Wielowodzie w ciąży: co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?

2012-04-14 11:16 Marta Nowik
Wielowodzie w ciąży - co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?
Autor: _photos.com|photos.com

Wielowodzie (nadmiar wód płodowych) zdarza się stosunkowo rzadko, bo dotyczy około 2 procent wszystkich ciąż. Niesie ze sobą duże ryzyko dla zdrowia i życia dziecka oraz stanowi zagrożenie dla mamy. Wielowodzie wykrywa się poprzez badanie USG, regularnie wykonywane w trakcie ciąży. Dowiedz się  czym jest wielowodzie w ciąży? Skąd się bierze i jak się je leczy?

Wielowodzie to sytuacja, gdy wody płodowe występują w nadmiarze - w worku owodniowym pojawia się nadmierna ilość płynu owodniowego. Wielowodzie nie zaskakuje ciężarnej z dnia na dzień - powstaje stopniowo na różnym etapie ciąży, ale jego pierwsze symptomy zwykle lekarz obserwuje dopiero w drugiej połowie ciąży. Na szczęście, wielowodzie nie pozostaje w ukryciu.

Objawy wielowodzia

Objawy wielowodzia to przede wszystkim nadmierny rozmiar macicy. Kobieta w ciąży może zaobserwować za duży brzuch w stosunku do wieku ciąży, uskarżać się również na bolesne napięcie brzucha (jest ona zbyt twardy), nadmierną ruchliwość płodu oraz trudności w oddychaniu. Podczas rutynowego badania gdy występuje wielowodzie ginekolog może mieć problemy z wysłuchaniem tętna płodu.

Wielowodzie: diagnoza – za dużo wód płodowych

Wykrycie wielowodzia jest stosunkowo proste, bo wystarczy badanie USG kontrolujące ilość wód płodowych. Jeśli ginekolog zaobserwuje tę nieprawidłowość, konieczna jest ścisła kontrola. Największym zagrożeniem w przypadku wielowodzia 9czy nadmiaru wód płodowych) jest przedwczesne odklejenie łożyska lub pękniecie pęcherza płodowego oraz przedwczesny poród. Może dojść do niedotlenienie płodu. Podczas porodu mogą wystąpić komplikacje wynikające z nieprawidłowego wstawienia się główki do kanału rodnego lub wypadnięcia pępowiny. Natomiast po porodzie kobieta może cierpieć z powodu nieprawidłowego kurczenia się macicy oraz doznać krwotoku.

Jak rozpoznać odejście wód płodowych? 

Skąd się bierze wielowodzie?

Wielowodzie łączy się z chorobami przyszłej mamy, tj. cukrzyca ciężarnych lub schorzenia nerek, jak również z ciążą mnogą oraz zaistnieniem konfliktu serologicznego. Za duża ilość wód płodowych może wynikać także z wad płodu, np. wady rozwojowej układu nerwowego, dystrofii mięśniowej, wrodzonych infekcji. Ilość wód płodowych w czasie ciąży systematycznie przybywa. W trzecim trymestrze powinno ich być nie więcej niż 2 litry, ale i nie mniej niż 100 ml, bo wtedy mówimy o małowodziu.

Jak się leczy wielowodzie?

Nie ma leków na wielowodzie. Gdy zostanie zdiagnozowane wielowodzie konieczna jest ścisła kontrola lekarska. Ginekolog musi mieć baczenie na stan zdrowie ciężarnej. Przy wielowodziu potrzebne są częste pomiary wysokości dna macicy i obwodu brzucha. Niezbędne jest częste wykonywanie USG w celu sprawdzenia ilości wód płodowych. Od przyszłej mamy wymaga się odpoczynku. W skrajnych przypadkach konieczna jest punkcja płynu owodniowego, wykonana przez powłoki brzuszne – tzw. amnioredukcja.

meteriały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE