Powiększone węzły chłonne u dziecka: przyczyny, objawy, leczenie limfadenopatii

2017-02-22 10:11

Powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) u dzieci to częsty objaw z jakim rodzice zgłaszają się z dzieckiem do lekarza. Zobacz, jakie są przyczyny powiększenia węzłów chłonnych u dzieci!

Węzły chłonne
Autor: thinkstockphotos.com

Węzły chłonne to struktury, których w całym organizmie może być nawet kilkaset. U zdrowego dziecka wyczuwalne są jedynie niektóre z nich: węzły chłonne szyjne, pachowe oraz pachwinowe, ale nie jest to regułą i czasem nawet te mogą być niewyczuwalne.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka 

Czy powiększone węzły chłonne u dziecka to powód do niepokoju?

Spis treści

  1. Objawy powiększenia węzłów chłonnych u dzieci
  2. Przyczyny powiększenia węzłów chłonnych
  3. Leczenie powiększonych węzłów chłonnych u dzieci
  4. Polecamy wideo: Węzły chłonne

Objawy powiększenia węzłów chłonnych u dzieci

Powód powiększenia węzłów chłonnych u dzieci nie musi być poważny, ale czujność trzeba zachować zawsze. W takich przypadkach zawsze należy zacząć od dobrze zebranego wywiadu, zapytania od jakiego czasu węzły chłonne są powiększone, czy dziecko cierpi również na inne choroby, czy ma jakieś inne objawy ogólne np. gorączka, ból gardła, ból brzucha itp. (powiększenie węzłów chłonnych rzadko występuje jako objaw izolowany) .

Ważne jest ponadto upewnienie się, czy bierze jakieś leki, gdyż węzły chłonne mogą być powiększone po leczeniu (np. cefalosporynami lub penicylinami).

Przyczyny powiększenia węzłów chłonnych

Lekarz badający pacjenta musi też zwrócić uwagę, czy powiększony jest tylko jeden węzeł, czy więcej. Warto zapytać czy zmiana ma charakter regionalny i obejmuje np. tylko węzły pachwinowe i pachowe czy też powiększonych węzłów jest więcej.

Należy też wziąć pod uwagę, czy towarzyszy temu powiększona wątroba, śledziona, czego można dokonać badaniem palpacyjnym jamy brzusznej, a w razie wątpliwości potwierdzić badaniem USG jamy brzusznej. Nie należy zapomnieć zapytać czy węzły są bolesne, twarde.

Po zebraniu szczegółowego wywiadu należy omówić z rodzicami najczęstsze przyczyny powiększenia węzłów chłonnych. Są nimi infekcje. Wirusowe, bakteryjne lub o innej etiologii. W dziewięciu na dziesięć przypadków powiększenie węzłów chłonnych świadczy o uogólnionej infekcji wirusowej.

Obrzmiewają wtedy przede wszystkim węzły na szyi, pod pachami, w pachwinach. Przyczyną mogą być też infekcje bakteryjne (np. angina) lub stany zapalne zębów. Mogą również zdarzać się choroby immunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy). Po wyleczeniu infekcji węzły chłonne powinny zmniejszyć się, czasami po jakimś czasie.

Czytaj: Najczęstsze przyczyny chrypki u dziecka >>

Stan zapalny - tak układ odpornościowy dziecka woła o pomoc >>

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych u dzieci

Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie ustalić pochodzenia powiększenia węzłów chłonnych u dzieci, warto rozpocząć diagnostykę. Szczególnie niepokoić powinno lekarza powiększenie węzłów trwające przez kilka tygodni.

Diagnostykę warto rozpocząć od wykonania morfologii krwi z rozmazem oraz wskaźników stany zapalnego takich jak OB i CRP. Jeśli te wskaźniki będą podwyższone, konieczne będzie leczenie antybiotykiem, w miarę możliwości szerokowidmowym. Po zakończonym leczeniu wskaźniki stanu zapalnego powinny się zmniejszyć, węzły chłonne również.

Jeśli tak się nie stanie, należy wykonać RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej i powiększonych węzłów chłonnych (co pozwoli zmierzyć średnicę węzłów, ocenić ich echogeniczność, kształt), jak również badanie krwi – panel wirusologiczny, dehydrogenazę mleczanową (LDH), poziom kwasu moczowego i cholesterolu całkowitego.

Można również szukać innych patogenów jak na przykład toksoplazmoza, cytomegalia, zakażenie wirusem HIV lub jersinioza. Długo utrzymujące się powiększenie węzłów chłonnych, gdy są one duże i twarde może budzić podejrzenie choroby nowotworowej, choć warto mieć na uwadze, że nowotwory nie są sprawą częstą u dzieci.

W razie wątpliwości warto skierować dziecko na specjalistyczny oddział, gdzie wykonuje się biopsję i badanie histopatologiczne, jak również przeprowadza się o wiele bardziej skomplikowaną diagnostykę.

Podsumowując, powiększone węzły chłonne najczęściej występują krótkotrwale i nie są groźnym objawem, ale warto zawsze ten problem skonsultować z lekarzem.

Czytaj: Ból brzucha u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie >>

Polecamy wideo: Węzły chłonne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza