Dziecko połknęło bombkę. Ratowniczka medyczna przestrzega i pokazuje zdjęcia z akcji ratunkowej

2023-12-08 13:35

Grudzień to sezon nietypowych zagrożeń dla małych dzieci, o których nam rodzicom łatwo zapomnieć. W okresie świątecznym wyciągamy ozdoby i gadżety, które maluchom wydają się bardzo atrakcyjne. Właśnie dlatego należy zachować szczególną ostrożność. W ramach przestrogi ratowniczka medyczna pokazuje przypadek z jakim miała do czynienia w swojej pracy.

Czy wasze ozdoby choinkowe nie zagrażają dziecku?
Autor: Getty Images/ Instagram screenshot Czy wasze ozdoby choinkowe nie zagrażają dziecku?

Nawet jeśli na co dzień jest się rodzicem, który wszystko sprawdza, zamyka szafki z detergentami na zamek, by dziecko nie wypiło drażniącej substancji, kroi winogronka na ćwiartki w obawie przez zadławieniem, zabezpiecza okna, bo wie, że dziecko może przez nie wypaść, to w grudniu łatwo o nieuwagę. Wiele się dzieje, a część zagrożeń jest z nami tak krótki okres w roku, że ich nie dostrzegamy.

Warto jednak mieć oczy szeroko otwarte. Świąteczne ozdoby świecą się, są kolorowe i interesujące dla dzieci. Mogą jednak stanowić spore ryzyko skaleczeń, zadławień i innych wypadków. O jednym z takich mówi znana na Instagramie ratowniczka medyczna. 

Zobacz też: To może zagrażać twojemu dziecku w święta! Pamiętaj o tych 7 rzeczach

Dziecko zakrztusiło się ciastkiem. Uratowała je policjantka

Spis treści

  1. Jak zareagować w podobnym przypadku?
  2. Jakie są świąteczne niebezpieczeństwa dla maluchów?

Jak zareagować w podobnym przypadku?

W ferworze świątecznych przygotowań łatwo stracić czujność, dlatego warto głośno mówić o wypadkach, jakich doświadczyły inne rodziny. Ratowniczka medyczna znana na Instagramie z profilu @cprkids pokazała zdjęcie RTG zrobione maluchowi, który połknął niewielką bombkę. Ozdoba zablokowała się w przełyku dziecka.

- Na szczęście maluch mógł swobodnie oddychać, dopóki bombka nie została usunięta - relacjonuje medyczka. 

W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa wizyta na SOR. Nie wolno też wprowadzać nerwowej atmosfery, by dziecko przez płacz nie zassało przedmiotu jeszcze głębiej. 

Jakie są świąteczne niebezpieczeństwa dla maluchów?

W okresie okołoświątecznym warto uważać na:

  • szklane bombki, które mogą skaleczyć dziecko;
  • małe ozdoby, które mogą doprowadzić do zadławienia (warto wykonać hitowy wśród rodziców test rolki);
  • stabilność choinki, która może się przewrócić na dziecko;
  • trzymanie gwiazdy betlejemskiej z dala od zasięgu dziecka z uwagi na jej toksyczność.

Warto pamiętać o wszelkich niebezpieczeństwach. Przypadek o którym pisała medyczka nie jest odosobniony. Równo rok temu pisałyśmy o 14-miesięcznym dziecku z Białegostoku, które trafiło do szpitala, właśnie dlatego, że połknęło bombkę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza