Echo serca płodu i KTG - to nie są te same badania. Czym się różnią?

2022-03-21 12:52

Echo serca płodu i KTG to dwa badania serca płodu, które często są ze sobą mylone. Czym jest echokardiogram płodu, a czym kardiotokografia? I kiedy wykonuje się oba te badania?

Echo serca płodu i KTG - czym się różnią te dwa badania?
Autor: Getty images Echo serca płodu i KTG - czym się różnią te dwa badania?

Spis treści

  1. Echokardiogram - co to za badanie?
  2. Kardiotokografia - czym jest KTG?

Badanie czynności serca nienarodzonego dziecka to częsty test mający na celu ocenę stanu zdrowia maluszka. Zazwyczaj badaniem takim jest echokardiogram płodu, które pozwala lekarzowi na obejrzenie rozwijającego się serca dziecka. Charakterystyczne dla ciąży jest również badanie KTG, czyli kardiotokografia płodu, która jednak jest zupełnie innym testem. Czym różnią się te dwa badania? Kiedy i po co się je wykonuje?

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

Echokardiogram - co to za badanie?

Echokardiogram, czyli echoserca płodu to badanie ultrasonograficzne. Za pomocą fal dźwiękowych specjalista ocenia struktury serca dziecka, co może pozwolić na wykrycie wady serca u nienarodzonego malca. Umożliwia też badanie rytmu serca i przepływu krwi.

To badanie będące rozszerzeniem zwykłego USG, wykonywanego rutynowo w ciąży. Lekarz może je zlecić, jeśli podejrzewa jakieś nieprawidłowości lub gdy zostaną one wykryte w czasie zwykłego badania. Najczęściej echokardiogram płodu wykonywany jest u kobiet, u z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku wrodzonych wad serca lub chorób serca, u kobiet z cukrzycą czy innymi dolegliwościami. Echo serca wykonuje się również w przypadku wykrytych zaburzeń chromosomowych u płodu.

Echokardiogram płodu jest zwykle wykonywany w drugim trymestrze ciąży, około 18.-24. tygodnia ciąży. Badanie to przeprowadza się przez brzuch mamy - przypomina to zwyczajne USG, wykonuje je jednak specjalista ultrasonografii i kardiologi.

Kardiotokografia - czym jest KTG?

Kardiotokografia to badanie, które ocenia w tym samym czasie pracę serca płodu oraz czynność skurczową mięśnia macicy. KTG to elektroniczny zapis  uzyskany za pomocą dwóch sond ultradźwiękowych umieszczonych na brzuchu matki. Jedna z nich mierzy tętno płodu i czynność skurczowo-rozkurczową serca płodu, druga ocenia siłę skurczy.

KTG stosuje się zazwyczaj w czasie akcji porodowej w celu obserwowania zmian w czynności serca dziecka spowodowanych skurczami macicy. Dlatego jest to ważne badanie w czasie porodu - nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na konieczność wykonania np. natychmiastowego cesarskiego cięcia.

Kardiotokografię niekiedy też wykonuje się przed porodem, w ostatnich miesiącach ciąży, jednak nie wcześniej jak w 25. tygodniu ciąży, jeśli istnieją wskazania medyczne. Takimi mogą być nadciśnienie w ciąży, krwawienie z pochwy czy ryzyko konfliktu serologicznego. Lekarz może też zlecić wykonanie KTG w przypadku stwierdzenia hipotrofii płodu lub podejrzenia niewydolności łożyska.

Czytaj również: Badanie KTG. Na czym polega badanie KTG?

Tachykardia płodu - serce nienarodzonego dziecka bije za szybko

Badania w 7. miesiącu ciąży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza