HIV a ciąża. Czy zakażona osoba powinna starać się o dziecko? Wywiad

2020-08-25 14:01

Ciąża u osoby z wirusem HIV powszechnie kojarzona jest jako wyrok choroby dla dziecka. Monika i jej dziecko są dowodem na to, ze to mit. – Zastanawiałam się wielokrotnie, czy postępuję słusznie. Bałam się, że gdy u dziecka wykryty zostanie wirus HIV, nigdy sobie tego nie wybaczę – opowiada Monika, która będąc zarażoną, zdecydowała się zajść w ciążę.

HIV w CIĄŻY
Autor: mjakmama24.pl HIV w ciąży nie przekreśla szansy na urodzenie zdrowego dziecka. Trzeba jednak być pod stałą opieką lekarza.

Twoja pierwsza myśl, gdy dowiedziałaś się, że jesteś zarażona wirusem HIV?

Monika*: Nie będę mogła mieć dzieci! Gdy otrzymałam wynik badania, miałam 20 lat. Stałam u progu dorosłego życia, zaczęłam studia, poznałam mojego obecnego męża. Miałam marzenia, plany. I nagle wszystko się rozpadło jak domek z kart.

A jednak udało Ci się wszystko odbudować. Przytulasz właśnie swoją córeczkę.
Olka ma 14 miesięcy i jest zupełnie zdrowym dzieckiem. Jest naszym oczkiem w głowie – marzeniem, które miało się nigdy nie spełnić.

Łatwo było podjąć decyzję o ciąży?
To była jedna z najtrudniejszych decyzji, którą musieliśmy podjąć. Mąż wiedział o moim zakażeniu, sam jest zdrowy. Konsultowałam się z ginekologiem i lekarzem chorób zakaźnych, u którego się leczę. Gdy poziom wiremii był niski, zdecydowaliśmy się na poczęcie. Udało się za pierwszym razem. Zastanawiałam się wielokrotnie, czy postępuję słusznie. Bałam się, że gdy u dziecka wykryty zostanie wirus HIV, nigdy sobie tego nie wybaczę. Po wielu rozmowach, zarówno ze specjalistami, jak i matkami, które będąc zarażonymi, urodziły zdrowe dzieci – zdecydowałam się. I nigdy tego nie żałowałam.

Czytaj: HIV u niemowlaka - czy zakażona matka urodzi zakażone dziecko? Objawy HIV u niemowlaka

Może dlatego, że Olka urodziła się zdrowa.
Tak, choć nawet będąc zarażoną, byłaby bardzo kochanym i szczęśliwym dzieckiem. Powiedziałabym jej, że to ja jestem źródłem jej choroby. Nie muszę jednak tego robić.

Jak wyglądała Twoja ciąża?
Tak samo jak osoby niezrażonej, z ta różnicą, że przyjmowałam leki. Zaufałam lekarzowi, który uspokoił mnie, że nie wyrządzą one mojemu dziecku krzywdy. Gdzieś w głowie siedziało mi przekonanie, że w ciąży nie wolno przyjmować żadnych medykamentów. Rozwiązanie mojej ciąży od początku było wiadome – cesarskie cięcie w 38. tygodniu ciąży. I nie karmiłam piersią. Tego chyba najbardziej było mi żal, ale miałam 9 miesięcy, aby z tą myślą się oswoić.

Czytaj: Czy mając wirus HIV w ciąży można urodzić zdrowe dziecko?

Nasze społeczeństwo nadal z obawą patrzy na ludzi z wirusem HIV.  Jak wyglądał Twój poród?
Rodziłam w szpitalu, w którym praktykuje ginekolog, prowadzący moją ciążę. Powiadomiono zespół operacyjny, że mam wirusa HIV. Na opiekę nie mogę narzekać, choć miałam dwie nieprzyjemne sytuacje z położnymi. Byłam jednak w takiej euforii, tuląc swoją córeczkę, że szybko o tym zapomniałam. Zaraz po porodzie przyszedł jednak strach – czekaliśmy na wyniki krwi Oleńki. Mała profilaktycznie dostawała leki, a gdy ukończyła 4 miesiąc życia dowiedzieliśmy się, że jest zdrowa.

Zdecydujecie się na kolejne dziecko?
Skłamałabym, mówiąc, że o tym nie myślałam. Strach, jaki mi towarzyszył w ciąży i w pierwszych miesiącach życia córeczki był niewyobrażalny.

Nie wiem, czy będę miała siłę przeżywać go jeszcze raz. Dzisiaj jestem szczęśliwą mamą i żoną. Tworzymy rodzinę jakich wiele. I tylko tabletki, które biorę każdego dnia, przypominają mi, że jestem zarażona.

Moje otoczenie, z wyjątkiem rodziców i męża, nie ma pojęcia o mojej chorobie. Uważam, że to w pewien sposób chroni również moją córkę przed ukradkowymi spojrzeniami, pomówieniami. Latamy w kosmos, budujemy drapacze chmur, a nie jesteśmy w stanie pojąć, że wirus HIV nie przenosi się poprzez dotyk. To absurd. Wierzę jednak, że Oleńka dożyje czasów, w których będzie się inaczej patrzyło na takich ludzi jak ja.

*Monika – imię zostało zmienione.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza