Każda kobieta powinna odbyć taką wizytę choć raz. Fizjoterapeuta: szczególnie wskazana po cięciu cesarskim

2024-04-12 11:31

Coraz więcej ekspertów poleca, by w ciąży i po porodzie skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Niestety zalecenia to jedno, a kwestia kosztów - drugie. "Konsultacja u fizjoterapeuty powinna być bezpłatnie dostępna dla wszystkich kobiet po porodzie" - twierdzi Paweł Hereć.

Każda kobieta powinna odbyć taką wizytę choć raz. Fizjoterapeuta: szczególnie wskazana po cięciu cesarskim
Autor: Getty Images/ @Paweł Hereć Każda kobieta powinna odbyć taką wizytę choć raz. Fizjoterapeuta: szczególnie wskazana po cięciu cesarskim

Kobiety w ciąży robią sporo badań, jednak zwykle z myślą o maluszku w brzuchu, a nie o sobie. Badania krwi w kierunku cytomegalii różyczki i toksoplazmozy, krzywa cukrowa, usg poszczególnych trymestrów. Niestety, często nieszczególnie troszczą się  przy tym o własne zdrowie i samopoczucie. Unikają brania leków na przeziębienie, alergię sezonową czy przeciwbólowych właśnie z obawy o to, że mogłyby one zaszkodzić dziecku.

Dokuczające bóle kręgosłupa, rwę kulszową, nietrzymanie moczu, zmęczenie, hemoroidy, poranne mdłości czy zgagę także traktują raczej jako zło konieczne i czekają po prostu aż miną. Niestety nie wszystkie dolegliwości bólowe po porodzie znikają. Te, którymi nie zajmiemy się w odpowiednim czasie, dadzą o sobie znać.

Spis treści

  1. Znane mamy zachęcają do wizyt u fizjoterapeuty
  2. „Powinna być bezpłatna dla wszystkich kobiet po porodzie”
  3. Do fizjoterapeuty w ciąży? Tak, i to nawet jeśli nic nie boli
Czy trzeba iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego po ciąży i porodzie? M jak mama

Znane mamy zachęcają do wizyt u fizjoterapeuty

Coraz więcej mówi się o potrzebie konsultacji niemowląt u fizjoterapeuty. Niedawno pisaliśmy o tym, że Paulina Rzeźniczak zabrała na taką wizytę swoją córeczkę. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty z dzieckiem pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące takich kwestii jak asymetria ułożeniowa, prawidłowy rozwój i czas, w którym dziecko pokonuje kamienie milowe. Znów jednak skupiamy się wyłącznie na maluszku, tymczasem oprócz wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego, także kobieta powinna odbyć wizytę u fizjoterapeuty dla dorosłych.

Jakiś czas temu ciężarna Sandra Kubicka zwierzyła się na Instagramie, że kość ogonowa tak bardzo ją bolała, że dosłownie płakała z bólu. Wizyty u fizjoterapeuty bardzo jej pomogły, dlatego zachęca do nich także inne przyszłe mamy.

Ostatnio temat wizyt u fizjoterapeuty poruszyła również Marina, która spodziewa się drugiego dziecka. Piosenkarka już teraz postanowiła zadbać o właściwe przygotowanie do porodu, a później – powrót do formy.

Nie tylko znane mamy odwiedzają gabinety specjalistów, jednak często wizyty (których warto odbyć kilka, a których nie refunduje NFZ) są zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. To dlatego wiele młodych mam nie zapisuje się na konsultacje, choć jak przekonuje fizjoterapeuta – powinny.

Czytaj też: Sandra Kubicka w ciąży narzeka na przykrą przypadłość. "Płakałam z bólu"

„Powinna być bezpłatna dla wszystkich kobiet po porodzie”

W komentarzach pod postem Mariny na Instagramie od razu pojawiły się komentarze, w których obserwatorzy pisali, że ciężarne powinny mieć takie wizyty zapewnione nieodpłatnie. Tego zdania jest również fizjoterapeuta, z którym rozmawiamy o tym, kiedy warto odwiedzić specjalistę.

− Konsultacja u fizjoterapeuty powinna być bezpłatnie dostępna dla wszystkich kobiet po porodzie. Pozwoli to przyspieszyć powrót do sprawności. Fizjoterapeuta zbada funkcjonalnie pacjentkę, przeprowadzi odpowiednią terapię oraz dobierze ćwiczenia indywidualnie do potrzeb i stanu pacjentki – tłumaczy w rozmowie z Mjakmama fizjoterapeuta Paweł Hereć.

Nasz ekspert wskazuje również, że jest to szczególnie ważne po porodzie przez cesarskie cięcie. Konsultacja, która obejmuje instruktaż mobilizowania blizny pomaga uniknąć dolegliwości bólowych w przyszłości.

− Nieelastyczna blizna może być powodem występowania np. bólu kręgosłupa w przyszłości – dodaje fizjoterapeuta.

Do fizjoterapeuty w ciąży? Tak, i to nawet jeśli nic nie boli

Zazwyczaj ciężarne które już decydują się na wizytę u fizjoterapeuty, robią to wtedy, kiedy odczuwany ból staje się nie do zniesienia. Drętwienie kończyn, rwa kulszowa, bóle w odcinku lędźwiowym. Tymczasem fizjoterapeuta poleca, by nie zwlekać. Właściwie dobrane ćwiczenia mogą sprawić, że poród stanie się łatwiejszy.

− Wizyta u fizjoterapeuty wskazana jest nawet w przypadku, kiedy kobieta nie odczuwa bólu kręgosłupa w celach profilaktycznych, aby zapobiec temu problemowi w przyszłości. Specjalistę warto też odwiedzić przed porodem w celu rozluźnienia zwiększonych napięć mięśniowych oraz instruktażu odpowiednich ćwiczeń, dzięki czemu poród może być łatwiejszy dla kobiety i dziecka – tłumaczy fizjoterapeuta Paweł Hereć.

Wizyta jest w pełni bezpieczna dla ciężarnych, umówić należy się nie wcześniej niż po 12. tygodniu ciąży.

− Ciało kobiety w ciąży bardzo się zmienia pod względem napięć mięśni i więzadeł przez zmiany stężenia hormonów, a także ulega przesunięciu środek ciężkości ciała. Często jest to powodem bólu okolicy kręgosłupa oraz bioder, z którym warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty – dodaje fizjoterapeuta.

Czytaj też: Beata uczy, jak dobrze urodzić. „Kiedy zaczynamy walczyć, zaciskamy ciało. To nie daje nic dobrego”