ALERGIA W CIĄŻY – jak postępować w przypadku nasilenia objawów alergii w ciąży

2013-06-20 13:59 redakcja

Alergia w ciąży może być bardzo uciążliwa, albo przeciwnie, objawy alergii w ciąży, które zwykle towarzyszyły kobiecie cierpiącej na alergię, w ciąży mogą niemal całkowicie ustąpić. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy i alergia w ciąży daje ci się szczególnie we znaki, przeczytaj, co powinnaś zrobić.

Alergia to choroba przewlekła i wymaga stałego leczenia, dlatego ciężarna, która ma alergię powinna pozostawać pod stałą opieką dwóch lekarzy: ginekologa, a także alergologa. Podpowiadamy, jak sobie radzić z alergią w ciąży.

Alergia w ciąży - co robić

  • należy przestrzegać zaleceń lekarza alergologa;
  • w ciąży nie wolno przyjmować żadnych leków, nawet tych dostępnych bez recepty, bez konsultacji z lekarzem;
  • konieczne (choć oczywiście nie zawsze możliwe) jest unikanie substancji uczulających: jeśli alergię wywołują produkty żywnościowe, należy je wykluczyć z diety, zaś jeśli przyczyną alergii są pyłki roślin trzeba śledzić komunikaty o pyleniu roślin, unikać otwierania okien i spacerów w słoneczne i suche dni;
  • trzeba szczególnie dbać o czystość (często: zmieniać pościel, prać zasłony i firany, wycierać kurze);
  • ostrożniej niż zwykle należy podchodzić do produktów żywnościowych, które najczęściej wywołują uczulenia: cytrusów, czekolady, orzechów, owoców morza, mleka i miodu;
  • należy stosować sprawdzone kosmetyki lub tylko te z apteki – ciąża, zwłaszcza gdy kobieta jest alergiczką - to nie jest dobry czas na eksperymentowanie z nowymi preparatami kosmetycznymi.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE