10 rzeczy, które musisz zrobić, gdy dowiesz się o ciąży

2022-02-18 15:27

Pierwsze tygodnie ciąży wymagają wprowadzenia w życiu pewnych zmian. Przeczytaj, co zrobić, gdy dowiesz się, że będziesz mamą i poznaj plan na pierwsze tygodnie ciąży.

10 rzeczy, które musisz zrobić, gdy dowiesz się o ciąży
Autor: Getty images 10 rzeczy, które musisz zrobić, gdy dowiesz się o ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży są okresem o szczególnym znaczeniu, bo wtedy kształtują się wszystkie organy płodu. Przyszła mama może ten proces mądrze wspierać. Przeczytaj, co warto zrobić, gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży albo już o tym wiesz. Oto plan na pierwsze tygodnie ciąży, czyli 10 rzeczy, które musisz zrobić, gdy test ciążowy pokaże dwie kreski. 

Spis treści

  1. Przyjmuj kwas foliowy
  2. Zrezygnuj z picia alkoholu
  3. Rzuć palenie
  4. Nie bierz leków bez porozumienia z lekarzem
  5. Lepiej się odżywiaj
  6. Uzupełniaj dietę suplementami
  7. Pij mniej kawy i czarnej herbaty
  8. Idź ginekologa
  9. Staraj się unikać infekcji
  10. Więcej odpoczywaj
Badania w 1. miesiącu ciąży

Przyjmuj kwas foliowy

W pierwszych tygodniach ciąży suplementuj kwas foliowy. To jedno z najważniejszych zaleceń: codziennie przyjmuj 400 μg kwasu foliowego w tabletkach. Stosuj go od razu, nawet bez konsultacji z lekarzem, bo korzyści znacznie przewyższają ryzyko.

Kwas foliowy (witamina B9) zapobiega wystąpieniu u dziecka tak poważnych wad wrodzonych cewy nerwowej jak rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowo-oponowa i mózgowo-rdzeniowa, rozszczep wargi i podniebienia, wady serca.

Zrezygnuj z picia alkoholu

Zrezygnuj z picia alkoholu. Ma on wyjątkowo szkodliwy wpływ na rozwój mózgu nienarodzonego dziecka: może poczynić w nim duże i nieodwracalne zmiany.

Rzuć palenie

Paląca mama funduje swemu dziecku „komorę gazową” – jak to sformułował jeden z lekarzy. Palenie powoduje, że płód ciągle jest narażony na niedotlenienie, a w związku z tym jest mniejszy i gorzej się rozwija. Nałóg zwiększa też ryzyko przedwczesnego porodu i nagłej śmierci łóżeczkowej.

Czytaj również: Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Wady wrodzone płodu - przyczyny najczęstszych wad rozwojowych

Nie bierz leków bez porozumienia z lekarzem

Nie stosuj żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. W pierwszych tygodniach ciąży nawet niewinne na pozór tabletki mogą okazać się bardzo groźne. Jeśli stale przyjmujesz leki na jakąś chorobę przewlekłą (np. cukrzycę, padaczkę, choroby serca), musisz porozmawiać z prowadzącym cię lekarzem specjalistą, czy nie trzeba zmodyfikować leczenia.

Lepiej się odżywiaj

Zrezygnuj z fast foodów i dań zawierających produkty surowe (mięso, ryby, produkty z niepasteryzowanego mleka). Jedz dużo warzyw i owoców. W twojej diecie nie powinno też zabraknąć: chudego mięsa, ryb, nabiału, węglowodanów złożonych (gruboziarniste kasze i pieczywo, makarony) oraz ziaren (pestki słonecznika, dyni) i orzechów.

Uzupełniaj dietę suplementami

Oprócz kwasu foliowego jest jeszcze kilka innych bardzo ważnych składników diety w okresie ciąży: DHA, witamina D3, jod i żelazo. Niestety sama dieta nie jest w stanie zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania na te składniki, dlatego konieczna jest ich suplementacja. O dokładnych dawkach porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Pij mniej kawy i czarnej herbaty

Napoje te zawierają kofeinę, która w nadmiarze może zaszkodzić dziecku. Możesz bezpiecznie wypijać dziennie dwie filiżanki kawy lub herbaty.

Czytaj również: Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży - kiedy, jakie badania, o co pytać?

Kalendarz badań w ciąży [PDF do wydruku]

Idź ginekologa

Po stwierdzeniu ciąży idź, do lekarza, który skieruje cię na wiele badań, być może będzie też miał dla ciebie jakieś specjalne wytyczne związane z twoim zdrowiem albo sytuacją życiową. Skrupulatnie ich przestrzegaj.

Staraj się unikać infekcji

Na początku płód jest najmniej odporny na działanie wirusów i bakterii, dlatego unikaj „okazji” do nabawienia się infekcji. Zakażeniom sprzyja: przebywanie w dużych grupach osób, korzystanie z komunikacji publicznej, kontakty z małymi dziećmi.

Więcej odpoczywaj

Zrezygnuj z nocnych imprez, znajdź czas na długie spacery i dużo śpij.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza