Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży - gdzie je znajdziesz? Zobacz galerię

2020-11-19 12:46

Słyszałaś o tzw. wielkiej piątce? To najważniejsze dla przyszłej mamy witaminy i minerały. Takich istotnych dla ciąży substancji jest jednak więcej. Czy wiesz, które produkty są ich dobrym źródłem? Zobacz naszą galerię!

Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży - gdzie je znajdziesz? Galeria
Autor: Getty images Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży - gdzie je znajdziesz?

Kwas foliowy, witamina D3, jod, kwasy DHA oraz żelazo to pięć najważniejszych substancji, które trzeba przyjmować w trakcie oczekiwania na dziecko. Na pewno wiesz dlaczego – bo zapewniają prawidłowy rozwój płodu, zapobiegają wadom rozwojowym, poprawiają funkcjonowanie organów i układów dziecka. Ale gdzie je znaleźć? Zobacz naszą galerię!

Ważne składniki w diecie ciężarnej kobiety

Składniki odżywcze muszą być przyjmowane w odpowiednich dawkach. Z tego powodu owa wielka piątka stanowi podstawę składu wszystkich ciążowych preparatów – zazwyczaj jedna tabletka odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na wszystkie pięć cennych substancji.

Musisz jednak pamiętać, że ty i twoje dziecko potrzebujecie także innych witamin i minerałów. Jest ich wiele, a najważniejsze to wapń, magnez, cholina, witaminy z grupy B oraz antyoksydanty, czyli witaminy C i E.

Substancje odżywcze wchodzące w skład wielkiej piątki trzeba przyjmować w postaci suplementów, pozostałe – raczej nie (chyba że lekarz prowadzący zdecyduje inaczej), ale zawsze dobrze jest też dostarczać ich organizmowi w tradycyjny sposób, czyli wraz z pożywieniem.

Planując swoje menu, warto więc wybierać właśnie te produkty, które są dobrym źródłem tych cennych substancji. Na następnej stronie znajdziesz nasze podpowiedzi, gdzie ich szukać.

Czytaj również: Dieta w ciąży: jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie w ciąży?

15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Suplementy w ciąży. Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży, które powinnaś przyjmować

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu