Pregoreksja, czyli anoreksja ciężarnej - czy w ciąży można cierpieć na zaburzenia odżywiania?

2020-10-15 11:21

Pregoreksja, czyli anoreksja ciężarnych jest poważną chorobą i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie kobiety i dziecka. I choć zaburzenia odżywiania kojarzą się zwykle z problemami nastolatek, to jednak anoreksja coraz częściej dotyczy także kobiet w ciąży.

Odchudzanie w ciąży
Autor: Jupiterimages

Nazwa pregoreksja powstała z połączenia dwóch słów: angielskiego „pregnancy” (ciąża) i łacińskiego „anorexia” (anoreksja) co można tłumaczyć: anoreksja ciężarnych. Nie jest jeszcze chorobą wpisaną na oficjalne listy schorzeń, ale coraz częściej lekarze i psycholodzy stosują ten termin. Czym jest pregoreksja i jak leczyć zaburzenia odżywiania w ciąży?

Spis treści

  1. Pregoreksja, czyli anoreksja w ciąży
  2. Czy pregnoreksja to częsty problem ciężarnych kobiet? 
  3. Jakie są skutki pregoreksji?
  4. Jak wygląda leczenie pregoreksji?
  5. Kto ma tendencję do pregoreksji?

Pregoreksja, czyli anoreksja w ciąży

Zdarza się, że część spośród kobiet skupionych przed ciążą na swoim wyglądzie nie zmienia podejścia do tej kwestii nawet wtedy, gdy już wiedzą, że są w ciąży. Problem w tym, że ta nadmierna troska o figurę dominuje nad dbałością o dziecko.

Niektóre kobiety, mimo stanu odmiennego, nadal stosują restrykcyjne diety. Chcą wyglądać atrakcyjnie nie tylko w czasie ciąży, ale także tuż po porodzie. A w ich mniemaniu atrakcyjnie znaczy bardzo szczupło i bez żadnych krągłości typowych dla ciąży. Z trudem akceptują powiększający się brzuch.

Głodzą się, jedzą głównie niskokaloryczne produkty, stale kontrolują swoją wagę. Często intensywnie ćwiczą, czasem zażywają środki przeczyszczające (mogą wywołać poronienie!) lub prowokują po posiłkach wymioty, aby pozbyć się jedzenia.

Łatwo im zmylić bliskich, bo wymioty tłumaczą ciążowymi dolegliwościami, a ograniczanie jedzenia – brakiem apetytu i nudnościami. Stawiają sobie wygórowane cele, np. aby przytyć w ciąży tylko 5 kilogramów albo mieścić się do końca 2 trymestru w ubrania sprzed ciąży. Główna część ich uwagi skierowana jest nie na ciążę i rozwój dziecka, ale własną sylwetkę.

Lekarze i psycholodzy zaczęli postrzegać ten problem jako poważne zaburzenie. Nazwano je pregoreksją. Nie jest to pojęcie medyczne, bo oficjalnie taka choroba nie istnieje (zwykle lekarze diagnozują anoreksję lub bulimię). Ale określenie funkcjonuje potocznie i zapewne w przyszłości wejdzie do spisu jednostek chorobowych.

Sprawdź również: Kalendarz ciąży - ja rozwija się twoje dziecko w brzuchu? 

Zaburzenia odżywiania u młodzieży

Dotknęła mnie depresja w ciąży. Jak sobie z nią poradziłam?

Czy pregnoreksja to częsty problem ciężarnych kobiet? 

Pregoreksja zaczęła się prawdopodobnie w Ameryce. Powoli jednak ogarnia inne rejony świata, także Polskę. Nikt nie prowadzi statystyk (kobiety cierpiące z powodu pregoreksji nie uznają swojego zachowania za przejaw choroby, więc trudno o wizytę u lekarza), jednak niektóre dane są przerażające.

Według nich, jedna na dwadzieścia ciężarnych boryka się z tymi zaburzeniami, o lżejszym lub cięższym nasileniu. I jest to podobno zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo szacunki są znacznie poważniejsze.

Wydaje się, że problem będzie przybierał na sile, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak często gwiazdy pokazują się na okładkach pism z małym, zgrabnym brzuszkiem w zaawansowanej ciąży albo już kilka dni po porodzie tańczą lub rzucają się w wir pracy, jakby nigdy nie były w ciąży.

Dobrze wiedzieć

Dobowe zapotrzebowanie kaloryczne kobiety w ciąży wynosi 2200–2500 kcal. To oznacza, że potrzebujesz tylko o 300 kalorii dziennie więcej niż przed ciążą, i to dopiero od 2 trymestru. 300 kcal zawiera jedna kanapka z masłem i szynką lub 150 g pieczonego łososia.

Jakie są skutki pregoreksji?

Skutki pregoreksji mogą być bardzo poważne. U kobiety może rozwinąć się znaczna niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, osłabienie, zawroty głowy. Inne konsekwencje to: łatwe męczenie się, wypadnie włosów, a nawet depresja.

Po latach może się okazać, że skutkiem tak rygorystycznej diety jest odwapnienie kości, czyli osteoporoza. Po porodzie często okazuje się, że kobieta waży znacznie mniej niż przed ciążą, a malec zamiast szczęśliwej mamy ma rodzicielkę słabą, nieustannie zmęczoną, niedożywioną i pogrążoną w depresji.

Często pojawiają się też problemy z karmieniem. Najgorsze jednak bywają konsekwencje dla dziecka. Malec może się urodzić przedwcześnie lub ze zbyt niską wagą, co już na starcie utrudnia mu życie. Może dojść także do zaburzeń rozwoju dziecka, anomalii rozwojowych, anemii, problemów z oddychaniem.

Niedożywienie mamy w ciąży może skutkować nieprawidłowościami nie tylko w rozwoju fizycznym, ale także umysłowym dziecka. Zdarzają się także przypadki z tragicznym finałem ciąży.

Jak wygląda leczenie pregoreksji?

Nie ma żadnych wytycznych, jak prowadzić terapię ciężarnych, choć wydaje się, że powinna przypominać leczenie kobiet z anoreksją. Ciąża stwarza jednak specyficzne warunki. Ponieważ ciężarne są dorosłe, nikt nie może zalecić leczenia pod przymusem.

A chore nie dostrzegają swojego problemu. Dziwią się, dlaczego inni ich troskę o wygląd postrzegają jako zaburzenie. Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy ciebie, powinnaś porozmawiać z dobrym lekarzem.

Takim, który zajmuje się także emocjami kobiet i ich stanem psychicznym, a nie tylko ważeniem, mierzeniem ciśnienia i wynikami badań laboratoryjnych. Konieczna jest też pomoc psychologa. Najważniejsze, żebyś uświadomiła sobie, że w życiu jest czas na bieganie w szpilkach oraz czas na ciążę i odrobinę okrąglejsze kształty. A potem dopiero na powrót do szczupłej sylwetki.

Kto ma tendencję do pregoreksji?

Kobiety, które w przeszłości miały zaburzenia odżywiania, prawdopodobnie w większym stopniu są zagrożone rozwojem pregoreksji. Ale zachorować może także kobieta, która wcześniej nie miała anoreksji, a problem pojawił się dopiero w ciąży.

Pregorektyczki postrzegają siebie jak w krzywym zwierciadle. Otoczenie, patrząc na nie, widzi co innego, a one w lustrze widzą inny obraz. Wydaje im się, że są wciąż zbyt puszyste. Dążą do doskonałości, której nie można przecież osiągnąć. Nie akceptują, że naturalnym efektem ciąży jest zaokrąglenie bioder, powiększenie brzuszka, pełniejsze piersi.

Ciąża jest zagrożeniem dla ich ciała, zamachem na piękną figurę i atrakcyjny w ich mniemaniu wygląd. Niestety, rzutuje to na zdrowie nienarodzonego dziecka.

Czytaj również: 

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Spadek wagi w ciąży: czy to normalne? Jaka jest prawidłowa waga w ciąży?

Hipotrofia (niska waga dziecka) - przyczyny i leczenie

Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza