Sposoby na obrzęki w ciąży - żel z kasztanowca i inne sposoby na opuchnięte nogi w ciąży

2020-08-11 14:44 Materiał sponsorowany

Na opuchnięte nogi skarży się prawie trzy czwarte kobiet w ciąży. Jeśli i tobie dokuczają obrzęki w ciąży, poznaj sposoby na opuchnięte nogi w ciąży. Podpowiadamy, co można stosować na obrzęki nóg w ciąży, jak działa żel z kasztanowca i maści chłodzące na opuchnięte nogi.

Stopy w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Większa objętość krwi w organizmie, spowodowana ciążą, gorsze krążenie wywołane uciskiem dużej już macicy na żyły i utrudnione odpływanie krwi w stronę serca powoduje gromadzenie się limfy w tkankach. Czujesz się wtedy opuchnięta i ociężała. Twój organizm gromadzi więcej wody, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się obrzęków. Na wszystko jednak jest rada, także na obrzęki w ciąży. Zobacz, jakie są sposoby na opuchnięte nogi i obrzęki w ciąży.

Spis treści

  1. Sposoby na obrzęki nóg w ciąży - dobra dieta
  2. Żel z kasztanowca i inne maści na obrzęki nóg w ciąży
  3. Inne sposoby na obrzęki nóg w ciąży:
  4. To Ci się przyda:
  5. Inne problemy z nogami w ciąży - nadmierne pocenie się stóp
  6. Pajączki na nogach w ciąży
  7. Skurcze łydek

Sposoby na obrzęki nóg w ciąży - dobra dieta

Obrzęki w ciąży pojawiają się zazwyczaj w jej drugiej połowie, najczęściej na nogach (w okolicach stóp i kostek) oraz dłoniach. Przyczyną ich występowania jest utrudniony odpływ żylny oraz nadmiar wody.

Aby im zapobiec ważna jest odpowiednia dieta. Należy ograniczyć spożycie soli, ale nie płynów – nadal trzeba pić około 2 litrów wody dziennie. Obrzęki nóg możesz zmniejszyć dzięki regularnej gimnastyce i stosowaniu preparatów usprawniających krążenie.

Sytuacja wróci do normy po porodzie: organizm sam pozbędzie się nadmiaru wody, którą wydali razem z moczem.

Żel z kasztanowca i inne maści na obrzęki nóg w ciąży

Zanim wyjdziesz rano z domu, wmasuj w nogi żel z wyciągiem z kasztanowca. Kasztanowiec to naturalny lek, który wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko powstawania opuchlizny. Rano profilaktycznie wmasuj w łydki i stopy maść z ekstraktem z kasztanowca lub przeciwobrzękowy krem dla kobiet w ciąży. Preparaty te usprawniają krążenie krwi, przeciwdziałają powstawaniu obrzęków i uczucia ciężkich nóg. Stosuj je także później, 3–4 razy w ciągu dnia.

Wypróbuj również preparaty chłodzące, np. żele z mentolem. Wmasowując żel okrężnymi ruchami (od stóp w kierunku ud), pobudzisz krążenie w nogach, a składniki żelu ochłodzą je i zmniejszą dolegliwości. Ale zanim zastosujesz preparat, sprawdź, czy mogą go używać kobiety w ciąży.

Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Inne sposoby na obrzęki nóg w ciąży:

  • Ogranicz spożycie soli zawartej w pokarmach.

  • Noś wygodne, przewiewne buty na niskim obcasie (2–3 cm).

  • Staraj się jak najmniej stać, a jeśli już musisz przebywać długo w pozycji stojącej, nie stój w bezruchu: maszeruj w miejscu, przenoś ciężar ciała z palców na pięty i odwrotnie.

  • Także długie siedzenie nie jest dobre; siedząc, co jakiś czas zataczaj stopami kółka, poruszaj palcami, wymachuj nogami. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę – to bardzo utrudnia cyrkulację krwi. Siedząc długo przy biurku, stawiaj stopy na podnóżku.

  • Po powrocie do domu zanurz nogi w chłodnej kąpieli albo zrób zimny okład: zmocz ściereczki w chłodnej wodzie i owiń nimi łydki i stopy, zostawiając na 15 minut. Następnie nałóż żel łagodzący opuchliznę i połóż się, wysoko unosząc nogi (oprzyj je o ścianę lub na oparciu sofy); pozostań tak 20–30 minut.

  • Możesz stosować dostępne bez recepty kapsułki, które poprawiają napięcie ścian naczyń żylnych, bardzo skutecznie przeciwdziałając powstawaniu obrzęków.

  • Regularnie ćwicz. Każdy ruch, nawet proste rozprostowanie nóg czy kręcenie stopą, poprawia krążenie krwi w nogach, zapobiegając obrzękom i żylakom.

  • Można też spróbować kinesiotapingu (plastry o działaniu leczniczym).

  • Nie noś żadnych obcisłych ubrań, zrezygnuj z pasków, pończoch, podkolanówek czy skarpet z ciasnym ściągaczem.

Acerin_zel
Autor: materiał archiwalny
Dobrze wiedzieć

To Ci się przyda:

Żel skutecznie i szybko zmniejsza uczucie zmęczenia, napięcia i ciężkości nóg. Hesperydyna, wyciągi z kasztanowca i arniki poprawiają ukrwienie, zmniejszają obrzęki, przywracając stopom i nogom komfort. Mentol przyjemnie chłodzi i odświeża.

Żel należy wcierać w zależności od potrzeby wielokrotnie w ciągu dnia.

Spray przynosi ulgę zmęczonym i obolałym nogom. Unikalna kompozycja składników czynnych hesperydyny,  wyciągu z kasztanowca i arniki poprawia ukrwienie, zmniejsza  obrzęki i przynosi ulgę zmęczonym nogom. Mentol przyjemnie chłodzi, przywraca stopom i nogom uczucie lekkości i świeżości.

Nogi można spryskiwać kilkakrotnie w ciągu dnia, w zależności od potrzeby, nawet przez rajstopy.

Składniki: Butane/Isobutane/Propane, Alcohol Denat., Aqua, Glycerin, Menthol, Arnica, Montana Extract, Aesculus Hippocastanum Extract, Glucosyl Hesperidin, Panthenol, Peg-40 Hydrogenated, Castor Oil, Parfum, Linalool, Citral,Geraniol, Limonene.

Inne problemy z nogami w ciąży - nadmierne pocenie się stóp

Problemem związanym z nogami w czasie ciąży mogą być nie tylko obrzęki. Jest nim także nadmierne pocenie się. W ciąży gruczoły potowe są bardziej aktywne niż zwykle, a najbardziej jest to odczuwalne w 2. trymestrze.

Znacznie silniej niż dotąd pocą się zwłaszcza stopy. Zwiększona potliwość ma wprawdzie i pewien korzystny wpływ, bo oczyszcza organizm z toksyn, jednak jest to mało przyjemne. Zwłaszcza latem mocno pocące się stopy są problemem, bo nieładnie pachną i sprzyjają otarciom skóry. Warto zastosować odpowiednie środki zmniejszające potliwość stóp.

Pajączki na nogach w ciąży

Żylaki są wynikiem zastoju żylnego krwi, wzrostu ciśnienia śródbrzusznego i wpływu hormonów ciążowych (progesteron zmniejsza sprężystość ścian naczyń krwionośnych). Występują u około 25 proc. przyszłych mam. Sygnałem, że zaczyna się dziać coś niepokojącego, jest pojawienie się tzw. pajączków na nogach, czyli siatek delikatnie poszerzonych, powierzchownych żyłek.

Później mogą wystąpić żylaki – niebieskosine pręgi lub wężyki, powodujące ból, pieczenie i obrzęki. Predyspozycje do powstawania żylaków są dziedziczne – bardziej narażone są na nie kobiety, których mama lub babcia także cierpiała z ich powodu.

Inne czynniki ryzyka to: pozycja stojąca w pracy, otyłość, mała aktywność fizyczna, liczne przebyte ciąże i porody (zwłaszcza w krótkich odstępach czasu), stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, leczenie hormonalne. Żylaki zmniejszają się nieco po porodzie, jednak zwykle nie znikają zupełnie. Dlatego najlepiej im zapobiegać, nie czekając, aż się pojawią.

Skurcze łydek

Skurcze łydek mogą ci dokuczać zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, najczęściej w nocy lub nad ranem. Przypuszcza się, że przyczyną tych bardzo nieprzyjemnych problemów z nogami w ciąży są niedobory potasu i magnezu lub zastój w układzie żylnym (np. wskutek częstego zakładania nogi na nogę, długiego przebywania w jednej pozycji).

A więc, aby uniknąć takich dolegliwości ciążowych zadbaj o dietę bogatą w magnez i potas. Przy częstych, dokuczliwych skurczach łydek wskazana jest suplementacja tych pierwiastków. Dobrze jest również wykonywać profilaktycznie ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek. Przed snem warto zapobiegawczo masować łydki.

Doraźnie: gdy pojawi się skurcz, staraj się zadrzeć palce stopy do góry, w kierunku kolana (możesz pomóc sobie ręką albo poprosić - o pomoc męża), a potem rozmasuj bolące miejsce.

miesięcznik "M jak mama"

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza