Alergia na kota u dziecka: objawy, odczulanie

2018-10-10 12:13

Alergia na kota może być uciążliwą dolegliwością, a także może zamykać dziecku drogę do posiadania własnego pupila. Jakie są objawy tej alergii i czy odczulanie jest skuteczna metoda leczenia?

Alergia na kota
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Objawy uczulenia na kota
  2. Dolegliwości skórne w przypadku alergii na kota
  3. Leczenie alergii na kota
  4. Czy możliwe jest odczulanie?
  5. Dowiedz się, jakie są objawy i sposoby radzenia sobie z alergią na kota. WIDEO
  6. Kiedy zacząć odczulanie?

Alergia na kota często dotyka dzieci, ale występuje również u dorosłych. To jeden z częściej spotykanych rodzajów uczulenia: sierść kota według specjalistów jest na czwartym miejscu najbardziej uczulających czynników naturalnych.

Alergia na kota to bowiem tak naprawdę alergia na jego sierść, a jeszcze dokładniej – na białka, znajdujące się w kocim naskórku, pocie, łoju, moczu i ślinie.

Drobne cząsteczki białek przedostają się do organizmu dziecka za pośrednictwem dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem lub przez dotyk, gdy malec głaszcze kota i bawi się z nim.

W reakcji na kontakt z alergenem pojawia się zwiększona produkcja śluzu, który utrudnia oddychanie, skurcze mięśni oskrzelowych czy stany zapalne. Warto dodać, że reakcje takie pojawiają się zwykle za każdym razem, gdy nastąpi kontakt z kotem. 

O czym przeczytasz:

  1. Objawy uczulenia na kota
  2. Dolegliwości skórne w przypadku alergii na kota
  3. Leczenie alergii na kota
  4. Czy możliwe jest odczulanie?
  5. Kiedy zacząć odczulanie?

Objawy uczulenia na kota

Wspominane reakcje organizmu na kontakt z alergenem, jakim jest białko w kociej sierści mogą pochodzić z układu oddechowego. Są to wówczas:

  • katar sienny
  • duszności
  • kichanie czy kaszel
  • swędzenie w nozdrzach
  • uczucie zatkania nosa

Te objawy mogą być szczególnie niebezpieczne u dzieci, które cierpią na astmę oskrzelową.

Dolegliwości skórne w przypadku alergii na kota

Do częstych symptomów uczulenia na kota zalicza się też dolegliwości skórne:

  • rumień
  • pokrzywka
  • świąd skóry, nie rzadki jest też obrzęk powiek
  • swędzenie i łzawienie oczu

W przypadku silnych reakcji alergicznych może pojawić się obrzęk krtani, utrudniający oddychanie, a nawet wstrząs anafilaktyczny wymagający natychmiastowej pomocy lekarza.

Czytaj też:

Po czym poznać, że dziecko ma alergię?

Alergia wziewna u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie alergii na kota

Nieleczona alergia na kota może doprowadzić min. do przewlekłego zapalenia zatok oraz do rozwoju astmy, dlatego dziecko, które cierpi na alergię na kota powinno unikać regularnego kontaktu ze zwierzakiem.

To najlepszy sposób na uniknięcie problemów, choć nie zawsze możliwy. Jeśli nie ma takiej szansy lub gdy kontakt z pupilem jest sporadyczny, wówczas konieczne jest podawanie dziecku leków antyhistaminowych, które zmniejszają objawy alergii.

Powinien je przepisać alergolog, pod którego opieką powinien znajdować się maluch. Trzeba też pamiętać, że uczuleniu na sierść może towarzyszyć alergia krzyżowa na mięso wieprzowe. 

Dobrze wiedzieć

Aby zmniejszyć objawy alergii konieczne jest szczególne dbanie o higienę pomieszczeń, w których przebywa kot i usunięcie z nich potencjalnych źródeł alergenów, czyli miejsc, w którym gromadzi się złuszczony naskórek kota, jego sierść czy kurz.

Źródła te to np. dywany, zasłony, narzuty. Konieczne jest również częstsze sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń. Malec nie powinien głaskać i przytulać kota, spać z nim w łóżku itd.

Po każdym kontakcie z pupilem powinien dokładnie umyć ręce.

Czytaj:

Alergia to choroba dziedziczna? 6 faktów, które musisz znać

Testy alergiczne: skórne, z krwi, prowokacyjne

Czy możliwe jest odczulanie?

Terapia odczulająca dziecko na sierść kota jest często zalecaną formą leczenia małego alergika. Warto dodać, że jej skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych.

Przeprowadza się ją zwykle po uprzednim wykonaniu testów alergicznych. Metoda ta polega na stopniowym uodparnianiu organizmu na alergeny, co w praktyce oznacza podawanie pacjentowi podskórnie (lub – rzadziej – doustnie) coraz większych ilości białek pochodzących z kociej sierści.

Takie działanie stymuluje wytwarzanie przeciwciał, które hamują proces produkcji histaminy – substancji odpowiadającej za wystąpienie objawów alergicznych.

Terapia jest długotrwała – alergeny podaje się 1-2 razy w tygodniu przez kilka miesięcy, potem rzadziej (co 2-6 tygodni) przez kilkanaście miesięcy, a nawet przez kolejne kilka lat.

Medycyna idzie jednak naprzód i obecnie stosowany jest również nowoczesny preparat peptydowy, który podaje się alergikowi tylko sześć razy, w miesięcznych odstępach.

Dowiedz się, jakie są objawy i sposoby radzenia sobie z alergią na kota. WIDEO

Kiedy zacząć odczulanie?

Lekarze zalecają, aby odczulanie rozpocząć najwcześniej w 5. roku życia dziecka. Niemowlęta i młodsze dzieci nie powinny być poddawane tej terapii. Ważne jest aby terapię te przeprowadzać w warunkach, w których dziecko nie ma kontaktu ze zwierzęciem, aby kontrolować dawki alergenów, którymi atakowany jest organizm malca.  

Niektórzy specjaliści zachęcają też do prowadzenia naturalnego odczulania dziecka, zanim jeszcze zaistnieje ryzyko pojawienia się alergii. Opiera się ona na umożliwieniu kontaktu dziecka ze zwierzakiem od najmłodszych lat życia, kiedy układ odpornościowy malca dopiero uczy się odróżniać alergeny i reagować na nie.

Wczesna styczność z białkami z kociej sierści sprawia, że organizm przyzwyczaja się do nich, co zmniejsza ryzyko wystąpienia uciążliwych objawów alergicznych. 

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza