Czy seks na początku ciąży zwiększa ryzyko poronienia?

2021-10-26 9:58

Wiele par na początku ciąży rezygnuje ze zbliżeń, w obawie przed utratą maluszka. Popularne jest przekonanie, że skurcze podczas stosunku mogą przyczynić się do poronienia. Jak jest w rzeczywistości? Czy seks może stanowić dla nienarodzonego jeszcze dziecka tak duże zagrożenie?

Czy seks na początku ciąży zwiększa ryzyko poronienia?
Autor: Getty images Czy seks na początku ciąży zwiększa ryzyko poronienia?

Boisz się, że seks uprawiany na początku ciąży może negatywnie wpłynąć na zarodek i doprowadzić do poronienia? Lekarze uspokajają, że skurcze wywołane orgazmem, na tym etapie ciąży nie zagrażają dziecku. Seks na początku ciąży nie jest ryzykowny - o ile ciąża jest zdrowa i niezagrożona. 

Spis treści

  1. Seks w ciąży w pierwszym trymestrze - czy zwiększa ryzyko poronienia?
  2. Seks w ciąży w późniejszych trymestrach
  3. Seks w ciąży - kiedy należy zachować ostrożność?
  4. Kiedy seks w ciąży jest zakazany?
Seks w ciąży

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze - czy zwiększa ryzyko poronienia?

W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany. Bardzo często początkowymi objawami są nudności, wymioty, senność oraz ogólne zmęczenie, które mogą skutecznie zniechęcać do zbliżenia. Jeśli jednak kobieta dalej ma ochotę na stosunek, to dobrze rozwijająca się ciąża nie stanowi żadnej przeszkody.

Skurcze, których obawia się tak wiele osób, są zdecydowanie za słabe i nie mogą doprowadzić do poronienia. Orgazm nie zagraża wiec dziecku, o ile ciąża jest niezagrożona. W przypadku, gdy lekarz ginekolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości można współżyć bezpiecznie. W wielu przypadkach jest to nawet korzystne, ponieważ podczas stosunku ćwiczone są mięśnie dna miednicy, co może ułatwić poród.

Zbliżenia w tym okresie pomagają też utrzymać intymną relację pomiędzy partnerami oraz pozytywnie wpływają na samoakceptację kobiety, która może różnie odbierać zachodzące w jej ciele zmiany.

Czytaj również: Orgazm w ciąży? Jak najbardziej! Seks i orgazm wielokrotny jest możliwy

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Seks w ciąży w późniejszych trymestrach

W drugim oraz trzecim trymestrze również można uprawiać seks. Skurcze macicy, wywoływane orgazmami, nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli ustępują w ciągu godziny po stosunku. Bliżej terminu porodu mogą pojawić się także skurcze Braxtona-Hicksa, odczuwane jako nieprzyjemne twardnienie brzucha.

W zaawansowanej ciąży problemem we współżyciu może okazać się znaczny spadek libido. Towarzyszące końcówce ciąży problemy gastryczne, bóle pleców, obrzęki i zaparcia mogą zmniejszać przyjemność ze stosunku. Jest to zupełnie naturalne. Kolejną przeszkodą dla przyszłych rodziców często bywa rosnący brzuch.

Warto pamiętać o tym, aby nie uciskać go podczas zbliżenia. Wygodnymi dla ciężarnej kobiety pozycjami mogą okazać się pozycja łokciowo-kolankowa, nazywana często „na pieska”, na boku lub pozycja w której kobieta znajduje się na partnerze.

Seks w ciąży - kiedy należy zachować ostrożność?

Niektóre objawy mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku poronienia. W przypadku ich wystąpienia należy powstrzymać się od współżycia i niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Do objawów alarmujących należą krwawienia i plamienia, wyciek wodnistego płynu z pochwy oraz bóle w dolnej części brzucha.

Uprawiając seks w trakcie ciąży warto też pamiętać o stosowaniu antykoncepcji barierowej, czyli prezerwatyw. Zapobiegają one chorobom przenoszonym drogą płciową. Szczególnej uwagi wymagają również inne formy seksu niż stosunek dopochwowy.

Seks analny może być nieprzyjemny ze względu na często pojawiające się w ciąży hemoroidy. Dodatkowo należy koniecznie zwracać uwagę, aby nie przenieść bakterii z odbytnicy w okolicę pochwy i nie wywołać w ten sposób infekcji.

Czytaj również: Seks oralny i analny w ciąży: czy to bezpieczne?

Ból podczas seksu: skąd się biorą takie zaburzenia seksualne?

Kiedy seks w ciąży jest zakazany?

Podczas ciąży bardzo ważna jest dobra współpraca z lekarzem ginekologiem i regularne wizyty. Badania wykonywane przez lekarza umożliwiają zdiagnozowanie nieprawidłowości, które mogą stanowić przeciwwskazanie do stosunków. Należą do nich:

W tych przypadkach zazwyczaj zaleca się przyszłym rodzicom powstrzymanie się od współżycia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza