Co to jest krioterapia? Czy krioterapię można stosować na bóle pleców w ciąży?

2021-01-29 9:01

Krioterapia to metoda leczenia niską temperaturą. Jest to skuteczny sposób zwalczania dolegliwości bólowych układu kostno-stawowego, zmniejszania obrzęków, a nawet leczenia oparzeń. Czy krioterapię można stosować na bóle pleców i inne dolegliwości bólowe w ciąży?

Co to jest krioterapia?
Autor: Getty images Czy krioterapię można stosować na bóle pleców w ciąży?

Krioterapia to metoda leczenia niską temperaturą, wykorzystująca naturalne odruchy obronne organizmu. Stosowana jest często przez fizjoterapeutów jako skuteczny środek na bóle i inne dolegliwości ruchowe. Na czym dokładnie polega terapie lodem? Czy można stosować krioterapię np. na bóle pleców w ciąży

Spis treści

 1. Na czym polega krioterapia?
 2. Rodzaje krioterapii - krioterapia ogólna
 3. Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii ogólnej
 4. Rodzaje krioterapii - krioterapia miejscowa
 5. Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii miejscowej

Na czym polega krioterapia?

Krioterapia polega w chłodzeniu organizmu w specjalnych komorach lub urządzeniem działającym miejscowo. Po ochłodzeniu naczynia krwionośne zwężają się, prędkość przemiany materii znacznie spada, a krew krąży wolniej – jest to naturalna reakcja organizmu na zimno.

W kolejnym etapie zabiegu naczynia rozszerzają się, krew krąży o wiele szybciej, oddając ciepło do oziębionych tkanek. Szybsze krążenie krwi pozwala na lepsze utlenowanie tkanek, co pozwala na zmniejszenie napięcia mięśniowego, zmniejszenie krwiaków i obrzęków, a w efekcie zmniejszenie bólu.

Rodzaje krioterapii - krioterapia ogólna

Istnieją dwa rodzaje krioterapii – miejscowa i ogólna, każda z nich przeznaczona jest dla pacjentów z innymi potrzebami. Krioterapia ogólna jest zabiegiem w kriokomorze.

Kwalifikacja do zabiegu krioterapii ogólnej odbywa się podczas konsultacji lekarskiej, w trakcie której lekarz zbiera dokładny wywiad, wykluczając istnienie ewentualnych przeciwwskazań. W kriokomorze przybywa się ubranym w strój kąpielowy, rękawiczki, podkolanówki oraz maseczkę.

Pierwszym etapem zabiegu w kriokomorze jest przygotowanie, podczas którego chory trafia do komory, w której panuje temperatura ok. – 50 st. C. Przygotowanie trwa ok. 30 sekund. Kolejnym etapem jest przejście do właściwej komory kriogenicznej, w której panuje temperatura ok. -120-160 st. C. Ten etap nazywany kriogenią trwa około 4 minuty.

W trakcie zbiegu należy pamiętać o właściwym oddychaniu, tak aby lodowate powietrze nie dostało się w nadmiarze do płuc – główną zasadą oddychania w kriokomorze jest dwa razy dłuższy wydech niż wdech. Takie postępowanie zapobiega wystąpieniu duszności.

Warto pamiętać, że komora jest kontrolowana przez personel medyczny, dlatego w przypadku odczuwania dyskomfortu czy pogorszenia samopoczucia zabieg może zostać przerwany w każdej chwili.

Kolejnym etapem jest gimnastyka przeprowadzana od razu po wyjściu z kriokomory. Dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniowego w kriokomorze możliwe usprawnienie stawów i wykonywanie ćwiczeń dotychczas niemożliwych do wykonania. Ma to wpływ na ogólne usprawnienie i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii ogólnej

Wskazaniami do krioterapii ogólnej są przede wszystkim schorzenia układu kostno-stawowego takie jak:

 • gorączka reumatyczna,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zespoły bólowe kręgosłupa,
 • zapalenie ścięgien,
 • pourazowe przykurcze w stawach,
 • spastyka mięśni.

Niestety istnieje także szereg przeciwwskazań do krioterapii. Przeciwwskazaniem do krioterapii ogólnej jest ciąża i okres połogu, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, zatory tętnicze, zapalenie żył głębokich, stany zapalne naczyń krwionośnych, choroby nowotworowe, choroby nerek i pęcherza moczowego.

Do bezwzględnych przeciwwskazań należą również choroby dróg oddechowych, szczególnie nadreaktywność oskrzeli, zespół Raynaud, gorączka, przerwanie ciągłości naskórka, odmrożenia, nadwrażliwość na zimno, a także klaustrofobia, ponieważ kriokomora jest ograniczoną, zamkniętą przestrzenią. 

Czytaj również: Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?

Morsowanie dzieci - czy morsowanie kilkulatków jest bezpieczne i korzystne dla zdrowia?

Rodzaje krioterapii - krioterapia miejscowa

Krioterapia miejscowa polega na ekspozycji wybranego obszaru ciała na działanie niskiej temperatury. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą dyszy, z której wydobywa się para z ciekłego azotu. Temperatura w krioterapii miejscowej dochodzi do -100 st. C. Dyszę utrzymuje się od 10 cm od ciała, a zabieg trwa ok. 15 minut.

Podobnie jak w krioterapii ogólnej zabieg ma na celu początkowe zwężenie naczyń krwionośnych, po to by po chwili naczynia rozkurczyły się doprowadzając do tkanek utlenowaną krew z większą prędkością. Pozwala to na szybszą regenerację, rozluźnienie mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii miejscowej

Do wskazań do krioterapii miejscowej należą:

 • bóle mięśniowo-stawowe ograniczone do niewielkiego obszaru ciała,
 • nerwobóle,
 • rwa kulszowa
 • oparzenia.

Przeciwwskazaniami do krioterapii miejscowej są zaburzenia krążenia obwodowego, zmiany troficzne skóry, odmrożenia. Zaburzenia krążenia obwodowego często nierozpoznane występują u osób z długoletnią lub źle wyrównaną cukrzycą, dlatego chorzy na cukrzycę przed podjęciem decyzji o krioterapii miejscowej powinni skontaktować się z lekarzem.

Krioterapia miejscowa nie jest przeciwwskazana w ciąży, może być ona szczególnie pomocna w przypadku rwy kulszowej czy bólów kolan, należy jednak pamiętać, by przed skorzystaniem z krioterapii miejscowej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czytaj również: Kinesiotaping dla ciężarnych - idealny na bóle i obrzęki

Fizjoterapia uroginekologiczna - kiedy warto z niej skorzystać?

Plastry przeciwbólowe - kiedy pomagają i czy można je stosować w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza