Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży - gdzie je znajdziesz? Zobacz galerię

Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży - gdzie je znajdziesz? Galeria
Autor: Getty images Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży - gdzie je znajdziesz?

Słyszałaś o tzw. wielkiej piątce? To najważniejsze dla przyszłej mamy witaminy i minerały. Takich istotnych dla ciąży substancji jest jednak więcej. Czy wiesz, które produkty są ich dobrym źródłem? Zobacz naszą galerię!

Kwas foliowy, witamina D3, jod, kwasy DHA oraz żelazo to pięć najważniejszych substancji, które trzeba przyjmować w trakcie oczekiwania na dziecko. Na pewno wiesz dlaczego – bo zapewniają prawidłowy rozwój płodu, zapobiegają wadom rozwojowym, poprawiają funkcjonowanie organów i układów dziecka. Ale gdzie je znaleźć? Zobacz naszą galerię!

Ważne składniki w diecie ciężarnej kobiety

Składniki odżywcze muszą być przyjmowane w odpowiednich dawkach. Z tego powodu owa wielka piątka stanowi podstawę składu wszystkich ciążowych preparatów – zazwyczaj jedna tabletka odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na wszystkie pięć cennych substancji.

Musisz jednak pamiętać, że ty i twoje dziecko potrzebujecie także innych witamin i minerałów. Jest ich wiele, a najważniejsze to wapń, magnez, cholina, witaminy z grupy B oraz antyoksydanty, czyli witaminy C i E.

Substancje odżywcze wchodzące w skład wielkiej piątki trzeba przyjmować w postaci suplementów, pozostałe – raczej nie (chyba że lekarz prowadzący zdecyduje inaczej), ale zawsze dobrze jest też dostarczać ich organizmowi w tradycyjny sposób, czyli wraz z pożywieniem.

Planując swoje menu, warto więc wybierać właśnie te produkty, które są dobrym źródłem tych cennych substancji. Na następnej stronie znajdziesz nasze podpowiedzi, gdzie ich szukać.

Czytaj również: Dieta w ciąży: jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie w ciąży?

15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Suplementy w ciąży. Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży, które powinnaś przyjmować

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE