Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne?

2017-08-01 18:49 Anna Kuliberda
Sprzątanie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Czy sprzątanie w ciąży jest w ogóle możliwe i bezpieczne? Czy można sobie pozwolić na mycie okien w ciąży? Pewnie zastanawiasz się nad tym, planując porządki. Sprzątanie w ciąży jest możliwe, ale z rozsądkiem. Pamiętajmy, że ciąża to często również nieprzyjemne dolegliwości i osłabienie organizmu, a zbytnie forsowanie się w tym stanie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia matki i dziecka. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jaki wpływ ma sprzątanie na kobietę w ciąży.

Posłuchaj, czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jeśli ciężarna dobrze znosi ciążę, najczęściej nie użala się nad sobą i odważnie zabiera się za większość fizycznych prac. Czasem rzeczywiście są to czynności, które może wykonywać, ale niekiedy nie mając świadomości, porywa się na zadania, które mogą mieć dla niej przykre konsekwencje. Wiosenne porządki – w domu i ogrodzie powinny być wykonywane z dużym rozsądkiem. Zanim wskoczysz na parapet myć okna w ciąży albo postanowisz przekopać przydomowy ogródek - zrozum, że ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za malucha, którego nosisz pod sercem. Zamiast udawać supermenkę i pokazywać wszystkim dookoła, jaka jesteś silna, odpuść - przynajmniej teraz – i poproś kogoś o to, by wyręczył cię w tych mniej bezpiecznych zadaniach. Sprzątanie w ciąży jest możliwe, ale z rozsądkiem!

Czego nie wolno w ciąży?

Najniebezpieczniejszymi czynnościami związanymi ze sprzątaniem w ciąży są te zadania, które wymagają użycia dużej siły oraz te, do których wykorzystuje się żrące chemiczne substancje. Wspomniane przekopanie ogródka jest ponad siły ciężarnej kobiety, która zbytnim forsowaniem się może zaszkodzić i sobie i dziecku. Nieodpowiednim zadaniem dla przyszłej mamy jest także trzepanie dywanów i dźwiganie w ciąży ciężarów np. miski z mokrym praniem lub wynoszenia ciężkich śmieci. W czasie ciąży należy również zrezygnować z ryzykownych czynności typu mycie okien w ciąży czy wchodzenie po drabinie. Ciężarne miewają zawroty głowy i wystarczy moment nieuwagi, by spaść z dużej wysokości. Drugim argumentem przeciwko takim zadaniom jest również konieczność unikania podnoszenia wysoko rąk, gdyż może to się przyczynić do odklejenia się łożyska.

Sprzątanie w ciąży środkami chemicznymi

Środki chemiczne używane w pracach porządkowych w większości są bezpieczne do stosowania nawet przez ciężarne. Zazwyczaj mają wymagane atesty potwierdzające ich nieszkodliwość. Są jednak takie środki, które mają większe stężenia substancji toksycznych i ich używanie powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Takimi wyjątkowo silnymi detergentami są m.in.: środki do udrażniania rur, żrące substancje do czyszczenia piecyków, pasty do podłóg, wybielacze. Stosowania tych chemikaliów odradza się przyszłym mamom, które mogłyby być narażone na kontakt z tym środkami – zarówno poprzez skórę, jak i wziewne. Prace z użyciem tych detergentów lepiej powierzyć innym domownikom. Warto być ostrożną również podczas prac w ogrodzie. Przyszła mama nie powinna mieć kontaktu z pestycydami, więc lepszym odchwaszczaniem będzie to robione ręcznie, a nie przy użyciu środków chemicznych. Również praca w ziemi może być niebezpieczna, bo w glebie mogą znajdywać się niebezpieczne pasożyty pozostawione przez zwierzęta. Z tego samego powodu należy unikać sprzątania w ciąży kociej kuwety, a jeśli już nie mamy wyjścia – robić to tylko w jednorazowych rękawiczkach.

Jakich pozycji unikać w ciąży?

Ruch w ciąży niezagrożonej jest jak najbardziej wskazany. To najważniejszy argument przemawiający za tym, by przyszła mama pozostawała jak najdłużej aktywną. Tej aktywności mogą sprzyjać między innymi czynności związane ze sprzątaniem, jeśli są wykonywane z dużym rozsądkiem. Sprzątanie w ciąży obejmujące np. ścieranie kurzu, porządkowanie szafek i półek, prasowanie, pranie, zmywanie, podlewanie kwiatków, mycie łazienki i podłóg, na pewno nie zaszkodzi ciężarnej. Trzeba jednak pamiętać, żeby odpowiednio do tych zadań podejść.

Jeśli odkurzanie – to tylko w pozycji, w której schylanie się, nie spowoduje ucisku na brzuch i nie obciąży pleców. Najlepiej używać do tego jak najdłuższej rury, a wszelkie odkurzanie pod szafkami robić w pozycji na kuckach. Jeśli przyszła mama bierze się za mycie podłóg, nie powinna robić tego na kolanach, ale w pozycji stojącej przy użyciu mopa. W ogóle należy zrezygnować ze schylania się i przy zniżaniu się lub podnoszeniu czegoś z podłogi o wiele lepiej jest przykucnąć niż robić to stojąc. Ponieważ przyszła mama nie powinna zbyt długo pozostawać w pozycji stojącej, bo to mocno obciąża jej kręgosłup, w miarę możliwości lepiej wykonywać niektóre czynności siedząc. Prasowanie na siedząco jest możliwe, jeśli odpowiednio dostosuje się wysokość deski do prasowania. Do zmywania można użyć barowego wysokiego stołka, a jeśli takiego nie ma pod ręką, wystarczy stojąc przy zlewie, postawić jedną nogę na niskim taborecie, co jakiś czas zmieniając nogi.

Jeśli jako przyszła mama, chcesz sprzątać w ciąży przy użyciu detergentów, najbezpieczniej, gdy będziesz robić to w rękawiczkach. Warto również zrezygnować ze wszelkich środków w aerozolach, gdyż podczas rozpylania można się nawdychać toksycznych oparów. O wiele lepsze są środki płynne i w proszku, które stosuje się bezpośrednio na powierzchnię przeznaczoną do czyszczenia.

Sprzątanie w ciąży jest dozwolone, ale tylko wtedy, gdy zdrowy rozsądek podpowiada przyszłej mamie, jak robić to bezpiecznie. Nieumyte okna czy nieprzekopany ogródek to nie koniec świata, dla którego warto ryzykować zdrowie swojego dziecka. Ciąża trwa tylko 9 miesięcy i jest dobrym argumentem, by dać sobie trochę taryfy ulgowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE