Ciąża biochemiczna: co to jest, jakie są jej objawy i co jest przyczyną ciąży biochemicznej

2021-06-10 10:33

Ciąża biochemiczna to bardzo wczesna ciąża, która ulega poronieniu jeszcze przed zagnieżdżeniem się zapłodnionego jaja w macicy. Wyjaśniamy, czym jest ciąża biochemiczna, jakie są jej przyczyny, objawy i jakie jest postępowanie w przypadku stwierdzonej ciąży biochemicznej.

Ciąża biochemiczna:

i

Autor: Getty images Co to jest, jakie są jej objawy ciąży biochemicznej?

Ciąża biochemiczna to bardzo częste zjawisko, zazwyczaj przez kobiety mylona jest ze spóźnionym okresem. Zobacz, czym jest ciąża biochemiczna, poznaj jej objawy, przyczyny i konsekwencje wczesnego poronienia.

Spis treści

  1. Objawy ciąży biochemicznej
  2. Przyczyny ciąży biochemicznej
  3. Co robić w przypadku ciąży biochemicznej?

Objawy ciąży biochemicznej

Zdarza się, że test ciążowy pokazuje dwie kreski, ale ciąży nie widać na USG ani podczas badania ginekologicznego, a po kilku dniach następuje spóźniona miesiączka – to właśnie ciąża biochemiczna.

Oznacza to, że jajo płodowe obumiera i zostaje wydalone z organizmu kobiety, co można pomylić z okresem. Następuje to na bardzo wczesnym etapie, gdy jeszcze trudno mówić o ciąży, nie dochodzi bowiem do zagnieżdżenia się jaja w macicy.

Przyczyny ciąży biochemicznej

Trudno określić przyczyny tak wczesnego poronienia z powodu braku możliwości zbadania ciąży na tym etapie. Na samym początku ciąży czynniki, które na nią wpływają, albo doprowadzają do jej przerwania, albo sprawiają, że ciąża rozwija się dalej bez zakłóceń.

Ciąża biochemiczna to bardzo częste zjawisko – dotyczy 50-60 proc. wszystkich ciąż i zwykle nie jest nawet zauważana przez kobiety. Koniec ciąży biochemicznej jest brany za spóźnioną miesiączkę.

Do wykrycia ciąży biochemicznej dochodzi tylko wtedy, gdy kobieta zrobi test ciążowy, który potwierdzi ciążę. Jednak podczas badania ginekologicznego lekarz nie potwierdzi obecności pęcherzyka płodowego w macicy, a wkrótce dojdzie do krwawienia przypominającego miesiączkę.

Możliwe przyczyny końca takiej wczesnej ciąży biochemicznej to ciężkie wady zarodka, infekcja, styl życia (picie alkoholu, palenie papierosów, przemęczenie, stres), niski poziom żelaza i progesteronu we krwi, zrosty i blizny po zabiegach chirurgicznych, nieprawidłowa budowa narządów rodnych. Jest to naturalna selekcja – organizm pozbywa się w ten sposób nieprawidłowych zarodków.

Czytaj również: Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, leczenie ciąży pozamacicznej

Okres w ciąży - czy możliwa jest miesiączka w ciąży? Ciąża a okres

Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?

Wczesne objawy ciąży - wideo

Wczesne objawy ciąży

Co robić w przypadku ciąży biochemicznej?

Ciąża biochemiczna zwykle nie wymaga wizyty u lekarza. Zapłodniony zarodek zostaje wydalony z organizmu wraz z krwią. Jeśli jednak do poronienia samoistnego doszło po kilku tygodniach ciąży, może zajść potrzeba oczyszczenia macicy z pozostałości tkanek płodu.

Ginekolog może także zbadać kobietę, by spróbować określić przyczynę zakończenia wczesnej ciąży. Zazwyczaj jednak lekarze nie szukają wyjaśnienia ciąży biochemicznej, ponieważ jest wiele przyczyn mogących zakłócić rozwój zarodka na tak wczesnym etapie.

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?
Pytanie 1 z 9
Czy spóźnia ci się okres?

Mjakmama24.pl