Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

2022-10-07 13:53

Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa to patologia ciąży wykrywana na samym jej początku. Po zapłodnieniu rozwija się trofoblast, a kobieta odczuwa u siebie pierwsze objawy ciąży, ale w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek – od razu obumiera albo nie rozwija się wcale. Z czym się wiąże puste jajo płodowe czyli ciąża bezzarodkowa i jakie mogą być jej konsekwencje?

Wczesne poronienie samoistne zdarza się częściej niż myślisz. Jak go uniknąć?

i

Autor: Getty images Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

Ciąża bezzarodkowa (puste jajo płodowe) to jedna z przyczyn poronienia samoistnego, które jest zależne od jaja płodowego, a konkretnie wady jaja płodowego. Puste jajo płodowe, razem z jajem poronnym, stanowią nawet 70 proc. wszystkich przypadków poronień. Lekarze nie wskazują konkretnych przyczyn występowania ciąży bezzarodkowej.

Przyjmuje się, że puste jajo płodowe jest wynikiem błędu jeszcze na poziomie komórkowym. Mogą to być anomalie chromosomalne albo zaburzenia mechanizmów odpornościowych, albo też inne nieprawidłowości.

Spis treści

  1. Objawy ciąży bezzarodkowej
  2. Gdy lekarz zobaczy puste jajo płodowe
  3. Diagnozowanie ciąży bezzarodkowej
  4. Ciąża bezzarodkowa a leki na podtrzymanie ciąży
  5. Ciąża bezzarodkowa a poronienie 
  6. Ciąża bezzarodkowa a kolejna ciąża
Badania w 1.miesiącu ciąży

Objawy ciąży bezzarodkowej

Wszystko rozgrywa się w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Kobieta obserwuje u siebie pierwsze objawy ciąży. Przede wszystkim nie pojawia się miesiączka. Mogą nękać ją mdłości i wymioty.

Odczuwa charakterystyczne napięcie w dole brzucha oraz obrzmienie piersi. Ale już podczas pierwszej wizyty u ginekologa, zwykle w 7.tygodniu - 8. tygodniu ciąży, słyszy złą wiadomość, że tak naprawdę ciąży nie ma.

Przeczytaj: Jak długo trwają mdłości ciążowe, do kiedy występują i jakie są ich dobre strony?

Gdy lekarz zobaczy puste jajo płodowe

Lekarz, wykonując badanie USG, obserwuje puste jajo płodowe. Aby z całą pewnością stwierdzić ciążę bezzarodkową ginekolog zaleca kobiecie wykonanie badania krwi, by określić poziom hormonu hCG, będącego wskaźnikiem ciąży.

Jeśli poziom hormonu jest niski, jajo płodowe może być rzeczywiście puste.

Przeczytaj więcej na ten temat: Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziomhormonu hCG i jakie są normy hCG?

Diagnozowanie ciąży bezzarodkowej

Zdiagnozowanie ciąży bezzarodkowej nie jest proste w takim znaczeniu, że lekarz w pierwszym rozpoznaniu raczej unika stwierdzenia, że to sytuacja na 100 procent pewna.

Zdarzają się rzadkie (!) wyjątki (ale jednak!), że po tygodniu, dwóch pojawia się zarodek, który rozwijał się wolniej lub nietypowo się umiejscowił.

Dlatego lekarz zaleca kobiecie wykonanie badania krwi oraz ponownego USG po kilku dniach, a w okresie oczekiwania zachęca do wypoczynku w pozycji leżącej.

Przeczytaj: Pierwsze USG w ciąży: kiedy zrobić i co musisz o nim wiedzieć?

Ciąża bezzarodkowa a leki na podtrzymanie ciąży

Czasem przepisuje leki na podtrzymanie ciąży. Także dla kobiety usłyszenie (nie)pewnej diagnozy o ciąży bezzarodkowej jest niebywale trudne.

Po wykonaniu dodatkowych badań, które nie stwierdziły obecności ciąży, pozostaje jej oczekiwanie na poronienie samoistne lub zabieg. A temu zwykle towarzyszy jeszcze nadzieja, że może jednak zarodek się pojawi...

Ciąża bezzarodkowa a poronienie 

W przypadku samoistnego poronienia kobieta odczuwa ból w dole brzucha i obserwuje brunatne plamienie lub krwawienie. Jeśli nie dochodzi do poronienia samoistnego, lekarz zaleca wykonanie zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, by wydobyć jajo płodowe.

I tu uwaga! Jeśli kobieta ma skierowanie na zabieg łyżeczkowania jamy macicy, nie powinna zwlekać. To oznacza, że jest on konieczny, a zanim zostanie wykonany puste jajo płodowe musi stwierdzić dwóch lekarzy (taka jest praktyka w szpitalach).

Nie ma więc ryzyka, że zabieg łyżeczkowania zostanie wykonany niepotrzebnie. A odkładanie go wiąże się z ewentualnymi powikłaniami.

Przeczytaj: Abrazja jamy macicy: co to jest za zabieg?

Ciąża bezzarodkowa a kolejna ciąża

Lekarze uspokajają, że ciąża bezzarodkowa nie wpływa na kolejne ciąże. Rzadko zdarza się, by sytuacja się powtórzyła. Kobietom zaleca się jednak badanie genetyczne – kariotypu, które wskaże ewentualne anomalie chromosomowe mogące być przyczyną ciąży bezzarodkowej.

Na zupełny brak zarodka w przebiegu tzw. ciąży bezzarodkowej mówi się także: jajo zaśniadowe, zaśniad pusty, puste jajo, a nawet wczesne obumarcie zarodka.

Przeczytaj: Ciąża po poronieniu - czy każda następna ciąża jest zagrożona?

Wyzwanie czy kolejny problem? Jak reagujesz na nowe sytuacje?
Pytanie 1 z 10
Jesteś osobą, która na co dzień masz wszystko idealnie poukładane