Aromaterapia w porodzie naprawdę działa! Wszystko, co musisz wiedzieć o łagodzeniu bólu zapachem

2022-08-03 11:45

Aromaterapia kojarzy nam się z wewnętrznym spokojem, przyjemnym zapachem, zapalonymi świeczkami i wygodnym miejscem do odpoczynku. Olejki eteryczne można skutecznie zastosować również podczas porodu. Dowiedz się, jak działa aromaterapia i jakie zapachy można stosować w porodzie.

Aromaterapia w porodzie naprawdę działa - wszystko, co powinnaś wiedzieć o łagodzeniu bólu zapachem
Autor: Getty Images Aromaterapia w porodzie naprawdę działa - wszystko, co powinnaś wiedzieć o łagodzeniu bólu zapachem

Aromaterapia od dawna jest stosowana w medycynie, aby poprawić zarówno zdrowie emocjonalne jak i fizyczne. Olejki eteryczne mają niezwykle zbawienny wpływ na nasze ciało i umysł.

Może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale aromaterapia ma swoje zastosowanie również w porodzie. Jest jednym z niefarmakologicznych sposobów na łagodzenie bólu i poprawę nastroju rodzącej kobiety. Co więcej, metoda ta jest całkowicie naturalna, poprawia samopoczucie i sprawia, że organizm jest pobudzony do działania.

Jeżeli poród jeszcze przed tobą może warto się zastanowić, czy nie skorzystać z takiej formy łagodzenia bólu porodowego.

Na czym polega aromaterapia w porodzie? Jakie zapachy olejków eterycznych najczęściej się stosuje?

Czytaj również: Naturalne i farmakologiczne metody znieczulenia porodowego – skuteczność, bezpieczeństwo

Spis treści

 1. Początki i zalety aromaterapii
 2. Jak działa aromaterapia w porodzie?
 3. Jak stosować aromaterapię w porodzie?
 4. Wybór szpitala a aromaterapia w porodzie
 5. Jakie olejki można stosować w porodzie?
 6. Czy aromaterapia w porodzie jest skuteczna?
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Początki i zalety aromaterapii

Olejki eteryczne, które stosuje się do aromaterapii, to nic innego, jak naturalne wyciągi z liści i łodyg owoców, kwiatów oraz nasion.

Początki aromaterapii to wcale nie wymysł XXI wieku. Tysiące lat temu stosowano już kadzidła nasycone olejkiem z drzewa sandałowego. Miały one zastosowanie uspakajające, wyciszające i relaksujące, ale również znane jest ich działanie dezynfekujące. Zapobiegały bowiem rozprzestrzenianiu się infekcjom.

Zalety olejków eterycznych wykorzystywano w starożytnych Chinach i w czasach faraonów w celach prozdrowotnych i kosmetycznych.

Późniejsze badania tylko potwierdziły, że olejki eteryczne mogą wpłynąć na układ trawienny, poprawić samopoczucie, złagodzić ból – również ten związany z migreną, zmniejszyć stres, a nawet ułatwić zasypianie i podnieść jakość snu.

Jak działa aromaterapia w porodzie?

Łagodzenie bólu podczas porodu to nie tylko większy komfort dla rodzącej. To mniej zakłóceń samej akcji porodowej i większa współpraca z kobietą, która ma wydać na świat nowe życie.

Rodząca może wpaść w panikę, obawiać się tego, co za chwilę się stanie. Odczuwać silny lęk, stres i dodatkowo ból, którego nigdy wcześniej nie odczuwała. To przekłada się na przyspieszoną akcję serca i podwyższone ciśnieniem krwi, co może wpłynąć na komplikacje podczas porodu i być zagrożeniem dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Aromaterapia może pomóc kobiecie przezwyciężyć lęki. Poprawić jej samopoczucie, uspokoić i zrelaksować na tyle ile to możliwe.

Nie jest to zwykła teoria. Badania pokazały, że kobiety stosujące aromaterapię w porodzie, odczuwały mniejszy niepokój i napięcie. To z kolei pomogło złagodzić ból porodowy.

Jak stosować aromaterapię w porodzie?

Aromaterapia w porodzie może być stosowana w formie wziewnej poprzez inhalację lub rozpylenia w pomieszczeniu. 

Olejki eteryczne można również zastosować bezpośrednio na skórę. Masaż w czasie porodu z wykorzystaniem olejków może zmniejszyć ból. Warto wykonać masaż okolic kości krzyżowej, bioder, stóp i kostek.

Zmniejszyć ból mogą również ciepłe okłady okolic lędźwiowo-krzyżowych.

Wybór szpitala a aromaterapia w porodzie

Planując poród i wybierając szpital, możemy zdecydować się na placówkę, która stosuje aromaterapię w porodzie. Dzięki temu jest zaopatrzona w dyfuzory, które rozpylają zapach na sali porodowej.

Jeżeli jednak szpital nie posiada takiej opcji, kobieta sama może zabrać ze sobą ulubiony zapach. Wówczas olejek eteryczny wystarczy zaaplikować na koszulę, wdychać z chusteczki higienicznej lub nadgarstków.

Należy jednak pamiętać, że olejki należy odpowiednio rozcieńczyć. Wszelkie informacje powinny znajdować się na opakowaniu producenta. 

Jakie olejki można stosować w porodzie?

Olejki eteryczne to cała gama zapachów. Można je stosować pojedynczo, ale również odpowiednio ze sobą łączyć ze sobą, tworząc specjalne mieszanki.

Do wyboru mamy następujące olejki eteryczne, które stosuje się w porodzie:

 • Olejek lawendowy – chyba jeden z najbardziej popularnych zapachów. Ma działanie uspakajające, kojące, relaksujące i przeciwbólowe.
 • Olejek z szałwii muszkatołowej – ma działanie silnie przeciwbólowe, relaksujące i antydepresyjne. Co więcej, może przyspieszyć akcję porodową, gdyż zwiększa pracę mięśni.
 • Olejek z dzikiej pomarańczy – orzeźwia, dodaje energii, koi, dodaje optymizmu.
 • Olejek z mięty pieprzowej – ma działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne, zmniejsza nudności, łagodzi napięcie mięśni, uspokaja, zmniejsza ból głowy.
 • Olejek z rumianku – ma działanie przeciwdepresyjne, przeciwskurczowe, uspokaja i pomaga w walce ze stresem.
 • Olejek z geranium – łagodzi stany lękowe, łagodzi ból porodowy, dodaje energii.

Czy aromaterapia w porodzie jest skuteczna?

Zarówno lekarze, jak i położne oraz doule rekomendują wszelkie metody łagodzenia bólu porodowego. Znajdują się wśród nich również metody niefarmakologiczne, takie jak masaże, muzykoterapie, ćwiczenia oddechowe oraz aromaterapie.

Nie każdy sposób na zmniejszenie bólu metodami niekonwencjonalnymi będzie w równym stopniu skuteczny. Niektóre kobiety mogą lepiej poczuć się po aromaterapii, a innym wystarczą odpowiednie ćwiczenia oddechowe lub dźwięki ulubionego zespołu.

Zaleca się jednak szukanie takiego sposobu, który poprawi samopoczucie, uspokoi i złagodzi ból, aby poród nie był traumą, z którą będziemy walczyć przez lata.

Zobacz również: Ciemne strony porodu – o tym nikt ci nie powie!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza