Naturalne sposoby na ciążowe dolegliwości. Eksperci zdradzają swoje metody

2023-04-19 14:06

Dolegliwości ciążowe potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza że nie ma na nie cudownego lekarstwa. Czy na pewno? Sprawdziliśmy, co mówią specjaliści od naturalnych metod leczenia na temat łagodzenia mdłości, zgagi czy bólu pleców. Może skorzystasz z ich rad?

kobieta w ciąży, siedząca przy biurku, z napojem w dłoni
Autor: materiały prasowe Sposoby na ciążowe dolegliwości - co radzą dietetycy, fizjoterapeuci i spece od medycyny naturalnej

Często słyszy się, że dolegliwości ciążowe to naturalna część tego stanu i że nie da się ich wyeliminować. To prawda, ale można je złagodzić i na pewno warto to robić. Domowe metody to stare i sprawdzone sposoby na mdłości ciążowe czy zgagę, ale jest wiele innych metod, również naturalnych, które są skuteczne, a na dodatek potwierdzone medycznie. Sprawdziliśmy, co mówią o łagodzeniu dolegliwości ciążowych specjaliści od medycyny naturalnej, dietetycy i fizjoterapeuci. 

Spis treści

  1. Aromaterapeuci i zielarze - rośliny to sprawdzone leki na wszystkie problemy
  2. Dietetycy - istnieje kilka kluczowych substancji dla ciężarnych
  3. Fizjoterapeuci - terapia łagodzi nawet refluks
Maja Hyży o ciąży i byciu mamą

Aromaterapeuci i zielarze - rośliny to sprawdzone leki na wszystkie problemy

Zajmują się właściwościami leczniczymi roślin i ich wpływem na ludzki organizm. Bardzo często z ich usług korzystają kobiety w ciąży, które wiedzą, że w okresie oczekiwania na dziecko najważniejsze jest bezpieczeństwo ich dzieci, a stosowanie leków czy ziół na własną rękę, może być szkodliwe. Lepiej zasięgnąć porady specjalisty, który wie, jakie zioła czy aromaty są zalecane dla przyszłych mam, a które nie są wskazane. 

Aromaterapia jest najczęściej stosowana w leczeniu mdłości oraz bezsenności. Specjaliści od leczenia zapachami potwierdzają, że w tej pierwszej dolegliwości najskuteczniejsze są lawenda, rumianek, mięta pieprzowa i imbir. Powąchaj je bezpośrednio z butelki lub wylej kilka kropli na wacik czy chusteczkę. "Olejki łagodzą rozstrój żołądka i są skutecznym lekiem na poranne mdłości” - mówi Amy Galper, założycielką pierwszej Szkoły Aromaterapii w Nowym Jorku dla serwisu Thebump.com 

Sposobem na bezsenność, uciążliwą zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, jest aromaterapia olejkami lawendy, ylang-ylang czy mandarynki. Najlepiej zmieszać je ze sobą i dodać do wody, którą można spryskać przed snem pościel oraz wnętrze pokoju.

Rośliny i naturalne metody leczenia sprawdzają się również w leczeniu hemoroidów. Istnieje wiele substancji, które można stosować miejscowo, aby zmniejszyć ból i krwawienie. Są nimi np. olej kokosowy, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, łagodzi ból i stany zapalne oraz aloes - najlepiej świeży, wycięty z liści rośliny.

Nie zapomnij też o prawidłowej diecie. "Nie zapomnij o zdrowych tłuszczach, ponieważ utrzymują one nawilżenie jelit. Dobre źródła to olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, masło, surowa oliwa z oliwek i awokado" - tłumaczy Genevieve Howland, edukatorka porodową współpracująca z mamanatural.com.

Czytaj również: Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Co i jak jeść, by złagodzić nudności ciążowe?

Dietetycy - istnieje kilka kluczowych substancji dla ciężarnych

Dieta to podstawa - twierdza specjaliści żywienia i podkreślają, że prawidłowe odżywianie nie tylko łagodzi niektóre dolegliwości ciążowe, ale i zapewnia dziecku dobry rozwój.   

Najczęstsze problemy, z którymi przychodzą do dietetyków przyszłe mamy są mdłości, zgaga i zaparcia. Specjaliści podkreślają, że kluczowe substancje łagodzące mdłości to witamina B6 i magnez. To dwa składniki, które osłabiają odruch wymiotny. Niedobór magnezu, co dowiedziono badaniami, zwiększa skłonność do nudności i wymiotów. 

Dietetycy podkreślają również, że od wieków ciężarne do walki z mdłościami wykorzystują imbir. "Najlepiej w miarę możliwości samodzielnie przygotować napar z imbiru. Można dodać do niego również miód lub cytrynę, które są skutecznymi produktami także w walce z przeziębieniem w ciąży" - radzi na swoim blogu kobiecastronadietetyki.pl dietetyczka -  Paulina Górska.

Dietetycy przypominają również, że istotne są też ogólne zasady odżywiania się. "Kluczowe jest spożywanie posiłków częściej, ale w mniejszych ilościach. Potrawy nie mogą być tłuste, ponieważ opóźnia to opróżnianie żołądka. Nie jest wskazane zbyt mocne przyprawianie czy spożywanie potraw pikantnych, ponieważ może to nasilić nudności" - radzi Karolina Nurzyńska, licencjonowany dietetyk na stronie dietetycy.org.pl.

Powszechnym problemem są zaparcia, które w ciąży są skutkiem wyższych poziomów progesteronu spowalniającego ruch jelit. Najlepsza na zaparcia jest dieta bogata w błonnik oraz aktywność fizyczna. Ćwiczenia i ruch pomaga zapobiegać zaparciom i jest zdrowy dla ciąży. Pomocne jest tez picie wody, która rozluźnia stolec i ułatwia wypróżnianie. "Pij pij i jeszcze raz pij! Kobieta w ciąży powinna pić od 2-2,5 l wody dziennie" - pisze na swoim blogu dietetyczka Angelika Skowron.

Fizjoterapeuci - terapia łagodzi nawet refluks

Ból pleców w ciąży złagodzą ćwiczenia - to jasne. Ale fizjoterapeuci twierdzą, że znają też sposoby na inne dolegliwości, nawet na refluks, o obrzękach nóg nie wspominając.

Takim sposobem jest kinesiotaping, czyli leczenia plastrami naciągającymi skórę, co oddziela ją od powięzi, a przez to poprawia krążenie krwi i chłonki, dotlenienia i  odżywienia. Taśmy zmniejszają więc obrzęki nóg typowe w ostatnich miesiącach ciąży. 

Kinesiotaping działa również przeciwbólowo, dlatego często jest wykorzystywany w leczeniu bólu pleców. "Zakładając kilka pasków kolorowej taśmy na plecach lub brzuchu, łagodzi się typowe bóle związane ze zła postawa i wywołane rosnącym brzuszkiem. Pomaga to równomiernie rozłożyć ciężar dodatkowych kilogramów, może również znacznie zmniejszyć zmęczenie - przekonuje trenerka Sia Cooper na swojej stronie diaryofafitmommy.com. 

Skutecznym i bardzo prostym sposobem na bóle i problemy z mięśniami w czasie ciąży jest ruch. Nie tylko łagodzi wiele dolegliwości, ale również zapobiega nadwadze, która sama w sobie jest przyczyną kolejnych ciążowych problemów.

Ćwiczenia przygotowują również ciało do porodu, zwiększają siłę i wytrzymałość na wysiłek, jakim jest proces rodzenia. "Pilates i joga poprawiają ruchomość górnej części pleców, pomagając w ten sposób odwrócić naturalną krzywiznę do przodu, która jest przesadzona przy coraz cięższych piersiach. Szczególnie polecane są również specjalistyczne pływanie i aqua aerobik, który zapewnia delikatny ruch dla coraz bardziej obciążonych stawów i ulgę dla opuchniętych kostek i nóg" - dodaje Sarah-Jane Attias.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza