Może się zrobić niebieska. 7 niesamowitych zmian w pochwie w trakcie ciąży

2023-02-03 15:55

Ciało kobiety w ciąży zmienia się bezustannie. Z pewnością każda z nas obserwuje u siebie jakieś przemiany oprócz rosnącego brzucha. W ciele ciężarnej zmienia się także... pochwa. I to w o wiele bardziej zaskakujący sposób niż możnaby przypuszczać.

Zmartwiona ciężarna
Autor: Getty Images Pochwa w ciąży i po niej może wyglądać zdecydowanie inaczej niż wcześniej.

Uwypuklenie pępka, Linea Negra, stale rosnący rozmiar stopy, czy zmiany w wyglądzie cery. Można tak wymieniać jeszcze długo. W ciele przyszłej mamy zmienia się także pochwa. Może zupełnie inaczej wyglądać, pachnieć, smakować... a nawet wydawać dźwięki. Jak to się dzieje i co można uznać za "normalne"? 

Dowiedz sie: Przestańcie komentować nasze brzuchy i wygląd w ciąży

Czy możemy zapobiec powstawaniu żylaków w ciąży?

Przeczytaj: Też bardzo chcesz, żeby było "już widać"? Zobacz, jak wyglądają inne kobiety w 4. miesiącu ciąży

Pochwa może zmienić kolor... na niebieski

Pochwa w ciąży może mieć niebieski lub nawet fioletowy odcień. Nazywa się to objawem Chadwicka i może być jedną z pierwszych oznak ciąży. Nie jesto to nic groźnego. Kolor ten wynika zwyczajnie ze zwiększonego przepływu krwi w ściankach pochwy, który jest naturalny dla okresu ciąży.

Możesz doświadczyć plamienia

Ciąża oznacza tymczasowy koniec miesiączki, ale plamienie w pierwszym trymestrze ciąży jest powszechne i zazwyczaj nie jest to nic niebezpiecznego. W rzeczywistości, według niektórych badań, aż 25% przyszłych mam doświadcza tzw. plamienia implantacyjnego, w momecie, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy. Nie jest to powód do paniki, jednak za każdym razem, gdy takie plamienie się pojawi lepiej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli wiąże się ono ze skurczami, czy bólem.

Na pochwie mogą pojawić się żylaki

Niestety, nogi nie są jedyną częścią ciała ciężarnej narażoną na powstawanie żylaków. Obszar wokół ciężarnej pochwy również może ich doświadczać. Wszystko przez połączenie zwiększonego przepływu krwi w ściankach pochwy i rosnącej macicy, która uciska na żyły znajdujące się w miednicy. Wpływ na powstawanie żylaków na pochwie mają też hormony ciążowe. 

Z badań wynika, że 10% kobiet w ciąży kończy z żylakami sromu, zwykle w piątym miesiącu drugiej ciąży (lub, rzadko, w pierwszej). Ryzyko to wzrasta wraz z liczbą ciąż. Dobrą wiadomością jest to, że problem zwykle znika samoistnie w ciągu pierwszych sześciu tygodni od porodu.

Pochwa może być nabrzmiała

To także efekt zwiększonego przepływu krwi. Pochwa wygląda wówczas tak, jak zwykle prezentuje się tuż po orgazmie. Niektóre kobiety cenią sobie tą ciążową "przypadłość". Większe ukrwienie, to także większe czucie, które zapewnia wielu ciężarnym intensywniejsze doznania seksualne. 

Pochwa może wydawać dźwięki

Jest to naturalne i częste, choć może być zawstydzające, bo odgłosy te przypominają dźwięki wydawane przy wzdęciach. To wynik przepracowanych mięśni dna macicy, które sprawiają niekiedy zasysanie powietrza w pochwie. To z kolei, przy zmianie pozycji bywa uwalniane w dość głośny sposób. 

Pochwa może swędzieć

Szyjka macicy i pochwa przechodzą zmiany hormonalne w czasie ciąży, a te powodują wzrost śluzu szyjkowego i wydzieliny z pochwy. Jeśli jest ona bezwonna, a do tego przezroczysta lubi biała - nie powinnaś się niepokoić. 

Może się jednak zdarzyć, że hormony ciążowe spowodują przyrost naturalnie występujących bakterii pochwy, co prowadzi do bakteryjnego zapalenia pochwy lub infekcji drożdżakowych. Oba są powszechne w czasie ciąży i powodują kolejno, wydzielinę szaro-białą lub żółtawo-białą. Takich dolegliwości nie powinno się leczyć domowymi sposobami. Lekarze jednak z powodzeniem są w stanie, w bezpieczny sposób wyleczyć obydwie dolegliwości u ciężarnych. 

Zapach (i smak) pochwy może się zmienić

PH pochwy zmienia się podczas ciąży i może powodować subtelne zmiany w jej zapachu, czyniąc ją nieco bardziej kwaśną. Według badań naukowych podczas ciąży wydzieliny z pochwy zmieniają także... smak. Mają zwykle bardziej metaliczny lub słony smak. Co ciekawe, naukowcy zauważają, że smak ten zazwyczaj znika po osiągnięciu orgazmu.

Dowiedz się: O czym świadczy wygląd brzucha w ciąży? Co brzuch mówi o twojej ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza