Pokój niemowlaka: na co zwrócić uwagę, urządzając pokój dla dziecka

2019-07-26 13:46

Urządzanie przestrzeni dla noworodka nie jest łatwe, nawet jeśli możecie przeznaczyć na to osobny pokój. A co dopiero, gdy dziecko będzie dzieliło pomieszczenie ze starszym rodzeństwem albo wygospodarujecie dla niego kącik w waszej sypialni..

Spis treści

  1. Niemowlę w pokoju ze starszym rodzeństwem
  2. Własny pokój dla dziecka
  3. Meble do pokoju niemowlaka
  4. Przestrzeń dla dziecka w sypialni rodziców

Miejsce, w którym niemowlę będzie spędzało większość czasu, powinno być przytulne, bezpieczne, wygodne i zadbane. Niezależnie więc od tego, czy będzie miało własny pokój, czy tylko wydzielony kącik, pomieszczenie, w którym ustawicie łóżeczko i inne potrzebne sprzęty, warto odnowić.

Kupując zaś farby do ścian i środki do odnowienia podłogi (o ile to konieczne), trzeba zwrócić uwagę, czy produkty te nadają się do dziecięcego pokoju, to znaczy, czy są to chemikalia przyjazne alergikom i osobom bardzo wrażliwym. Remont warto zrobić co najmniej na trzy miesiące przed porodem.

Nie tylko dlatego, by wywietrzał zapach chemikaliów, bo te przestaniecie czuć już po kilku tygodniach. Bardziej istotne jest, byście mieli czas na to, aby dobrać sprzęty i zaaranżować przestrzeń tak, by pomieszczenie było funkcjonalne i spełniało wasze wymagania.

Czytaj: Odnawianie pokoju dziecka - co jest lepsze: farba czy tapeta i ile to kosztuje?

Zdaniem eksperta

Na co należy zwracać uwagę urządzając pokój dziecka?

Wybierając farby do pokoju dziecka, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Organizm malucha jest bardziej wrażliwy niż osoby dorosłej, dlatego sięgajmy po produkty, które mają minimalną zawartość lotnych związków organicznych (LZO).

Takie farby nie zawierają chemicznych rozcieńczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych. Mają też znacznie łagodniejszy zapach lub są niemal bezwonne. Kupując farbę do pokoju pociechy, warto sięgnąć po produkt odporny na zmywanie.

Tworzy on na ścianie powłokę, z której wilgotną ściereczką usuniemy twórczość małych artystów, nie niszcząc warstwy farby. Aby uatrakcyjnić aranżację, fragment powierzchni można pokryć np. farbą z brokatem, magnetyczno-tablicową lub odbić ciekawy wzór szablonu.

Dzięki temu dziecko może stworzyć prawdziwie własną przestrzeń, do której chętnie będzie wracać i zdrowo wypoczywać.

Karol Staniszczak, ekspert ds. chemii budowlanej marki Primacol

Niemowlę w pokoju ze starszym rodzeństwem

To najtrudniejsza sytuacja ze względu na zupełnie inne potrzeby dzieci. Niemowlę potrzebuje dużo snu, przedszkolak jest ciągle w ruchu, zazwyczaj głośno się bawi, czasem miewa gości. Dlatego dla nowego członka rodziny najlepiej jest wygospodarować najbardziej spokojny kącik we wspólnym pokoju, z dala od okna i źródła ciepła.

W tym przypadku sprawdzi się też coś, czym oddzielicie obie strefy – może to być wysoka szafa, regał (koniecznie przymocowane do sufitu), ścianka działowa z drewna czy ścianka z przesuwanych płyt. Trzeba tylko pamiętać, by do strefy niemowlęcej dochodziło światło i świeże powietrze (np. górna część ścianki działowej może być ażurowa).

Przestrzeń nie musi być równo podzielona – póki co starsze dziecko potrzebuje znacznie więcej miejsca. Dobrze jednak, by nowe mebelki pasowały do tych, które już są, by uniknąć wrażenia chaosu.

Na rzeczy każdego z dzieci najlepiej przeznaczyć osobne meble. Niemowlę nie potrzebuje na razie własnej szafy – jego ubranka są niewielkie i spokojnie zmieszczą się w komodzie albo na wydzielonej półce w szafie starszego dziecka, zaś niezbędne akcesoria mogą leżeć w szufladach pod łóżkiem.

Jeśli znajdziecie miejsce na komodę, na jej szczycie można ułożyć przewijak – jeśli jednak kącik niemowlęcy będzie naprawdę niewielki, lepszym rozwiązaniem będzie nakładka do przewijania, mocowana na łóżeczku.

Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Własny pokój dla dziecka

Urządzając dziecięcy pokoik, nie musicie się liczyć z potrzebami pozostałych użytkowników pomieszczenia. Najważniejsze jest dziecko i to jego komfort trzeba stawiać na pierwszym miejscu. Przez kilka pierwszych lat jego życia kolor ścian czy mebelków nie będzie miał większego znaczenia.

Bardziej będzie się liczyło to, by maluszek miał zapewnione wygodne i zaciszne miejsce do spania. Dlatego strategiczny mebelek – łóżeczko – powinno się znaleźć w takim miejscu, gdzie panuje spokój i można zapewnić ciszę, nie ma przeciągów, nie jest też zbyt gorąco. Łóżeczko nie powinno stać na linii okno–drzwi (łatwo o przeciąg!) ani tuż przy oknie. Pod oknem zwykle instalowane są grzejniki (wysuszają powietrze, a wraz z nim śluzówki noska). Poza tym przez szczeliny może wiać, a jeśli mieszkacie w mieście, maluszka będzie budził hałas z ulicy.

Przy łóżeczku warto ustawić szafkę, a na niej lampkę – przyda się, gdy malec obudzi się na nocne karmienie. Powinna dawać lekkie, rozproszone światło (wystarczy żarówka o mocy 25 W).

Meble do pokoju niemowlaka

Przewijak, kolejny niezbędny sprzęt, powinien stać tam, gdzie szybko i łatwo dotrzesz z dzieckiem na rękach, na przykład w bezpośrednim sąsiedztwie łóżeczka (albo na nim, jeśli wybierzecie nakładkę do przewijania). Obok powinien stanąć pojemnik na zużyte pieluszki, a w pobliżu trzeba będzie umieścić akcesoria potrzebne podczas przewijania – wilgotne chusteczki, krem przeciw odparzeniom czy zapasową pieluszkę.

W pokoju niezbędna będzie też szafa albo duża komoda na ubranka, pieluszki i dziecięce akcesoria. Gdzie ją ustawicie, to już zależy od waszej fantazji i możliwości, jakie daje pokoik. Bardzo przydatnym na początku meblem jest również wygodny fotel do karmienia. Siedząc w nim, będzie ci wygodnie nakarmić malca, a gdy ten zaśnie, sprawnie przełożyć go do łóżeczka.

Fotel dobrze jest ustawić obok łóżeczka, ale w takim miejscu, by w gorące dni słońce nie świeciło wam w oczy.  Alergolodzy radzą, aby na początku w dziecięcych pokojach unikać zasłon i puszystych dywanów, bo to siedlisko kurzu i alergenów. Okna można zasłonić roletami albo żaluzjami, na podłodze zaś położyć lekki chodnik, który łatwo wynieść i wytrzepać.

Przestrzeń dla dziecka w sypialni rodziców

Zanim urządzicie maleństwu kącik w waszej sypialni, pomyśl, co z niej można usunąć. Nie tylko dlatego, że wtedy zyskasz dodatkową przestrzeń, lecz z tego powodu, że na bibelotach gromadzi się kurz, czyli tak naprawdę alergizujące roztocza.

To, jak ustawicie łóżeczko, powinno zależeć przede wszystkim od rozmiarów sypialni – trzeba tylko pamiętać, by maluszek nie spał przy grzejniku, przy oknie ani w przeciągu. Rozwiązaniem dla każdej sypialni są niemowlęce łóżeczka dostawne. Po zdjęciu bocznej ścianki można je przymocować do łóżka małżeńskiego. Dziecko śpi wtedy z wami, a jednocześnie osobno.

Musisz w tej sytuacji znaleźć miejsce na przewijak. Jeśli wasza sypialnia jest duża, warto kącik dziecięcy oddzielić parawanem, lekką szafą albo niewysoką ścianką działową, którą łatwo będzie potem zdemontować. To uporządkuje przestrzeń i zapewni obu stronom pewne poczucie intymności. Opodal łóżeczka warto ustawić komodę na rzeczy niemowlaka – gdy jednak w kąciku dziecięcym nie ma na nią już miejsca, wygospodaruj półkę na ubranka w swojej szafie.

Na rzeczy, które powinny być zawsze pod ręką, np. kosmetyki, pieluszki, możesz kupić specjalne kieszenie z tkaniny albo pojemniki do zawieszenia na łóżeczku. Jeżeli nie uda ci się już znaleźć miejsca na fotel do karmienia, maluszka będziesz musiała karmić w innym pomieszczeniu albo wykorzystać do tego celu wasze łóżko (za pomocą poduch podłożonych pod plecy możesz uzyskać całkiem wygodne miejsce do karmienia). Na podłodze warto zostawić trochę wolnego miejsca na matę edukacyjną czy kocyk – bawiąc się na leżąco, maluszek będzie zdobywał ważne umiejętności, np. pełzanie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza