9 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 10:54

Podczas 9 tygodnia ciąży rozmiary brzucha kobiety nie zmieniają się, w przeciwieństwie do rozmiarów dziecka. Kształtują się narządy płciowe malca, na twarzy wytwarzają się wszystkie szczegóły tj. dziurki w nosie czy wargi. Ty nadal możesz odczuwać mdłości i osłabienie spowodowane ciążą.

9 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy
Autor: Getty images 9 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

Dla mam 9 tydzień ciąży może być trudny, ale nie jest to reguła. Jeśli czujesz się dobrze, nie ma sensu, abyś wprowadzała zmiany w swoim trybie życia. Warto jednak pamiętać o tym, że im wcześniejsza ciąża, tym większe ryzyko jej niepowodzenia. Zobacz, jak rozwija się dziecko w 9 tygodniu ciąży i co dzieje się w organizmie mamy.

Który to miesiąc ciąży?

9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. To 7 tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 9 tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 9 tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 9 tydzień ciąży - wygląd płodu
  4. 9 tydzień ciąży - objawy
  5. 9 tydzień ciąży - dolegliwości: ból podbrzusza i plamienie 

9 tydzień ciąży - rozwój dziecka

9 tydzień ciąży to końcówka okresu zarodkowego rosnącego dziecka. Pojawiają się zaczątki mózgu oraz płuca, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny oraz całkowicie ukształtowany kościec.

Na razie jeszcze zbudowany jest nie z kości, ale z galaretowatej chrząstki. Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się. Ręce i nogi są już wyposażone w palce.

Istotną zmianą w tym czasie jest podział na płeć. Chociaż nie widać, jakiej płci będzie dziecko (dowiesz się tego z USG za ok. 3-4 tygodnie), mimo że wszystko jest już zapisane w genach. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek – jajeczka.

9 tydzień ciąży - ZDJĘCIA

9 tydzień ciąży - wygląd płodu

Na USG robionym w 9 tygodniu ciąży przyszli rodzice mogą zobaczyć już wyodrębniony tułów i kończyny dziecka, główka wciąż przylega do klatki piersiowej. Głowa nadal jest ona największym elementem ciała – musi taka być, by pomieścić ekspresowo rosnący mózg.

Zmienia się też twarz płodu, nabierając więcej ludzkich cech: pojawia się górna warga, a nawet dziurki w nosie. Uwydatnia się dolna szczęka, rysuje broda, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy – ku przodowi twarzy.

W 9 tygodniu ciąży dziecko ma już 2,5 cm, licząc odległość od czubka głowy do końca tułowia. Ta metoda została stworzona ze względu na częste podkurczanie nóżek dziecka.

Czytaj również: Polecamy kalkulatory: Przydatne narzędzia na czas ciąży

Sprawdź, jak wygląda rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży

Kiedy poznasz płeć dziecka?

Kalkulator ciąży - sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Jakiej wielkości jest dziecko w twoim brzuchu?
9 tydzien

Autor: Getty images

W 9 tygodniu ciąży dziecko ma już 2,5 cm. Wyglądem przypomina owoc winogrona.

9 tydzień ciąży - objawy

9 tydzień ciąży to czas, gdy niektóre mamy mogą szczycić się wyjątkowo gładką, kwitnącą cerą. Innym jednak na skórze „kwitną” liczne wypryski, a cera staje się szczególnie podatna na podrażnienia.

Jeśli masz jasną karnację, zapewne często się rumienisz. To naturalny efekt zwiększonej objętości krwi w czasie ciąży.

W 9 tygodniu ciąży wszystkim przyszłym mamom powiększa się biust. Czas na kupno wygodnego biustonosza dla ciężarnych – rozwojowego, bo to nie koniec tego procesu. Na pewno zwróciłaś uwagę, że zmienia się też wygląd piersi: otoczka brodawki sutkowej nabiera koloru lekko brązowego.

Chociaż piersi rosną, to jednak wielkość brzucha w 9 tygodniu ciąży nie zmienia się. Nie jest on jeszcze widoczny, choć ty sama możesz czuć ucisk w pasie.

Możesz nadal odczuwać nudności i wymioty, które w ciągu następnych dwóch, trzech tygodni będą miały największe nasilenie.

9 tydzień ciąży - dolegliwości: ból podbrzusza i plamienie 

W twoim organizmie następują także inne zmiany – dotyczą wielu narządów, nie tylko piersi. W 9 tygodniu ciąży twoja macica zaczyna się powiększać, możesz więc odczuwać tępy ból w podbrzuszu.

U niektórych kobiet pojawia się także skąpa czerwonawa lub brązowawa wydzielina z pochwy w terminie „normalnego” pojawiania się miesiączki. To zazwyczaj niegroźny objaw zmian hormonalnych, ale plamienie zawsze lepiej skonsultować z lekarzem.

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny ciążowej?

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Kalendarz badań w ciąży

Jakie badania wykonać w 3 miesiącu ciąży. Zobacz FILM

Badania w 3. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Zmiany ciążowe dotyczą niemal każdego układu twoim organizmie. Stopniowo zwiększa się objętość krwi, w szczególności jej części zwanej osoczem.

W rezultacie krew staje się bardziej rozcieńczona. Zjawisko to nazywamy hemodylucją. Dodatkowo, na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych, masz niskie ciśnienie krwi.

Może to skutkować osłabieniem i tendencją do omdleń. Zadbaj o możliwość regeneracji i wypoczynku, kiedy tego potrzebujesz.

W związku ze zwiększeniem objętości krwi krążącej, twoje serce zaczyna bić nieco szybciej – w ciąży pojedynczej o około 10 – 15 uderzeń na minutę, w ciąży bliźniaczej o 20 – 30 uderzeń na minutę.

Twój organizm potrzebuje teraz również więcej tlenu – ze względu na swój przyspieszony metabolizm, potrzebuje go także w coraz większej ilości dziecko.

Twoje oskrzela i tchawica rozszerzają się, dzięki czemu więcej tlenu dociera do płuc. Zadbaj o częste przebywanie na świeżym, jak najmniej zanieczyszczonym powietrzu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza