"A moja mama to..." czyli kiedy dziecko zdradza domowe tajemnice

2021-10-01 10:14

Gdy dziecko zaczyna mówić, wiąże się  z tym nie tylko łatwiejsza komunikacja, ale i z dużym ryzykiem pojawienia się wielu kłopotliwych sytuacji, w jakich postawi nas dziecko. Dzieci są prawdomówne i pozbawione taktu, dlatego zanim nauczą się co wypada, a czego nie wypada mówić – minie kilka lat. Co robić gdy dziecko zdradza domowe tajemnice?

Zawstydzona mama
Autor: Getty Images Co robić, gdy dziecko zdradza domowe sekrety?

Warto wiedzieć, ze dzieci już tak mają, że mówią to, co im przynosi ślina na język, nie myśląc o tym, czy kogoś w ten sposób urażą czy nie. Zrozumienie tego pozwoli niejednemu dorosłemu spojrzeć na to wszystko z dystansem i nie obrażać się na niestosowny komentarz małego rozmówcy lub niewygodne pytanie. 

Jak postępować, gdy dziecko zdradza domowe tajemnice? To częste, zwłaszcza u przedszkolaków.

Spis treści

  1. Pilnujcie się i kontrolujcie własne słowa i zachowanie
  2. Spokój cię uratuje - tłumacz dziecku co trzeba zachować w tajemnicy
  3. Działaj profilaktycznie: wasze małe sekrety
Co potrafi 2-letnie dziecko?

Pilnujcie się i kontrolujcie własne słowa i zachowanie

Niektórym rodzicom sen z powiek spędza to, że dziecko może wiele rzeczy wynosić z domu i mówić o tym w przedszkolu. Dziwne spojrzenia pań nauczycielek, ich aluzje i komentarze mogą sugerować, że nasza pociecha coś „chlapnęła”. Większość pedagogów na szczęście zachowuje dystans i nie wierzy we wszystko, co mówią dzieci, dlatego nie wszyscy musimy się obawiać kłopotliwych sytuacji.

Dowiedz się: Dzieci w przedszkolu: co robią? Wyznania przedszkolanki

Zresztą działa to w obie strony. Na myśl przychodzi mi treść ogłoszenia wisząca w jednym z przedszkoli:

„Drodzy rodzice, prosimy nie wierzyć we wszystko  co dzieci mówią o naszym przedszkolu. My zaś obiecujemy, że nie będziemy wierzyć we wszystko, co dzieci mówią o Was.”

By jednak zminimalizować ryzyko, warto po prostu uważać na to, co mówimy i robimy przy dzieciach. Nie będą dzięki temu mieć powodu powtarzania tego samego w przedszkolu czy innym publicznym miejscu.

Spokój cię uratuje - tłumacz dziecku co trzeba zachować w tajemnicy

Jeśli już dojdzie do kłopotliwej sytuacji i twoje dziecko powie coś, czego nie chcesz usłyszeć publicznie, przede wszystkim zachowaj spokój. Krzyczenie na dziecko, karcenie go nic nie da, bo twoja pociecha i tak nie będzie wiedzieć, dlaczego je karzesz.

Przeczytaj: "Jesteś głupia, nie lubię cię!" - jak reagować na słowa złości u dziecka?

O wiele lepiej jest zignorować dziecięcy tekst lub obrócić go w żart, a dopiero gdy będziesz na osobności z dzieckiem – warto wytłumaczyć mu, czego nie powinien robić. Spokojne tłumaczenie da lepsze rezultaty od krzyczenia.

Działaj profilaktycznie: wasze małe sekrety

By maluch szybko pojął reguły komunikacji i taktownego wyrażania swoich opinii, musi się tego nauczyć od ciebie. Już dwulatkowi warto zwracać uwagę, by nie pokazywało paluszkiem na innych ludzi, a trzylatkowi tłumaczyć, że istnieje coś takiego jak sekret, o czym się nie mówi innym.

Możemy bawić się z dzieckiem w dochowywanie tajemnicy np. mówiąc mu coś na ucho i prosząc, by nikomu nie mówiło. Choć na początku dziecko z pewnością szybko będzie zapominało o sekrecie, z czasem nauczy się dochowywać tajemnice.

Postaraj się również odpowiednio dobierać słowa w rozmowie z dzieckiem. Gdy tłumaczysz mu odpowiedź na intrygujące pytanie, staraj się robić to przystępnie, a jeśli pytanie wydaje ci się zbyt śmiałe jak na kilkulatka lub kłopotliwe, spróbuj je zneutralizować, dając ogólną odpowiedź.

Czytaj też: Przyłapani w łóżku: co robić, gdy dziecko nakryje rodziców w sypialni?

Jeśli dziecko ”przyłapie”  cię na czymś wstydliwym, nie zostawiaj go z tym samego, ale postaraj się w prosty sposób wytłumaczyć, co robiłaś. To sprawi, że maluch uzyska odpowiedź na nurtujące pytania i nie będzie szukał jej u innych osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza