Dawkowanie, nadmiar i działanie witaminy D3 w ciąży

2016-04-19 15:57 Anna Szubińska
Suplementy w ciąży-Witamina D3
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Niedobór witaminy D3, nazywanej witaminą słońca, jest bardzo groźny dla przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Specjaliści zalecają jej suplementację.

Witamina D3 w ciąży jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia w organizmie matki i dziecka. Suplementy w ciąży są zazwyczaj niezbędne, aby utrzymać jej prawidłowy poziom w organizmie. Zobacz jakie jest dawkowanie i normy witaminy D3 oraz czy Polkom grozi nadmiar witaminy D.

Odpowiednie dawkowanie witaminy D3 w ciąży zapewnia mamie zdrowie, a dziecku - prawidłowy rozwój. To ważne, bo w naszym klimacie ciągle nam jej brakuje.

Spis treści:

  1. Skąd się bierze witamina D3?
  2. Dawkowanie witaminy D3 w ciąży
  3. Preparaty z D3 dla przyszłej mamy
  4. Jak działają suplementy witaminy D3 w ciąży?
  5. Nadmiar witaminy D3 w ciąży

Skąd się bierze witamina D3?

Witamina D3, nazywana jest także witaminą słońca, gdyż powstaje między innymi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, na skutek syntezy skórnej.

Już dwudziestominutowy spacer w słoneczny dzień gwarantuje organizmowi odpowiednią jej dawkę. Warto więc korzystać z pięknej pogody i spędzać czas na świeżym powietrzu. Z drugiej strony jednak należy w ciąży uważać na nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie ultrafioletowe, ze względu na możliwe poparzenia.

Sprawdź też: Jakie witaminy przyjmować w 1 trymestrze ciąży?

Polki cierpią na niedobór witaminy D. Stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym wiosną i latem blokuje wytwarzanie tej substancji, więc nie jest niestety dobrym rozwiązaniem. Zimą natomiast zaś w naszej strefie klimatycznej słońca jest zdecydowanie za mało, aby organizm mógł wytworzyć właściwą ilość tej witaminy.

Wtedy trzeba postawić na dietę. Głównymi źródłami pokarmowymi witaminy D3 są tran, ryby ‒ węgorz, łosoś, tuńczyk, makrela, śledź i sardynki, żółtka jaj oraz wątroba. Jednak z pożywieniem dostarczamy organizmowi tylko niewielki procent zapotrzebowania na ten związek. Pomocne, a czasem nawet niezbędne, stają się wtedy suplementy w ciąży.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Dawkowanie witaminy D3 w ciąży

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wszystkie ciężarne żyjące w Polsce powinny otrzymywać witaminę D3 jeszcze w okresie poprzedzającym zajście w ciąże. Dawka dla kobiet w wieku rozrodczym dla mieszkańców Europy Środkowej, w tym także Polski to ok. 800 IU na dobę (normy dla dorosłych przewidują dawki od 800-2000 IU w zależności od masy ciała).

Natomiast kobiety, które są w ciąży, a także te, które po porodzie karmią piersią powinny otrzymywać dziennie 1500-2000 IU. Suplementację powinno się rozpoczynać od momentu stwierdzenia ciąży, a najpóźniej w 2 trymestrze.

Preparaty z D3 dla przyszłej mamy

Suplementacja witaminy D3, podobnie jak innych suplementów w ciąży, powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza. Na rynku dostępne są rożne preparaty zawierające witaminę D w postaci kapsułek miękkich, tabletek powlekanych, kropli, kropli wyciskanych z kapsułki, a także tabletek do żucia i aerozolu.

Ważne, aby przyjmowanie preparatów z witaminą D3 zsynchronizować z przyjmowaniem suplementów ciążowych, które zwykle zawierają również tę substancje. Warto pamiętać, że maksymalna dopuszczalna dawka witaminy D3 to 4000 IU na dobę.

Czytaj: Prawdy i mity o DHA. Co musisz wiedzieć o tym kwasie tłuszczowym w ciąży?

Jak działają suplementy witaminy D3 w ciąży?

Kalcytriol (witamina D) odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia i fosforu w surowicy krwi i oddziałuje na układ kostny, przewód pokarmowy i nerki. Witamina D zwiększa jelitowe wchłanianie wapnia i fosforu, zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem oraz uwalnia je z kości w wypadku znacznego niedoboru.

Ponadto odpowiada za prawidłowe kształtowanie się kości i zębów oraz właściwą mineralizację i gęstość kości, utrzymanie prawidłowej masy i siły mięśni, zwłaszcza serca, stymulację działania i rozmnażania się komórek układu odpornościowego. Optymalizuje również działanie systemu nerwowego i umożliwia regenerację neuronów i sprawne przewodzenie impulsów nerwowych.

Przyszłe mamy powinny pamiętać, że witamina D3 odpowiada za prawidłowy przebieg całej ciąży, rozwój płodu i zdrowie noworodka, a ponieważ szacuje się, że ponad 90 procent polskiego społeczeństwa ma niedobory tej witaminy w organizmie, szczególnie istotne staje się przyjmowanie jej suplementów w ciąży.

Warto wiedzieć

Jakie są objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie?

To między innymi: bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle.

Czym grozi niedobór witaminy D3?

Może spowodować wystąpienie cukrzycy ciążowej, stanu zatrucia ciążowego, rzucawki oraz bakteryjnego zapalenia pochwy. Mogą także wystąpić komplikacje związane z utrzymaniem procesów rozwojowych płodu, a noworodki obciążone niedoborem witaminy D3 są zagrożone ryzykiem wystąpienia hipokalcemii, niskiej masy urodzeniowej czy nieprawidłowego rozwoju układu kostnego i budowy ciała.

Istnieją także dowody wskazujące, że witamina D3 odpowiada za rozwój mózgu nienarodzonego jeszcze dziecka. Jej niedobór może więc oznaczać zmiany strukturalne i funkcjonalne mózgu, skutkujące zaburzeniami w zachowaniu dziecka.

Nadmiar witaminy D3 w ciąży

O ile niedobór witaminy D3 w ciąży może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, a także na zdrowie przyszłej mamy, o tyle jej nadmiaru nie powinnyśmy się obawiać. Po pierwsze: nadmiar naturalnie wytworzonej przez organizm witaminy D3 raczej nie grozi przyszłym polskim mamom ze względu na położenie geograficzne naszego kraju.

Podobnie rzecz się ma z dostarczeniem jej w nadmiernej ilości z pokarmem − aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę z diety musiały trzeba zjadać np. kilkanaście jajek dziennie.

Witaminę można jednak przedawkować przyjmując nieprawidłowe ilości suplementów. Dlatego należy regularnie kontrolować poziom D3 we krwi, warto też znać objawy takiego stanu, aby w wypadku hiperwitaminozy szybko zareagować.

Nadmiar witaminy D3 w organizmie może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, a także brak apetytu i spadek masy ciała, łatwe męczenie się, nadmierne pocenie, wzmożone oddawanie moczu, nadmierne pragnienie i senność, osłabienie oraz bóle głowy i oczu.

Dobrze wiedzieć

Według najnowszych danych witamina D wcale witaminą nie jest. Jest rozpuszczalnym w tłuszczach związkiem organicznym o cechach steroidowych. Końcowy element metabolizmu witaminy D  bardziej przypomina funkcją i metabolizmem hormon i reguluje około 200 genów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE
MichWalicki
|

Najlepiej kupić dobrą witaminę D, np. w kapsułkach twisf-off i brać. Przy małych dzieciach to szczególnie ważne jest, bo zapobiega powstawaniu krzywicy, u starszych dzieci są słabsze kości, gorzej rosną. Klimat mamy jaki mamy, więc trzeba się wspomagać.