Wybór położnej: w ciąży, w czasie porodu i w połogu

2016-04-05 14:18

Jak wybrać położną, jakie ma prawa przyszła mama. Przyszłym mamom towarzyszy wiele obaw związanych z porodem. Obawiają się przede wszystkim bólu, ale również tego, w jaki sposób zostaną potraktowane w szpitalu i jaka opieka zostanie im tam zapewniona. Dlatego kluczową kwestią dla wielu z nich jest wybór położnej. 

Położna jest zawodem znanym od zawsze - za każdym razem, gdy rodził się człowiek, jej pomoc była przyszłej mamie bardzo potrzebna. O położnych wspomina się już w Starym Testamencie (jako o kobietach, które posiadają dar "zgrabnych rąk"), położną była również matka słynnego filozofa - Sokratesa. Jakie zadania wykonuje położna XXI wieku i na czym polega wybór położnej?

Wybór położnej: w jaki sposób się go dokonuje?

Położna pomaga przyszłym rodzicom już na etapie oczekiwania na dziecko. Jednak najczęściej ciężarne w ogóle o tym nie wiedzą i położną spotykają dopiero na sali porodowej lub mają z nią do czynienia na zajęciach w ramach szkoły rodzenia. Tymczasem każda przyszła matka ma prawo do bezpłatnego wyboru położnej. Spotkania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a warunkiem, który należy spełnić, by móc z nich skorzystać, jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji, podobnej do tej, jaką wypełniamy, wybierając lekarza. Wzór deklaracji kobieta otrzyma w swojej przychodni. Co ważne, położna nie musi pracować w tej samej przychodni, co wybrany wcześniej lekarz. Przed wyborem warto więc zastanowić się nad swoją decyzją, zapytać znajome kobiety, która położna się sprawdziła w ich przypadku, zapoznać z opiniami o tym, jak dana osoba pracuje. Podczas wyboru nie obowiązuje więc rejonizacja, jednak może się zdarzyć, że dana deklaracja i dany wybór położnej nie zostaną przyjęte, np. ze względu na zbyt dużą odległość dzielącą położną i ciężarną. Warto też wiedzieć, że raz wybraną położną można zmienić - dwukrotna jej zmiana jest bezpłatna (raz w ciągu pół roku), jeśli kobieta chce zmienić położną po raz trzeci, jej decyzja zostanie przyjęta, jednak będzie musiała zapłacić za to 80 zł.

Co więcej, każdej przyszłej mamie przysługuje możliwość bezpłatnych spotkań z położną. Około 20. tygodnia ciąży lekarz powinien poinformować o tym kobietę. Od 21. do 31. tygodnia takie spotkania odbywają się raz w tygodniu, a po 32. tygodniu ciąży - dwa razy w tygodniu.

Wybór położnej: położna w szpitalu

Szczególnie ważna jest rola położnej podczas porodu. Niestety, nie ma możliwości bezpłatnego wyboru położnej w danym szpitalu. Dlatego też przed wyborem konkretnej placówki warto dowiedzieć się, jakie położne tam pracują i jakie doświadczenia mają kobiety, które w niej rodziły. Jeśli jednak kobieta uczestniczy w zajęciach szkoły rodzenia przy danej placówce, pozna osoby w nim pracującem, z którymi może przyjąć zasady działania w trakcie porodu. Być może termin i godzina porodu wypadną akurat w momencie, gdy preferowana przez kobietę położna będzie miała dyżur.

Kobieta może także skorzystać z odpłatnych usług wybranej przez siebie, niezależnej położnej. Warto jednak pamiętać, by przed porodem zapytać  w szpitalu, czy zgadza się on na jej pojawienie się podczas porodu. Położna niezależna asystuje w porodzie, czuwając nad jego przebiegiem. Ta sama położna może prowadzić ciążę od samego początku, co na pewno ułatwi paniom współpracę już podczas samego porodu. Położnych niezależnych jest jednak cały czas w Polsce niewiele - zaledwie 20.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru położnej w prywatnych placówkach. Tam panuje najczęściej dowolność, za którą należy jednak, w zależności od kliniki, oferowanych usług i miasta, w którym placówka się znajduje, zapłacić. Zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wybór położnej: opieka po porodzie

Również po porodzie nad młodą mamą i noworodkiem czuwa położna środowiskowa. Pojawia się ona na tzw. wizytach patronażowych, które odbywają się w trakcie 2 pierwszych miesięcy życia dziecka. Do pierwszej z wizyt musi dojść w ciągu 48 godzin od momentu zgłoszenia narodzin dziecka. Najczęściej kobietę odwiedza osoba, z którą ta spotykała się już wcześniej i którą sama wskazała podczas wyboru położnej w deklaracji jeszcze w trakcie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE