Jak rozpoznać ciążę? Objawy ciąży w pierwszych tygodniach

2019-07-01 11:52 Anna Kuliberda
Test ciążowy
Autor: Jupiterimages

Jak rozpoznać, że to ciąża? Wczesna ciąża jest trudna do wykrycia na podstawie samych objawów, bez dokładnych badań, na przykład testu ciążowego. Często objawy, które bierzemy za wczesne oznaki ciąży, mają inne źródło. W jaki sposób możesz nabyć 100 proc. przekonania, że jesteś w ciąży?

Posłuchaj, jakie mogą być pierwsze objawy ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Wiele kobiet nie wie, jak rozpoznać ciążę. Mylą pewne dolegliwości i schorzenia z wczesnymi objawami ciąży. Pierwsze sygnały wysyłane przez organizm nie wskazują jednoznacznie ciąży, choć mogą nimi być. Oto prawdopodobne objawy ciąży, które jednak mogą mieć całkiem inne źródło pochodzenia.

Jak rozpoznać ciążę: czy to wczesne objawy ciąży?

  1. Zatrzymanie miesiączki. To podstawa do myślenia o ciąży, ale nie zawsze trafna. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą wynikać również z zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie, sytuacji stresowych, diet itd.
  2. Powiększone i bolesne piersi. Mogą mieć podłoże zaburzeń hormonalnych.
  3. Częste oddawanie moczu. Może być związane z rosnącą macicą, ale może być również początkiem stanu zapalnego układu moczowego.
  4. Powiększenie brzucha. W przypadku ciąży, brzuch widocznie powiększa się w okolicach 12-14 tygodnia. Jeśli więc kobieta ma powiększony brzuch wcześniej, przyczyną mogą być nieprawidłowo pracujące narządy wewnętrzne albo rosnące guzy.
  5. Odczuwalne w brzuchu ruchy. Przyszła mama na pierwsze ruchy dziecka czeka do ok. 18 tygodnia ciąży. Wcześniejsze ruchy i odgłosy pochodzące z wnętrza brzucha przypisuje się funkcjonowaniu jelit.
  6. Zmęczenie, senność, brak koncentracji. To częsty objaw towarzyszący wczesnej ciąży, ale sam nie świadczy o stanie błogosławionym. Zmęczenie czy problem z koncentracją może pojawić się z wielu innych powodów: problemów z ciśnieniem, przepracowania itd.

Jakie są inne wczesne objawy ciąży? Zobacz film

Polecamy e-poradnik "Dieta w ciąży"
Dieta w ciąży e poradnik

Autor: redakcja

Sposób odżywiania przyszłej mamy wpływa na rozwój płodu, dlatego powinna ona odżywiać się zdrowo. Wyjaśniamy, co to znaczy: ile jeść i czego, których potraw unikać, bo mogą zawierać szkodliwe substancje, a czego jeść więcej, by dostarczyć substancji niezbędnych do rozwoju dziecka.

Polecamy też: Pierwsze oznaki ciąży: senność i zmęczenie

Jak rozpoznać ciążę: stuprocentowe potwierdzenie

Gdy występują powyższe objawy, nie należy ich od razu brać za ciążę. Ponieważ nie są jednoznaczne, wymagają sprawdzenia ich źródła. Test ciążowy jest dobrym sprawdzianem, ale nie jest nieomylny – z różnych powodów może zafałszować wynik.

Najpewniejszej odpowiedzi udzieli nam lekarz. W tym celu należy zbadać poziom beta-HCG we krwi przy pomocy badana laboratoryjnego. Poziom HCG jednoznacznie potwierdzi lub zaprzeczy ciąży.

Jednoznacznymi objawami stanu ciążowego w pierwszej fazie są słyszalne tony serca płodu oraz uwidocznienie zarodka. Sprawdzenie tych dwóch rzeczy jest możliwe jedynie w gabinecie ginekologicznym, zatem dopóki się tam nie udamy – nie będziemy mieć pewności, czy nasze przypuszczenia o ciąży są słuszne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE