionymi na test.

Pojawienie się jednej kreski na domowym teście ciążowym oznacza wynik negatywny – brak ciąży. Wystąpienie dwóch kresek na teście ciążowym oznacza wynik pozytywny – obecność ciąży.

Czytaj również: Test ciążowy ONLINE - dowiedz się, czy możesz być w ciąży

Progesteron w ciąży. Poziom progesteronu - czym grozi niedobór progesteronu?

Dlaczego domowy test ciążowy może się mylić?

Domowe testy ciążowe obarczone są ryzykiem błędu, rzędu 3-5 proc. przypadków. Zdarzają się bowiem sytuacje, które powodują, że otrzymany wynik jest fałszywie pozytywny – sugeruje ciążę, mimo jej braku. Wpływać na to może kilka poniższych sytuacji.

 • Leki, podwyższające poziom gonadotropiny kosmówkowej. Zaliczamy do nich substancje przeciwdepresyjne (diazepam, alprazolam), przeciwpsychotycznne (chlorpromazyna, klo zapina), przeciwkonwulsyjne, czyli przeciwpadaczkowe (barbiturany, w tym fenobarnital), przeciwhistaminowe (prometazyna), moczopędne (furosemid).
 • Ciąża pozamaciczna, czyli ciąża ekotopowa, w której zarodek ulega implantacji (umiejscowieniu) poza błoną śluzową jamy macicy. Najczęstszymi miejscami są jajowód, jajnik, jama brzuszna. Wówczas dochodzi również do zatrzymania menstruacji, jak podczas fizjologicznej ciąży, dolegliwości bólowych ze strony brzucha, nudności i wymiotów oraz krwawienia z dróg rodnych po kilku tygodniach.
 • Ciąża urojona - to wynik silnej chęci posiadania potomstwa. Ciążą urojona może przyczynić się do otrzymania błędnego wyniku.
 • Stany chorobowe, również mogą powodować fałszywie dodatki wynik testu ciążowego. Zaliczamy do nich torbiele na jajnikach, nowotwór jajnika, zakażenia układu moczowego, choroby nerek powodujące pojawianie się erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu.
 • Przebyte poronienie, naturalne lub sztuczne, także może być powodem uzyskania fałszywie pozytywnego wyniku testu ciążowego. Niedawny poród, z uwagi na dość długi czas utrzymywania się w organizmie gonadotropiny kosmówkowej, również wpływa na wzrost ryzyka otrzymania nieprawidłowego wyniku testu.
 • Nieprawidłowo wykonany test ciążowy, szczególnie w nieodpowiednim czasie zwiększa ryzyko błędnego wyniku.

Czytaj również: Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Test ciążowy pozytywny czy negatywny?

Ciąża ektopowa, a szanse na późniejsze macierzyństwo

Warto wiedzieć
 • Używając testu ciążowego postępuj zgodnie z instrukcją obsługi (opakowanie testu powinno ją zawierać)
 • Nie stosuj testów ciążowych po upływie terminu ważności
 • Testy ciążowe służą do jednorazowego użytku
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.
O autorze
Lek. Anna Nowak
Lek. Anna Nowak
Lekarka i dietetyczka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel akademicki. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia z zakresu endokrynologii, chorób wewnętrznych oraz zdrowego żywienia i dietoterapii. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, z zakresu medycyny i dietetyki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza