Czerwona kreska za uchem dziecka. To nieoczywisty objaw, którego nie wolno lekceważyć

2023-10-11 15:15

Wiedza rodziców na temat chorób i ich objawów jest zdecydowanie większa niż to było jeszcze kilka lat temu. Wciąż jednak pewne alarmujące oznaki poważnych infekcji nie są znane większości z nas. Jedną z nich jest czerwona linia za uchem dziecka. O czym świadczy i dlaczego nie wolno jej bagatelizować?

Dziecko ma czerwony pasek za uchem? Bacznie je obserwuj
Autor: Getty Images Dziecko ma czerwony pasek za uchem? Bacznie je obserwuj.

Są dolegliwości i objawy na ciele dziecka, których rodzic pod żadnym pozorem nie powinien bagatelizować. Pisaliśmy o nich nie raz. Oprócz czerwonej pręgi i rumienia czy też wysypki wybroczynowej, w przypadku której warto wykonać test szklanki, niepokojącym objawem jest też czerwona kreska za uchem. Może być to sygnał świadczący o zapaleniu wyrostka sutkowatego. Chorobę to szczególnie trudno zdiagnozować u niemowląt. I to właśnie u najmłodszych dzieci, tak ważny jest obraz skóry za uszami. 

Dowiedz się: Jak szybko wykryć niebezpieczne choroby u dziecka?

Tej wysypki nie pomylisz z niczym innym. Jak wygląda sepsa u dziecka?

Dowiedz się: Ból ucha u dziecka. Jakie są jego objawy i co może jego przyczyną?

Czym jest wyrostek sutkowaty?

To struktura stanowiąca miejsce przyczepu mięśni, ale wpływa też na czynność narządu słuchu. We wnętrzu wyrostka znajdują się wypełnione powietrzem przestrzenie, które mają kontakt z różnymi elementami aparatu słuchu. 

Kto najczęściej choruje na zapalenie wyrostka sutkowatego?

Ta choroba najczęściej występuje u dzieci. Zazwyczaj bowiem, zapalenie wyrostka sutkowatego stanowi powikłanie zapalenia ucha środkowgo, które jest typową chorobą wieku dziecięcego, choć zdarza się również u dorosłych. 

Jak często zdarza się ta choroba?

Szacuje się, że u 1 proc. chorych na zapalenie ucha środkowego dochodzi do zapalenia wyrostka sutkowatego. Jest to zatem rzadkie powikłanie, ale mimo wszystko nie należy go bagatelizować. Skutkiem źle leczonej choroby może być zapalenie błędnika, porażenie nerwu twarzowego, a nawet zapalenie opon mózgowych.

Leczenie zapalenia wyrostka sutkowatego

W celu wyleczenia zapalenia wyrostka sutkowatego, konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii, która w większości wypadków przynosi dobre efekty i u większości pacjentów prowadzi do pełnego wyleczenia. 

Może się jednak zdarzyć, że antybiotykoterapia nie będzie skuteczna. Wówczas przeprowadzane jest leczenie chirurgiczne. Zabieg polega na resekcji części wyrostka sutkowatego. 

Jak rozpoznać schorzenie u niemowlęcia?

U starszego dziecka będzie zdecydowanie łatwiej, ale u maluchów warto zwrócić uwagę na:

  • próby pociągania uszu,
  • unikanie leżenia na danej stronie twarzy,
  • obrzęk i zaczerwienienie za uszami,
  • odstawanie małżowiny usznej.

Jak wygląda czerwona linia przy zapaleniu?

Doskonale obrazujące tę chorobę zdjęcie, które umieszczono na profilu instagramowym @med.learn. 

– Ostre zapalenie wyrostka sutkowatego jest poważną infekcją bakteryjną kości wyrostka sutkowatego, która występuje w wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego (AOM). Zapalenie wyrostka sutkowatego jest wynikiem infekcji, która obejmuje powietrzne komórki i wykazuje zapalenie kości. Najczęściej pojawia się u dzieci i wymaga specjalistycznego leczenia – opisali autorzy posta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza