Skurcze Alvareza - objawy i częstotliwość. Kiedy pojawiają się fale Alvareza?

2024-03-14 13:21

Skurcze macicy są nieodłącznie związane z ciążą. Skurcze w ciąży mogą być lekkie lub nasilone, sporadyczne lub regularne. Czym różnią się skurcze Alvareza od skurczów Braxtona-Hicksa? Jak często występują fale Alvareza?

Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym są skurcze Alvareza?
  2. Skurcze Alvareza - objawy. Jak rozpoznać skurcze Alvareza?
  3. Co pomoże przy skurczach Alvareza?
  4. Skurcze Alvareza - jak często występują?
  5. Skurcze Alvareza a Braxtona-Hicksa

Skurcze macicy w ciąży mogą być różnie odczuwane przez ciężarne. Dla niektórych kobiet skurcze przepowiadające są niemal nieodczuwalne - dla innych - odczuwane jako ból.

Czym są skurcze Alvareza?

Skurcze Alvareza pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Skurcze Alvareza są skurczami fizjologicznymi, charakterystycznymi dla prawidłowego przebiegu ciąży, ale nie wszystkie ciężarne je odczuwają. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do skurczów porodowych. Nie prowadzą jednak do porodu, czyli nie są na tyle silne i skuteczne, by doszło do rozwarcia szyjki macicy i by wypchnąć dziecko.

Skurcze Alvareza - objawy. Jak rozpoznać skurcze Alvareza?

Mięsień macicy napina się, twardnieje w różnych miejscach. Nie jest to bolesne, ale może być nieprzyjemne. Skurcze pojawiają się nagle i szybko mijają.

Co pomoże przy skurczach Alvareza?

Oddychaj spokojnie, we własnym rytmie.

Skurcze Alvareza - jak często występują?

Fale Alvareza nie powodują rozwierania szyjki macicy, są bardzo lekkie, odczuwalne jako niewielki dyskomfort. Występują nieregularnie, zazwyczaj wieczorami. Zmiana pozycji wystarczy, by taki skurcz minął.

Skurcze Alvareza a Braxtona-Hicksa

W przeciwieństwie do skurczów Braxtona-Hicksa, fale Alvareza są zdecydowanie słabsze. Skurcze Alvareza są właściwie niezauważalne dla większości ciężarnych. Ich amplituda nie przekracza 10 mmHG i są nieregularne. Skurcze Braxtona-Hicksa są silniejsze od skurczów Alvareza, ale wciąż zdecydowanie słabiej odczuwalne niż skurcze porodowe.

Warto pamiętać o tym, że skurcze przepowiadające są normalnym objawem ciąży.

Czytaj też: Skurcze przepowiadające a porodowe. Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

M jak mama: Sen w ciąży - jak naprawdę odpocząć w nocy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza