9 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-02 10:40

Podczas 9 tygodnia ciąży brzuch kobiety nie zmienia się, w przeciwieństwie do dziecka. Kształtują się narządy płciowe malca, na twarzy wytwarzają się wszystkie szczegóły tj. dziurki w nosie czy wargi.

Dla mam 9 tydzień ciąży może być trudny, ale nie jest to reguła. Jeśli czujesz się dobrze, nie ma sensu, abyś wprowadzała zmiany w swoim trybie życia. Warto jednak pamiętać o tym, że im wcześniejsza ciąża, tym większe ryzyko jej niepowodzenia.

Spis treści:

  1. Objawy i dolegliwości w 9 tygodniu ciąży
  2. Ból podbrzusza i plamienie w 9 tygodniu ciąży
  3. Wielkość płodu w 9 tygodniu ciąży
  4. Wygląd i rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. To 7 tydzień życia dziecka.

Czytaj:

Kalkulator ciąży - sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś

Objawy i dolegliwości w 9 tygodniu ciąży

9 tydzień ciąży to czas, gdy niektóre mamy mogą szczycić się wyjątkowo gładką, kwitnącą cerą. Innym jednak na skórze „kwitną” liczne wypryski, a cera staje się szczególnie podatna na podrażnienia.

Jeśli masz jasną karnację, zapewne często się rumienisz. To naturalny efekt zwiększonej objętości krwi w czasie ciąży.

W 9 tygodniu ciąży wszystkim przyszłym mamom powiększa się biust. Czas na kupno wygodnego biustonosza dla ciężarnych – rozwojowego, bo to nie koniec tego procesu. Na pewno zwróciłaś uwagę, że zmienia się też wygląd piersi: otoczka brodawki sutkowej nabiera koloru lekko brązowego.

Chociaż piersi rosną, to jednak wielkość brzucha w 9 tygodniu ciąży nie zmienia się. Nie jest on jeszcze widoczny, choć ty sama możesz czuć ucisk w pasie.

Możesz nadal odczuwać nudności i wymioty, które w ciągu następnych dwóch, trzech tygodni będą miały największe nasilenie.

Czytaj:

Na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny ciążowej?

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ból podbrzusza i plamienie w 9 tygodniu ciąży

W twoim organizmie następują także inne zmiany – dotyczą wielu narządów, nie tylko piersi. W 9 tygodniu ciąży twoja macica zaczyna się powiększać, możesz więc odczuwać tępy ból w podbrzuszu.

U niektórych kobiet pojawia się także skąpa czerwonawa lub brązowawa wydzielina z pochwy w terminie „normalnego” pojawiania się miesiączki. To zazwyczaj niegroźny objaw zmian hormonalnych, ale plamienie zawsze lepiej skonsultować z lekarzem.

Czytaj:

Kalendarz badań w ciąży

Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Sprawdź, czego nie powinnaś robić w 1. trymestrze ciąży. Zobacz FILM

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Zmiany ciążowe dotyczą niemal każdego układu twoim organizmie. Stopniowo zwiększa się objętość krwi, w szczególności jej części zwanej osoczem.

W rezultacie krew staje się bardziej rozcieńczona. Zjawisko to nazywamy hemodylucją. Dodatkowo, na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych, masz niskie ciśnienie krwi.

Może to skutkować osłabieniem i tendencją do omdleń. Zadbaj o możliwość regeneracji i wypoczynku, kiedy tego potrzebujesz.

W związku ze zwiększeniem objętości krwi krążącej, twoje serce zaczyna bić nieco szybciej – w ciąży pojedynczej o około 10 – 15 uderzeń na minutę, w ciąży bliźniaczej o 20 – 30 uderzeń na minutę.

Twój organizm potrzebuje teraz również więcej tlenu – ze względu na swój przyspieszony metabolizm, potrzebuje go także w coraz większej ilości dziecko.

Twoje oskrzela i tchawica rozszerzają się, dzięki czemu więcej tlenu dociera do płuc. Zadbaj o częste przebywanie na świeżym, jak najmniej zanieczyszczonym powietrzu.

Wielkość płodu w 9 tygodniu ciąży

W 9 tygodniu ciąży dziecko ma już 2,5 cm. Lekarze uznali, że będą określać tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniową przy pomiarze wzrostu dziecka.

Czyli nie całą długość ciała, ale odległość od czubka głowy do końca tułowia. Ta metoda została stworzona ze względu na częste podkurczanie nóżek dziecka.

Polecamy kalkulatory: Przydatne narzędzia na czas ciąży

Sprawdź, jak wygląda rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży

Wygląd i rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży

Na USG robionym w 9 tygodniu ciąży przyszli rodzice mogą zobaczyć już wyodrębniony tułów i kończyny dziecka, główka wciąż przylega do klatki piersiowej.

Głowa nadal jest ona największym elementem ciała – musi taka być, by pomieścić ekspresowo rosnący mózg.

Zmienia się też twarz płodu, nabierając więcej ludzkich cech: pojawia się górna warga, a nawet dziurki w nosie. Uwydatnia się dolna szczęka, rysuje broda, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy – ku przodowi twarzy.

9 tydzień ciąży to końcówka okresu zarodkowego rosnącego dziecka. Pojawiają się zaczątki mózgu oraz płuca, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny oraz całkowicie ukształtowany kościec.

Na razie jeszcze zbudowany jest nie z kości, ale z galaretowatej chrząstki. Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się. Ręce i nogi są już wyposażone w palce.

Istotną zmianą w tym czasie jest podział na płeć. Chociaż nie widać, jakiej płci będzie dziecko (dowiesz się tego z USG za ok. 3-4 tygodnie), mimo że wszystko jest już zapisane w genach. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek – jajeczka.

Czytaj:

Od czego zależy płeć dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka?

Kiedy poznasz płeć dziecka?

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Pochwalę się tym, co już mam. A więc prawie wszystko jest już na swoim miejscu, chociaż nie wszystko jeszcze działa. Ale serce już bije! Mam też zaczątki mózgu oraz płuca, nerki, wątrobę, układ pokarmowy i krwionośny.

Aha, no i mam ręce i nogi, ma się rozumieć. Z palcami!

Wciąż jednak czegoś ważnego nie mam: jeszcze nie wiem, czy będę chłopcem, czy dziewczynką. To naprawdę niezwykłe uczucie – potraficie to sobie wyobrazić?

Moja płeć jest już wprawdzie zapisana w genach od chwili zapłodnienia, ale na razie jeszcze niczego nie widać. Umieram z ciekawości, co też mi wyrośnie.

Tyle się u mnie ciągle dzieje, że zapomniałem napisać o mamie. Mama o mnie wie. I to już od jakiegoś czasu. Sygnałów ma aż nadto – nudności, wymioty, senność, zmęczenie, huśtawka nastrojów, wrażliwość na zapachy, obrzmienie piersi.

Same „przyjemności”, można powiedzieć. Naprawdę przykro mi, mamo, że nie wymyślono tego lepiej. Ale to przecież nie moja wina, prawda? Owszem, to wszystko są skutki uboczne tego, że się pojawiłam, ale nie ja za to odpowiadam!

A swoją drogą, jest dwudziesty pierwszy wiek i ktoś mógłby wreszcie opatentować coś lepszego! Bez tych nudności chociażby...

Polecamy wideo: Krwawienie w ciąży - kiedy to jest niepokojący sygnał?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE