Wzdęcia w ciąży: przyczyny, leczenie i zapobieganie wzdęciom

2021-02-22 10:27

Wzdęcia w ciąży to jedna z najczęściej przytrafiających się przyszłym mamom dolegliwości. Muszą one sobie z nimi radzić nieco inaczej niż osoba, która dziecka się nie spodziewa. Co przyczynia się do powstawania wzdęć w ciąży i w jaki sposób im zapobiegać?

Wzdęcia w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wzdęcia w ciąży powoduje podwyższony poziom progesteronu.

Wzdęcia w ciąży, choć źle wpływają na samopoczucie kobiety, zazwyczaj nie oznaczają nic groźnego dla zdrowia jej i dziecka. Jeśli tylko gazy w ciąży nie stanowią źródła bólu i nie są długotrwałe, raczej nie ma powodów do obaw. Warto jednak wiedzieć, co je powoduje i w jaki sposób walczyć ze wzdęciami w ciąży, by pozbyć się tej przykrej dolegliwości.

Spis treści

 1. Wzdęcia w ciąży: przyczyny powstawania wzdęć
 2. Wzdęciom w ciąży - winna jest dieta
 3. Inne sposoby zapobiegania wzdęciom w ciąży
 4. Leczenie wzdęć w ciąży

Wzdęcia w ciąży: przyczyny powstawania wzdęć

Wzdęcia to efekt gazów w przewodzie pokarmowym, które pojawiają się z dwóch powodów - po pierwsze, w trakcie jedzenia połykasz powietrze, po drugie w procesie trawienia zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których powstaje szereg substancji lotnych.

Zwykle nadmiar gazów wydalany jest bez problemu z organizmu, ale ciąża zmienia postać rzeczy. Wzmożona produkcja progesteronu skutkuje spowolnienieniem procesu trawienia, rosnąca macica uciska jelita, więc gazy mają utrudnione ujście, co sprawia, że kobiecie ciężarnej częściej się odbija, ma poczucie niestrawności, a wraz z rozwojem ciąży pojawia się także zgaga.

Przeczytaj również: Jak radzić sobie z innymi dolegliwościami żołądkowymi w ciąży!

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie

Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia

Wzdęciom w ciąży - winna jest dieta

Na szczęście można wprowadzić odpowiednie działania, które pomogą zapobiec wzdęciom w ciąży lub chociaż zmniejszą częstotliwość ich występowania. Podstawą jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Z menu trzeba więc wykluczyć składniki, mające właściwości wzdymające, ale nie tylko.

 • Unikaj warzyw strączkowych: grochu, fasoli, soczewicy, bobu i warzyw kapuścianych: kalafiora czy kapusty.
 • Dobrym pomysłem jest też ograniczenie spożywania dużej ilości cukru, ponieważ fruktoza także ma właściwości gazotwórcze.
 • Nie bez znaczenia jest również ilość spożywanych posiłków. Lepiej zjeść mniej, ale kilka razy niż przyswoić dwa obfite posiłki. Jedzenie trzeba również dokładnie pogryźć.
 • Podczas posiłków nie należy spożywać napojów - lepiej napić się już po kolacji, obiedzie, ponieważ pijąc połykamy jeszcze większe ilości powietrza.
 • Kobietom, które cierpią na wzdęcia w ciąży zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej. Należy więc spożywać dania ugotowane lub duszone, a zdecydowanie nie - pieczone i smażone. Nie obawiaj się więc chudego mięsa, ryżu, jajek i jogurtów.
 • Dobroczynnie podziałają również owoce: banany, cytrusy oraz spożywanie napojów niegazowanych, przede wszystkim wody.
 • Nie jedz tuż przed pójściem spać, ponieważ w nocy nasz organizm również trawi w wolniejszym tempie. Najważniejsza zasada brzmi: nie jedz nic 2 godziny przed zaśnięciem. Oczywiście, jeśli głód ci bardzo doskwiera, możesz posilić się lekkostrawną przekąską.

Inne sposoby zapobiegania wzdęciom w ciąży

 • Wybieraj wygodne ubrania

W przypadku występowania wzdęć w ciąży nie bez znaczenia jest także ubiór przyszłej mamy. Wszyscy wiemy, że gdy za dużo zjemy, pomocne okazuje się zdjęcia paska ze spodni, rozpięcie guzika. Nic w tym dziwnego - jeśli żołądek jest uciskany, trawienie ulega spowolnieniu. Dlatego unikaj obcisłej odzieży, a wybieraj luźniejsze fasony.

 • Bądź aktywna

Wzdęciom w ciąży zapobiegniesz również, stawiając na aktywność fizyczną. Nie chodzi o żadne intensywne treningi, ale kilka ćwiczeń rano i wieczorem dobrze wpłynie na perystaltykę jelit. Wskazane są również spacery.

Leczenie wzdęć w ciąży

Wzdęcia w ciąży rzadko wymagają leczenia farmaceutycznego. Zazwyczaj w ich zmniejszeniu pomaga wprowadzenie odpowiedniej diety, jednak jeśli mimo wszystko ich częstotliwość jest zbyt dokuczliwa, należy udać się do lekarza. Zleci on zapewne leki na bazie simetykonu, które są bezpieczne w ciąży i w okresie karmienia.

Koniecznie trzeba to zrobić, jeśli wzdęciom w ciąży towarzyszą: ostra biegunka, krew w stolcu, wymioty lub ból.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza